Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ve GAP Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Kapaklı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı mesaj yayınladılar.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2013 Çarşamba 18:58
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Polat mesajında, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde basının önemli payı olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, gazetecilik mesleğinin sorumluluk isteyen bir meslek olduğunu belirterek, “Gazetecilik; Demokrasinin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde etkin rol oynayan gazetecilik mesleği, en dinamik ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Milletçe yakaladığımız güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik, beraberlik ve bütünlük içinde Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmak, başta basın camiasının olmak üzere herkesin önceliği olmalıdır. Basın mensuplarının haklarının korunması ve çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre güncelleştirilmesi ve iyileştirilmesi temennimizdir” dedi.

Gazeteciliğin fedakarlık isteyen bir meslek olduğunu belirten Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, “Basın; ülkenin geleceği ve milletin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru, tarafsız şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan, toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli bir güç ve kurumdur. Gazeteciler bölge, ülke ve dünya gündemini belirlemede büyük rol oynamaktadır. İnsanlar, basından okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olmaktadır. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır. Ülkenin meseleleri farklı görüşler de ortaya konularak kamuoyu önünde tartışılabilmektedir. Bunlar, şüphesiz demokrasimizi daha üst seviyelere taşıyacak faktörlerdir. Demokrasimiz geliştikçe, basın özgürlüğü konusundaki sıkıntılar da ortadan kalkacaktır. Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir” diye konuştu.

Veysel Polat, çalışan gazetecilerin gününü kutladığını belirterek, özellikle gazetecilerin yaptıkları işin zorluğunu ve önemini dikkate alarak her zaman yol gösterici, teşvik edici haberler yapmaları gerektiğini söyledi.

 

“ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNܔ KUTLU OLSUN

Kemal Kapaklı ise; Günümüz dünyası, bilgi çağını yaşıyor.. Bu nedenle; insanın en doğal hakkı olarak kabul edilen “Bilgi edinme”, diğer tüm özgürlüklerin anahtarı konumuna gelmiştir. Günümüz bilgi çağında, bilgiyi kitlelere ulaştıran en önemli araçlarda kitle iletişim araçlarıdır. Yalın ifadesiyle; Basın…Dolayısıyla, bilgi edinme özgürlüğü ancak basın özgürlüğü ile mümkündür. Toplumu ve bireyi ilgilendiren olaylardan kişileri haberdar etmek, bunun önünde engeller varsa bunları ortadan kaldırmak, çağdaş demokratik hukuk devletinin başlıca görevleri arasında sayılmaktadır.

Çağdaş, demokratik rejimlerde basın, vatandaşla devlet arasındaki ilişkileri düzenleyerek bir kamu görevi yapmakta, demokrasi ve diğer özgürlüklerin korunmasında, bunları sağlamakla yükümlü olan devlet organlarının en büyük destekçisi olmaktadır.

Böylesine önemli bir işleve sahip olan basının bu görevini eksiksiz yerine getirebilmesi ise ancak, düşünce, vicdan hürriyetinin var olduğu, düşünce ve kanaatlerin hiçbir engelle karşılaşmadan açıklanıp serbestçe yayınlanabildiği, gerçek anlamda yaşanabilen demokratik bir ortamda mümkün olur.

Ülkemizde, 1960 darbesi sonrası hazırlanan 1961 Anayasası, Basın Özgürlüğünü genişletirken, o dönemde yönetimde olanlar, basını bu güce ulaştıran, onu biçimlendiren Gazetecilere de önemli özlük haklar sağlayan 212 sayılı yasayı 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe koydu. Ve o tarihten sonra 10 Ocak , çalışan gazeteciler tarafından, “Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı.

Ne var ki, özellikle 1990 sonrası dönemde ve sonrasında “basın” döneminden medyaa sürecine dönüşümde özellikle, sermayenin sektöre girmesiyle bu kazanımlar "uygulamada" tek tek ortadan kaldırıldı. Özellikle son 20-25 yıl içersinde sürekli aşındırılarak işlemez hale getirildi. Ve bugün ülkemizde basın; sermaye basınından daha da vahim olan; Hükümet Basını niteliğine büründür. Çünkü; Sermaye Basını’nın varacağı nokta kaçınılmaz olarak Hükümet Basını’dır. 
Sermaye Basını niteliğinin yaşandığı süreç içinde meslektaşlarımız sosyal güvenlikten yoksun, toplu sözleşmesiz ve geleceği belirsiz bir yaşama mahkûm edildi. 2008 yılında yapılan düzenleme ise, meslektaşlarımızın yıpranma hakkına darbe vurdu. Mesleğine 24 saatini veren ve her türlü zor koşulda görev yapan meslektaşlarımızın yıpranma hakkı, tüm karşı çıkışa ve direnişe rağmen elinden alındı. 10 Ocak 1961’in aksine, günümüzde gazetecilerin iş güvenliğinden ve çalışma koşullarının çağın gereklerine uygun olduğundan söz edebilmek mümkün değildir.


Ve ne acı ki, günümüzde sadece özlük haklarda kayba uğramadık. Demokratik ülkelerde tüm özgürlüklerin anahtarı olarak kabul edilen “basın özgürlüğü”nde de önemli kayıplara uğradık. Bu gün yüzlerce gazeteci yaptıkları haberler, yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklu bulunmaktadır. Gazeteler attıkları manşetler, gazeteciler yaptıkları haberler ve yazdıkları yazılar nedeniyle ya kendilerini kapı dışında ya da cezaevinde bulmaktadır. Son yıllarda ülkemizde yaşananlar hiçbir demokratik ülkede yaşanmayan, yaşanması mümkün olmayan bir nitelik kazanmıştır.


Bu nedenle önümüzdeki dönemde basın örgütleri olarak mücadelemiz öncelikle; 5953 sayılı kanunun basın çalışanlarına eski haklarını verecek şekilde düzenlenmesi ve basın özgürlüğünün gerçek niteliği ile uygulanması için olacaktır. Özellikle yıpranma hakkının mutlaka yeniden kazanılması için olacaktır.


Bu duygularla tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Basın Çalışanları Dayanışma Gününü kutlar, basın bayramını gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere en kısa dönemde ulaşmak umuduyla sevgilerimi, saygılarımı sunarım.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com