banner2
Öne Çıkanlar Harran Üniversitesi Şanlıurfaspor Cumhurbaşkanı Suriye Urfa Haberleri

Tıbbi Sekreterler Mağdur! 60 Bin Mezun Atama Bekliyor

Tıbbi Sekreterler olarak 6 yıl emek verdiler.İş Alanları Hastaneler,il Sağlık Müdürlükleri ,ilçe Sağlık müdürlükler… 60 bin Önlisans Tıbbi Sekreter Atanmak hayallerine kavuşmak Evine ekmek götürmek istiyor.Tıbbi Sekreterler Herkesin kendi işini yaparsa işsiz kalmayacaklarını dile getirdiler.Hemşirelerin evrak işlerini bırakıp Asıl işleri yaparsa Hemşire açığı kapanır Önlisans Tıbbi sekreterler Ataması fazla olur.60 bin Önlisans tıbbi sekreter mezundan 5 bin Atama.

Sağlık işçisi alımında diplomalı tıbbi sekreterlerin tercih edilmesi ve kpss şartı, şehir hastanelerine başka illerin tercih edilmesi.6 yıl emek verdik.60 bin tıbbi sekreter işsiz çözüm bekliyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile kesin çözüm bekliyoruz. Tıbbi Sekreter olarak emek verdik.Diplomalı sağlıkçı tıbbi sekreter olarak Aile sağlığı merkezinde gruplamadan dolayı diplomalı tıbbi sekreter olarak 5 yıldır çalışıyorum.Burdan sağlık bakanlığına yetkililere sesleniyorum cari giderleri sağlık bakanlığı kendisi öderse 2 Aile diplomalı tıbbi sekreter ekmek yer iş sahibi olur.aile hekimleri zaten maaşlarını alıyorlar.Aile sağlığı merkezinde doktorlar hesap işleriyle uğraşmaz hastalarla daha fazla ilgilenir.Türkiye geneli Aile sağlığı merkezilerinde hepsinde böyle gelen para belli giden para belli.Aile sağlığı merkezlerinde cari giderler fazla ödeniyor.her ay belli doktor başı toplanıyor diğer cepe yazık gunahtır.Aile hekimleri maaşlar 10-12 bin tl cari giderler A sınıfı 5200 B sınıfı 4700 ödeniyor.5 kişilik Aile sağlığı merkezinde doktor başı 1800 toplanıyor geri kalan cepe bunun Türkiye geneli araştırılmasını istiyoruz.Eğer sağlık bakanı cari giderleri kendisi öderse 2 sağlıkçı personel işe girer işsizlik azalır devlete güven daha artar.

TIBBİ SEKRETERLİK NEDİR?

Tıbbi sekreter, sağlıkla ilgili istatistikî verileri derleyen, bilimsel metotlarla analiz ederek ilgili birimlere rapor edebilen, tıbbi ünitelerdeki haberleşme ve yazışma hizmetlerini yürüten, bilgileri toplayıp belgeye dönüştürebilen Sağlık bakanlığımca tescil edilen bir okuldan mezun olan sağlık meslek mensubudur.

TÜRKİYE GENELİ, ÜNİVERSİTE ONAYLI! UZAKTAN EĞİTİM TIBBİ SEKRETERLİK EĞİTİMİ VE TIBBİ SEKRETER NE İŞ YAPAR?

Çalıştığı hastanelerde yatak ve tedavi olanakları, giriş yapan hastaların çeşitli birimlere dağılımı, yapılan tedavinin türü, süresi, şifa ile taburcu olan veya ölenlerin vb. sayılarını toplar, düzenler ve ilgililerin hizmetine sunar,
Çalıştığı hastane veya sağlık kuruluşunun verimlilik, yatak kapasitesi, doğum hızı, ölüm oranı vb. konulardaki periyodik istatistik cetvellerini derler ve araştırıcıların hizmetine sunulması için düzene koyar,
Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguları derler, düzene koyar,
Hastanelerde hasta kaydı ve taburcu işlemlerini yapar, ilgili bölüm veya doktorlara gönderir,
Tıbbi raporları yazar,
Hastane arşivini baştan kurup düzenleyebilir.

KİMLER TIBBİ SEKRETER OLABİLİR?

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olmak isteyenlerin;
El ve parmakları, görme ve işitme organları sağlam,
Ayrıntıyı algılayabilen,
Dikkatli, düzenli
Kurallara uyan, sorumluluk sahibi,
Kapalı ortamlarda oturarak çalışmaktan hoşlanan,
Sabırlı ve insanlarla rahat iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

TÜRKİYE GENELİ, ÜNİVERSİTE ONAYLI! UZAKTAN EĞİTİM TIBBİ SEKRETERLİK EĞİTİMİ VE ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter hastanelerde hasta dosyaları arşivinde, polikliniklerde, servis sekreterliklerinde ve bürolarda görev yaparlar. Hastane personeli ve hastalarla yakın ilişki içerisindedirler. Çalışma ortamı kalabalık ama temiz ve gürültüsüzdür. Hasta yatırma veya taburcu etme işlemleri ile ilgili birimlerde çalışan sekreterler isteklerini ifade edemeyen veya isteklerinin hemen yapılmasını isteyen hasta sahipleri veya yakınlarına durumu açıklamakta zorluklarla karşılaşabilirler.
Göreve yeni başlayan bir tıbbi sekreter maaşlarından bahsedecek olursak 1.550 – 1-800 arasında değişmketedir. Ayrıca döner sermayesi olan hastanelerde çalışan personeller ise döner sermayeden de 250 – 400 tl arasında ek ödeme de almaktadır. Maaşlarına ek olarak bir nöbet sistemini dahil edilmektedir. Eğer çalışılan hastanede branşına göre nöbet sistemi yada vardiya sistemi uygulanırsa personel buradan da ek bir ücret almaktadır. Özetle tıbbi sekreter ne kadar maaş alıyor diye soracak olursak bütün ek ödemeler ile birlikte tıbbi sekreter maaşı 1.800 – 2.250 tl arasında değişmektedir. Aynı zamanda sağlık personelinin yararlandığı bazık haklar da vardır. Bunlar bir kaç tanesi söyleyecek olursak, hastane tedavi ücretleri ve masraflarında indirim, tıbbi malzeme ve ilaçlı tedavilerde anlaşmalı eczanelerden faydalanma gibi çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.