Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim YYÜ'de 'Formasyon' eylemi

YYÜ'de 'Formasyon' eylemi

​Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, YÖK tarafından formasyon kontenjanının düşürülmesine yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2015 Cuma 09:24
YYÜ'de 'Formasyon' eylemi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri, YÖK tarafından formasyon kontenjanının 15 bine düşürülmesine yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

YYÜ İlahiyat Fakültesi önünde yapılan basın açıklamasında YÖK’ün önce formasyon kontenjanını 15 bine düşürdüğünü ardından aldığı yeni kararla kontenjan sayısının belirlenmesini üniversitelere devrettiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, “19.09.2014 Tarihli İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü, öğretmen atamalarında, İlahiyat Fakültesi mezunlarına İmam Hatip Liseleri yanında Ortaokulları tercih etme imkanı verilmesinden dolayı onlardan daha yüksek puan alarak bölüme yerleşen ve 4 yıl boyunca formasyon alarak DKAB Öğretmenliği bölümünü bitiren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin atanmaları zorlaşmış, böylece bir haksızlık ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili başvurduğumuz merciler bunun nedeninin Talim Terbiye Kurulu’nun 20.02.2014 Tarihli ve 9 sayılı kararı olduğunu bildirmişlerdir.” denildi.

 

Öğrenciler açıklamada şu taleplerini dile getirdi: “İlahiyat Fakültelerine pedagojik formasyon sertifikası programı sürdürülecekse 20.02.2014 Tarihli Talim Terbiye Kurulu 9 sayılı kararın gözden geçirilerek, öğretmenliğe kaynaklık eden program mezunlarının atanabileceği alanlar kararındaki, İlahiyat Fakültesi İlahiyat bölümünün atanabileceği alanlardan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği kısmının çıkarılmasını veya İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine öncelikle İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü mezunlarının atanmasını, açık kalması halinde ilahiyat mezunlarının başvurabilmelerinin sağlanması ve almış olduğunuz kararların tekrardan gözden geçirilmesini ve ivedilikle yeniden düzenlenmesini bu hususta gereğinin yapılmasını temenni ederiz.”

Grup basın açıklamasından sonra kısa bir yürüyüşle olaysız bir şekilde dağıldı.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com