Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Anız yakmak insan sağlığına da zarar veriyor

Anız yakmak insan sağlığına da zarar veriyor

Batman'da son günlerde artan anız yangınlarına ilişkin Batman İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vecheddin Acar, anız yakmanın sadece toprağa değil, insan sağlığına da zarar verdiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2015 Salı 18:04
Anız yakmak insan sağlığına da zarar veriyor

Batman’da son günlerde yaşanan anız yakmaları nedeniyle açıklama yapan Batman İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vecheddin Acar; çiftçileri, “Anız yakma sağlığını karartma. Anız yakan sağlığını da yakar. Anız yakmayın, çocuklarınıza sağlıklı bir çevre bırakın.” sözleri ile uyardı.

Anız yakmanın, toprağın yanı sıra insan sağlığını da olumsuz etkilediğini belirten Acar, anız yakmanın toprağın verimliliği ve tarımsal üretimi etkileyen en önemli faktör olduğunu söyledi.

Acar, “Anız yakmak ile topraktaki canlıların beslenme ortamı ile besleneceği organik artıklar ortadan kalkar. Doğada yaşayan her canlının yaşamı bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Ayrıca anız yakılması sonucu toprağın ekolojik dengesi bozulmakta, toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmekte, dolayısıyla beslenmede önemli rol oynayan sebze, meyve ve tahılların kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır.  Bu da bitkilerin, hayvanların ve en önemlisi insanların sağlıklı yaşam zincirini de doğrudan etkilemektedir.” dedi.

Anız yakmanın toplumun her alanını etkilediğini belirterek şöyle dedi: “Günümüzde insan sağlığını olumsuz etkileyen çevresel faktörler, sera gazları, zararlı kimyasal atıklar gibi anız yakmanın ortaya çıkardığı kül, partikül ve dumanlar soluduğumuz havayı korkunç derecede etkilemektedir. Anız yakılması ile oluşan sera gazı içerikli duman ve oluşan kül rüzgârı etkisiyle özellikle çocuk ve yaşlıların solunum yollarında tıkanmalara neden olur. Astımı, bronşiti ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha da ağır sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Solunum yolunu tıkayan partiküller bu tip hastaların ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir. Sağlıklı bir gelecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmanın yolu doğal hayatı korumakla mümkündür. Gelin hep beraber geleceğimizi karartmayalım, anız yakmayalım.”  

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com