Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 82 yaşındaki hastanın dört damarı değiştirildi

82 yaşındaki hastanın dört damarı değiştirildi

Batman'da By-Pass ameliyatında 82 yaşındaki hastanın 4 damarı değiştirildi.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2015 Salı 08:48
82 yaşındaki hastanın dört damarı değiştirildi

İki gözünden görme engelli 82 yaşındaki hasta Cevahir Acar, geçirdiği kalp krizi sonrası acil servise kaldırıldı. Batman Bölge Devlet Hastanesi anjiyografi ünitesinde yapılan koroner anjiyografisinde 4 damarında kritik darlıklar saptandı. Bu darlıkların stentimplantasyonuna uygun olmaması nedeni ile ileri yaşına rağmen operasyon kararı alındı.

Kalp ve Damar Cerrahları Op. Dr. Sinan Göçer, Mehmet Karaçalılar tarafından gerçekleştirilen By-Pass ameliyatında hastanın 4 damarı değiştirildi. Yoğun bakım ve servis takibinde problem yaşanmayan hasta bir hafta sonra şifa ile taburcu edildi.

Cevahir Acar, “Gözlerim uzun zamandır görmüyor. Kalp krizi geçirdiğimde ve hastaneye getirildiğimde ben artık yaşayamam diyordum. Bu yaştan sonra bana yapılacak olan herhangi bir ameliyatı kaldıramam sanmıştım. Doktorum çok başarılı bir ameliyat yaptı ve çok iyiyim.” dedi.

Orta ve ileri yaş grubu hastalığıdır

Kroner Arter Hastalığı ile ilgili bilgi veren Dr. Sinan Göçer, “Koroner arter hastalığı nadiren genç hastalarda görülebilirse de orta ve ileri yaş grubu hastalığıdır. Sigara kullanımı, hava kirliliği, dengesiz ve düzensiz beslenme,obezite, sedanter yaşam tarzı ve genetik faktörler nedenler arasında sayılabilir. Yaş, cinsiyet gibi kişiye ait durumların yanında, geçirilmiş myokardinfarktüsü, hipertansiyon, akciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, diabet gibi ek hastalıklar bu hastalığın cerrahisinde önemli faktörlerdir.  Özellikle kadın hastalarda ileri yaş, açık kalp ameliyatı için ciddi bir yüksek risk faktörüdür.  Ancak beklenen yaşam süresi arttığından bu hastamızda da olduğu gibi perkütan girişime uygun olmayan hastalar, genel durum değerlendirilmesi yapılıp ileri yaşına rağmen artan klinik tecrübemiz ile başarılı bir şekilde ameliyat edilebilmektedir.” dedi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com