banner2
Öne Çıkanlar Emin Yetim kimdir Rockefeller Urfa Göbekli Tepe Kredi Semiha Yıldırım Havalimanı

Türkiye Curling Federasyonu kuruldu / Curling nedir?

Türkiye Buz Pateni Federasyonu'ndan ayrılarak federasyon olma çalışmalarının sonunda 21 Ocak 2016 tarihinde seçim yaparak kuruluşunu tamamlayan Türkiye Curling Federasyonu Resmi gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan kararla resmiyet kazandı.

Konuyla ilgili olarak Resmi gazetede çıkan karar:
"Gençlik ve Spor Bakanlığından:
BAĞIMSIZ SPOR FEDERASYONU KURULMA KARARI

3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek-9 uncu maddesi uyarınca Başbakanlık Makamının 08/03/2017 tarihli ve 03 sayılı olurları ile özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip ve bağımsız statüde Türkiye Curling Federasyonu kurulmasına karar verilmiştir."

Curling (Körling) Tarihçesi
Bu oyunun tarihi çok eskidir. İskoçya'da icat edildiği söylenmektedir. Bahsedilen tarihlerde İskoç köylüleri tarafından buz üzerinde taşlarla oynanan bir oyun olduğu iddiası vardır. Bu iddiaya ait kayıtlara da rastlanmıştır. Örneğin 1565 tarihli bir resimde Flaman köylülerin Körling oynadıkları görülmektedir. Yine İskoçya'da, 1541 yılında bir körling yarışması yapıldığına dair kayıtlar vardır. İlk olarak 1924 Kış Olimpiyatlarında olimpik spor olarak yerini almış olan bu spor, 1998 Kış Olimpiyatlarını takiben genel olimpiyatlara da alınarak resmi olimpik spor hüviyetini kazanmıştır.

Körling Sahası; Rink
Bir Körling Rinkinin boyu 42m, eni ise 4.3m olarak belirlenmiştir. İki ucunda iç içe iki halkadan oluşan ve bu pistin iki ucunda bulunan hedeflere EV denir. Bu evlerin, yani dairelerin çapı 3.66m'dir. Bu evlerin önünde 6.4m uzaklıktaki oyun hattına HOG denilir.

Rinkin ve evlerin ortasında TEE hattı uzanmaktadır (tee line). Hedef, evlerin tam orta noktasından geçen ve Rinki enine kesen, merkezi çizgiler (center lines) ile Tee hattı, hedef evlerini 4 eşit parçaya bölmektedir. Bu çizgilerin hedef evindeki kesiştikleri tam orta noktası Button'u (düğme) oluşturmaktadır.

İç içe daire şeklindeki evden geçen bu çizgiler hedefe fırlatılan taşların merkeze olan yakınlığını tayin ederler. En dışarıdaki çemberin dışında kalan taşlar oyun dışıdır. Puana yönelik skor üretmezler. Butondan 3.66m ileride merkezi çizgiye paralel çizginin ortasında HACK (çentik) bulunur. Hack'ler, taşları fırlatma sırasında ayakları sabitleyerek itiş desteği sağlamaya yararlar. Rinklerin her iki ucunda 7.6cm uzunluğunda kauçuktan yapılmış Hack'ler bulunur. Hareketli Hack'ler de kullanılmaktadır.

CURLİNG BRANŞI HAKKINDA BİLGİLENDİRME
 
Ülkemizde Curling'in temeli ilk olarak 2008 yılında Erzurum'da atıldı ve 2011 yılında Erzurum'da yapılan dünya üniversiteler arası olimpiyatlarına ülkemiz milli takım seviyesinde katıldı. Günümüze kadar Türkiye Buz Pateni Federasyonu çatısı altında faaliyetlerini yürüten branş Türkiye Buz Pateni Federasyonundan ayrılarak yeni bir federasyon olarak  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylandı ve resmiyet kazandı.

Şu anda 200 civarında aktif sporcusu olan Curling, son dört yıldır yaklaşık 20 kulübün katılımıyla hem erkeklerde hem de kadınlarda Curling ligi yarışmaları ile devam etmektedir.
Uluslar arası alanda Avrupa C Liginde başlayan Curling milli takımı şu an B ligine yükselmiş durumda.

Milli takımımız dünyada ilk 16 takım arasına girme başarısını göstererek 12-21 Şubat 2016 tarihleri arasında Norveç’de gerçekleşecek Gençler Dünya Gençlik Olimpiyatlarına katılma hakkı da kazanmışdır.

Geçen yıl Dünya Curling Federasyonu tarafından organizasyonu ülkemize verilen ve Erzurum'da 05-13 mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Curling Dünya Gençler şampiyonası'na hazırlıklar da tüm hızı ile devam ediyor.

Türkiye Curling Federasyonun ilk başkanı Kenan oldu. Kenan Şebin 2018 yılı Kış Oyunlarına kadar görev yapmak üzere Başkanlığa seçildi.
 
DOÇ.DR. KENAN ŞEBİN’İN ÖZGEÇMİŞİ

Kenan Şebin Erzurum da doğdu. İlköğretimini Erzurum 50. Yıl İlköğretim Okulu, Ortaokulu Erzurum Şair Nef'i Ortaoklu ve Lise öğrenimini ise Erzurum Atatürk Lisesinden tamamladı. Üniversite öğrenimini 1992 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne girerek 1996 yılında bölümün ilk mezunlardan biri olarak öğrenimini tamamladı. Daha sonra Erzurum Milli Eğitim İl Müdürlüğüne bağlı Erzurum İmam Hatip Lisesine Beden Eğitimi öğretmeni olarak atandı. 2 yıl Öğretmenlik yaptıktan sonra 2000 yılında Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Öğretmenliği Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı. Yüksek Lisansını ise Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi, Yönetim Organizasyon alanında yapmıştır. Daha sonra 2006 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda, Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı "Spor Yönetimi" alanında 2009 yılında Doktora çalışmasını tamamlamıştır. Doktorasını tamamladıktan sonra 2010 yılında aynı bölümde Yardımcı Doçent kadrosunu almıştır. 2015 Yılında Doçentlik sınavını kazanarak Doçent olmuştur. 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesine bağlı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün müfredatına senato kararı ile Curling’in Ders olarak okutulmasını sağladı. 2011 yılında Erzurum 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarında Açılış Kapanış ve Madalya Törenleri Direktörü olarak görev aldı. 2011 yılından itibaren Türkiye Futbol Federasyonu ile çalıştı. 2013 yılında Ülkemizde yapılan FIFA U20 Dünya Kupası'nda Gönüllü Organizasyonu (7 ilde) yer aldı. Ulusal ve uluslararsı akademik çalışmaların yanında “SPORDA ŞİDDETİN BOYUTLARI” ve SPORU GÜZELLEŞTİREN EVRENSEL KAVRAM; “FAİR PLAY” adlı basılmış kitapları bulunmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17