Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Andoluda Türklerden Önce Kürtler Vardı

Andoluda Türklerden Önce Kürtler Vardı

Türk Tarih Kurumu Başkanı:Biz Anadoluya Geldiğimizde Kürtler Vardı

Giriş Tarihi: 17 Mart 2015 Salı 11:36
Andoluda Türklerden Önce Kürtler Vardı

Bugün gazetesinden Seda Şimşek'e konuşan Metin Hülagü Kürtlerle ilgili, "Anadolu’ya geldiğimizde Kürtler de bu coğrafyada vardı, dışlamanın anlamı yok" ifadelerini kullandı.

Neden böyle bir sempozyum düzenlemeye gerek duydunuz?

Bazı şeyleri dün görmemiş, görmezlikten gelmiş olabiliriz ama bazı vakaları da inkâr edemeyiz. Bir Türk gerçeği varsa bir Kürt gerçeği de var, bunu inkâr etmenin anlamı yok. Anadolu’ya geldiğimiz zaman burada Kürtler de vardı.

Kart-kurt değil mi yani?

1071’de gelmişiz Anadolu’ya, geldiğimizde Kürtler de bu coğrafyada vardı, yani aynı zamanda Türk tarihinin bir parçasıdırlar, dışlamanın anlamı yok. Türk ve Kürt tarihine baktığımız zaman çok fazla ortak noktalarımız var. Milli Mücadele’de, Çanakkale’de birlikteliğimiz var. Ulus devlet olunca, diğer ulusları biraz dışlamışız.

Türk Tarih Kurumu, bu zamana kadar ortak tarih oluşması için üzerine düşeni yapmadı mı?

Yapmadı, doğru. Anadolu birçok medeniyetin beşiği, bir çok milliyetin gelip geçtiği bir yer. Safkan Türk değiliz, kimse değil. Aynı coğrafyada, birlikte yaşamanın kuralları var. “Hep bana” der, hep kendinizi kayırırsanız, başkalarını görmezden gelir, dışlarsanız sıkıntı başlar.

 Sizce bir Kürt tarihi var mı?

 Kürt tarihi tabii ki var. Yani Kürt varsa tarihi de vardır, ama azdır ama çoktur, ama zayıftır ama zengindir o ayrı bir şey. Anadolu’ya geldiğimizde, burada Kürtler varsa bir Kürt tarihi de var demektir.


“Ne mutlu Türk’üm diyene” söylemi

 “Ne mutlu Türk’üm diyene” dedik her sabah, silah, sanayi, ilim, akademik olarak bakıldığında Türkiye kaçıncı sırada? Nasıl mutlu olacaksınız bu tabloda? O gün, o şartlarda söylenen sözleri bugün hâlâ sürdürürsek 100 yıl geride kalırız. Bugünün ihtiyacı farklıdır, bugüne özgü sözler söylemek gerekir.

YORUMLAR
 • yorum2016-08-16 17:36:58Fırat yüce

  Sinan Dağdeviren,sen bu ülkede yaşamıyorsun galiba ,basit bir cevap vericem ,bugün devletin resmi okullarında Kürtçe dil eğitimi veriliyor,Kürtçe dil yoksa ,devlet hayali bir eğitim mi veriyor,bunu bir sorgula beyninde?kapitalizmin İngiliz'inin uşağı ,Fransız'ın köpegi olanlarda,aynı ülkede yaşayıp bizim dillimizi öğrenmemize engel olup ,varlığımızı kabul etmeyenlerdir,bizi tanımayanlar bu topraklardan çıok uzaktır,kapitalizmin yaratığı zihniyetler ancak ezberci ve hazırcı ,tüketici olurlar,

 • yorum2016-08-15 13:08:38Maho

  Zaten onları yok sayan yokki her fırsatta Cumhur Başkanımız ne diyor lazıyla cerkeziyle gurcusu abazasi arabiyla kurduyle turkuyle biz biriz beraberiz ve hep birlikte turkiyeyiz demiyormu bu yazı nerden icap etti simdi

 • yorum2016-08-15 01:56:24hasan kilinc

  bnece donem tamda uygundur biz yilarca dedik hep dislandik yok sayildik olmiyan bir turkluk kavramina her sabah varligimizi armagan ettik , kim ne kazandi hic kimse bu ugurdan kurtler oluyor oldurenden olmiyan bir turkluk adina olduruyor cunki olum emrini verenler sonradan turklesmisler . devsirilmis turklerdir iktidar oldular halende devam ediyorlar,

 • yorum2016-08-14 15:02:13hakki gerçek

  Sinan dagdeviren sen karar vermissen dusunmemeye aklini yarim kullanmaya senin için yapilacak birsey yok zaten!
  Hala kurtlerin ve Kürt tarihinin olmadigini düşünmek bir zihin eziyeti...!
  Geçelim

 • yorum2016-08-14 13:00:09Savaş Özer

  O kadar tarihten beri katlettiniz ermeni diye alevi diye kürt diye.. Git araştır med imparatorluğu kimin elindeydi.. Tabiki kurtların.. Siz tarihte yaptığını ihanetin farkında değilsiniz.. Kürtler size evini açarken yaptığınız ihanet ve insanlık dışı yaklasımlarınızla Kürtlerı hep ezdiniz .. Faşizmin esiri sömürgeci devletlerin piyonu oldunuz .. Ve halende öylesiniz..

 • yorum2016-08-14 10:57:23halim şen

  Sinan dağ deviren sana buyuk kürt kumutandan bahs etmek isterim kisacasi selahattin eyubi el kürdi kudüsu feth eden buyuk insan bu yeterli degilse buyuk üstad saidê kürdi bediül zaman said nursi .

 • yorum2016-08-12 22:05:04 şefık başturk

  ışte kürt olmamıza ramen soy ısmımızı turk özturk tur oglu başturk gıbı hıc kürt yokmuş gıbı kendı kulturumzden uzak tutan ve atalarımızı dın adamlarımızı tarıhten sılıp okul lada bıze der veren hocalar hepturk buyuk lerını tarıhını okuttular ozaman ıletışım ve gursel yayan gazete bulgemızde yoktu daha sonra bızler okuduk hakım olduk savcı olduk avukat olduk doktor olduk sıyasetcı ve ış adamı tev sahıbı olduk artık her şeyı ögrendık bızlerde bu ulkenın sahıbıyız şev baş

 • yorum2016-07-13 19:22:08Seyfettin Karaayvaz

  Bu topraklarda yani Anadolu'da tarihler boyunca değişik medeniyetler yaşamıştır. Bu medeniyeter inkar edilemez. Ancak bu eski medeniyetleri kimse yeniden diriltemez. Türküm veya Kürtüm demekle safkan oldugun ispatlanamaz. Bugün gercek olan. Vatan olarak bellediğin bu toprakların yasasına uygun yaşamaktır. Aksi halde emperyalist ve kapitalist sstemin yutmak isteyeceği kolay lokma olursun. Bunu da dört gözle bekleyenler var.

 • yorum2015-11-13 23:13:37sinan dağdeviren

  bir tarih geçmişten kürt filosofu kürt başbakanı kürt padişahı kürt sarayı bilim adamı ateşi buldu çakmagı söndürdü kahireyi aldı sudanı sattı katarinayı bindi tranvaydan indi nerede kimsiniz siz nereden kimliğiniz nerden nereye bir tarih kitabı bir alfebe gösterin..bizde bilelim sizi tanıyalım kapitalizmin ingilizin fransızın uşagı köpegi olamadıgınızı bilelim bu memlekettte ayrı bir yer verelim ...ama görelim diğer türlü suriyelelilerin geçtiği ege denizinden yürüyün gidin..tarihinizi gösterin dikili taşınızı gösterin...hodri meydan..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. !

 • yorum2015-11-02 18:53:57hakan sayın

  öyle eğerki kürtler varsa neden devletini kurmadılar nasıl yaşıyorlardı peki kürtler başka bir devletde sığınmacı olarakmı yaşıyordu bunlarıda açıklasana.

 • yorum2015-07-13 01:06:08zeynel ozcan

  Eski ttk mu baskani yusuf halacoglu acaba neder bir aciklama yapmali

 • yorum2015-07-10 17:48:49Tarihçi mi?

  Kürt tarihi tabii ki var. Yani Kürt varsa tarihi de vardır, ..... kem küm.

 • yorum2015-07-10 16:57:28Tarihçi mi?

  Kürt tarihi tabii ki var. Yani Kürt varsa tarihi de vardır, ..... kem küm.

 • yorum2015-07-10 14:06:45Bayat

  "Kürt tarihi tabii ki var. Yani Kürt varsa tarihi de vardır, ama azdır ama çoktur, ama zayıftır ama zengindir o ayrı bir şey. Anadolu’ya geldiğimizde, burada Kürtler varsa bir Kürt tarihi de var demektir." Çok bilimsel bir açıklama olmuş. Seni prof yapanın da seni o makama otutturanın da

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com