Öne Çıkanlar news CHP Sanlıurfa Haberleri Urfa Haberleri HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE KLİNİK LABARATUARLARDA YAPAY ZEKA

Başbakan'dan Çarpıcı Açıklama

Kendisini takip eden gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan; milli iradeyi, siyasi istikrarı ve hükümetin ekonomideki başarılarını hedef alan paralel yapı başta olmak üzere tır olayı, AB ile ilişkiler, HSYK düzenlemesi konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Brüksel’deki temaslarınızda ‘paralel yapı’yı nasıl anlattınız?

İkna olduklarını zannediyorum. Paralel yapıyı anlattım. Bazı örnekler verdikten sonra onlar da olaydan rahatsız oldular. Mesela ikinci dalgada 25 çuval belgenin açılmadan hemen gözaltı talimatı verilmiş olması. Sayın Çolakkadı bunları duyunca yeni görevlendirme yapıyor. 4 savcı daha sonra görevlendirme oldu ya. Bununla olayın aslı meydana çıkıyor. Yani mühürleri sökerek incelemeye başlayanlar yeni görevlendirilen savcılar. İncelemeden gözaltı kararı vermiş olanların hedef aldıkları iş adamları da enteresan. Ağırlıklı olarak bir havalimanı işini alanlar ve üçüncü köprü işinde olanlar var.

Bu hususlarla ilgili bir yargısal süreç olur mu?

HSYK ile ilgili düzenlemeyi niye yapıyoruz? Bu tür yanlışlıklara mani olmak için tabii…

HSYK’nın 97 savcı ve hakimin görev yerini değiştirmesine ne diyorsunuz?

Çok isabetli olmuş. İstediği zaman bu tür kararlar verebiliyor. Bunda şu anda yasal düzenleme hazırlığının da etkisi olabilir tabiki... Aslında bunu daha önce de yapabilirlerdi. Birinci dairede ismin değişmesi akabinde kısmen bir değişme gözlendi. Gönül arzu ederdi ki bu iş böyle olmasın. Süreci herkes endişeyle takip ediyor. Bu işte bana göre çok kısa zamanda çok farklı görüntüler vermeye başlayacak. Herkesi şantajla tehdit ediyorlar.  Benim genel başkan yardımcıma yaptılar. Adamlar telefon dinlemesi alan dinlemesi yapıyorlar. Görüntü, evlere böcek…

TIR OLAYIYLA KİMİN ELİNİN KİMİN CEBİNDE OLDUĞUNU ANLADIK

Hala yapıyorlar mı?

Tabi karşı tedbirler alınacaktır. Mesela mahkeme kararlarını toptan alıyorlar. Bunlarla dinlemelere meşruiyet kazandırıyorlar. Yürütmeyle de aynı bağlantıyı kuruyorlar. Emniyet müdürünün haberi olmuyor mesela. Altta adan savcının verdiği talimatla operasyon yapıyor. Başsavcının veya savcının haberi olmuyor. Üçüncü bir ayağı da var. Gizlilik kararı olmasına rağmen medyaya servis yapıyorlar. Ajanlık var. Casusluk var. Bunlar çok açık ortada. Devletin sırlarını ifşaya varıncaya kadar. En son olay tır konusunda kimin eli kimin cebinde ortaya yeni yeni çıkıyor. Savcı asker müşterek hareket ediyor. Savcı polise yaptıramayınca askeri adli kolluk olarak kullanıyor. MİT yasasının 26. Maddesine göre Başbakan’dan izin alması lazım. Başbakan’ın ve Adalet Bakanlığı’nın bu yapılanlardan haberi yok. ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket ediyorlar. Jandarmadaki uygun adamı buluyor ve yaptırıyor.

2014 AB İLE İLİŞKİLERDE MİLAT OLABİLİR

AB’de güçlü bir destek aldınız. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

2014 AB ile ilişkilerimizde milat olabilir. AB sıkıntımız Almanya-Fransa ittifakı nedeniyleydi. Almanya seçimi yaşadı. Olumlu bir koalisyon geldi. Fransa’da iyi yaklaşımı olan bir idare geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande Ankara’ya geliyor ve temaslarımız olacak. Almanya seyahatim olacak. Bu görüşmelerle birlikte bloke edilen fasıllarla ilgili mesafe alabiliriz. Eğer mesafe alabilirsek bu yıl farklı olabilir. Bu yıl Mayıs’ta AB seçimleri var. Ekim-Kasım’da hem AB Komisyon Başkanı hem de Kongre başkanı değişiyor. Bunların yerlerine gelenleri göreceğiz. Bu değişimlerle birlikte ilişkilerimiz farklı bir yerlere gelebilir. Bunları görmemiz lazım. Elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız. AB Bakanımız Mevlüt Bey ve Dışişleri gerekli çalışmaları AB üyesi ülkelerde yapacaklar.

Kıbrıs konusu da var mı bu çalışmalarda?

Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’a bağlı. Kendisi radikallerin ve kilisenin baskısı altında. Bunlardan sıyrılabilirse ilerleme kaydedilebilir. KKTC’nin yapıcı olması için çalışıyoruz. Biran önce neticeye varalım diye uğraşacağız.

MUHALEFET ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE YANAŞMIYOR

Türkiye’deki bazı sıkıntıları daha fazla demokratikleşmeyle çözeceğinizi söylüyorsunuz. Yeni paket hazırlıkları var mı?

Meclise gönderdiğimiz var. Ayrıca yeni hazırlıklar var. Olgunlaşsın ondan sonra detaylarını veririz.

HSYK konusunda anayasa değişikliği mümkün olacak mı?

Anayasa değişikliği muhalefet açısından kapandı. Bizim de yeteri sayıya ulaşmamız imkansız. MHP kapıyı kapattı. Ana muhalefet olan CHP anayasa uzlaşma komisyonunda da olumlu tavır sergilemedi. RTÜK’teki üye seçimi gibi HSYK için de benzer bir düzenleme yapmayı önerdik. Kabul etmiyorlar.

Mustafa Sarıgül ile ilgili TMSF kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

O tamamen TMSF’nin kendi tasarrufudur. Korkmaz Yiğit’ten yeni bir belge gelmiş. Ona göre TMSF de böyle bir tasarrufta bulunmuşlar. Bunun getirisini götürüsünü ben değerlendirecek durumda değilim.

ŞANTAJ POLİTİKALARI SÜRÜYOR

Yeni bir mektup, sulhname var mı?

Bana gelen herhangi bir mektup yok. Sadece yazılı ve görsel medyada takınılan tavırları takip ediyoruz. Yeni adımları gördük. Tam aksine şantaj politikaları sürüyor.

Bir paralel yapılanma olduğunu söylüyor, ajanlık ve vatana ihanet yapıldığını ifade ediyorsunuz. Geçmişte bu kesimlere sıcak bakıyordunuz. Geriye baktığınızda ne düşünüyorsunuz?

Mecelle’de beratı zimmet esastır. Ben başbakan olarak herkesle eşit mesafedeyim. Orada bir suç veya yanlış olmadıktan sonra aynı şekilde hizmetine devam edersin.  Bizim kimseye düşman olmak gibi bir derdimiz yok. Ülkede cemaat yok cemaatler var. Bugüne kadar nerden gelirse gelsin meşru olan bütün taleplere mümkün mertebe olumlu cevaplar verdik.

Paralel yapılanmayı fark etmeniz 7 Şubat kriziyle mi oldu yoksa daha önce mi?

En somut olay MİT krizi oldu. Onu biz bizzat yaşayınca anladık. Somut hale gelmesi için bazı şeylerin yaşanması lazımdı. Yaşananlar kimin kiminle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bizim bu yapılanmayla mücadelemiz devlete zarar veremeyeceklerini anlayıncaya kadar sürer.

Brüksel’de daha önce genelde laiklik konuşulurken şimdi cemaat ile anılmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin aldığı mesafe ortada. İslam ve laiklik konusunda kazandırdıklarımızı gayet iyi biliyorlar. Mısır’da laiklikle ilgili yaptığım konuşmayı da biliyorlar. Orada Laiklik konusunun İslam’la ters düşmediğini Müslüman kardeşlere de anlatmıştım. Kaldı ki bizim parti tüzüğümüze göre de Laiklik devletin bütün inanç gruplarına aynı mesafede olması.

HSYK düzenlemesine nasıl bakıyorlar?

AB ülkelerinde farklı farklı uygulamaların olduğunu biliyoruz. Eksiklikleri gidermek amacıyla dünyadaki gelişmeler doğrultusunda yasaları ve düzenlemeleri güncellemek yasamanın görevidir. Nitekim bu konuda daha önce anayasa değişikliği yaptığımızda kimse bir şey dememişti. Şimdi de yeni koşullar doğrultusunda bir güncelleme sözkonusu.

Brüksel’deki TÜMSİAD etkinliğinde yapılan bir konuşmada 3 dönem şartından vazgeçmenizin istenmesini nasıl karşıladınız?

Daha önce de söyledim. Bizim partimiz farklı. Bir defa kökü sağlam olan bir partiyiz. Buna inanıyorum. Yatay kökleşmeden çok dikey olarak kök saldığımız için sağlamız. Gelecek kuşaklara çok farklı bir siyasi zemin hazırladığımıza inanıyorum. Bunu biz yapmazsak kim yapacak.

AVRUPA’NIN PUTİN’E SURİYE’Yİ ANLATMASI LAZIM

Suriye fotoğrafları konusunda AB yetkililerinin tepkisi ne oldu?

Hepsi bundan çok rahatsız. Ciddi adım atılmasından yanalar. AB’nin çok daha kararlı davranması gerektiğine inanıyorlar. Putin’in Avrupa seyahati var yakında. Bunu ona da anlatmaları gerektiğini söyledim.

Cenevre-2 toplantısından umutlu musunuz?

Umutlu olmak istiyorum.

Bu ziyaretinizde siz kendinizi Avrupa’nın siyasi kanadına anlatma imkanı buldunuz. İş dünyasına nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz? Davos daveti bu açıdan bir fırsat olabilir miydi?

Benim orada olmama gerek yok. Ali Bey ve Mehmet Bey oradalar. Onlar gerekeni anlatıyorlar. Zaten bu onların görevidir. İlerleyen zamanlarda da değişik ülkelere ziyaretlerimiz olacaktır. Gittiğimiz yerlerde kendimizi anlatma fırsatı buluruz.

Ananas devletİne müsaade etmeyeceğİz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de önceki gece düzenlenen Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜMSİAD) 2. Genel İstişare Kurulu’na da katıldı. Avrupa’nın değişik ülkelerinden Brüksel’e gelen binlerce iş adamına Türkiye’yi anlatan Başbakan Erdoğan, küresel finans krizine rağmen Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansa dikkati çekti. Yıllık 100 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanını ve Kanal İstanbul projesini hazmedemeyenler olduğunu belirten Erdoğan, “17 Aralık operasyonunun altında bu yatırımları engellemek var. 25 Aralık operasyonunun altında bu yatırımları engellemek var ama bu oyunu evelallah bozuyoruz, bozacağız. İçeriden ya da dışarıdan hedeflerimizin, bu kutlu yolculuğumuzun kesilmesine yönelik atılan bu adımlar bizim hızımızı kesemeyecektir. Kararlıyız, inanıyoruz ve bunu başaracağız. 17 Aralık’ta başlayan yeni bir darbe girişimini de bertaraf ediyor, yeni bir saldırıyı, yeni bir sabotajı daha devre dışı bırakıyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin dışında bir paralel devlete, bir ananas devletine müsaade etmeyeceğiz” dedi.


Akit

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17