Öne Çıkanlar Harran Üniversitesi Urfa Haber Şanlıurfa Balıklıgöl Balıklıgöl Urfa Balıklıgöl

Şanlıurfa'da AMATEM ve ÇEMATEM açılıyor

AMATEM ve ÇEMATEM'lerin sayıları her geçen gün artıyor
2004 yılı başlarında dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun, “Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı”na ilişkin, “Uyuşturucuya yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler çok daha güçlü hale getirilecek” açıklamalarının ardından AMATEM ve ÇEMATEM'lerin sayıları her geçen gün artarak, (Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı) Uyuşturucuya yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler çok daha güçlü hale getiriliyor.

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamalarda; Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi eski Hava Alanı mevkiinde yapımına başlanan ve 2019 yılı sonunda hizmete girmesi planlanan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Erken Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) projesinin revize edilerek yatak kapasitelerinin 50’şer adet artırıldığı, inşaat çalışmalarının kısa süre içerisinde tamamlanacağı belirtilmişti.

AMATEM’in 30, ÇEMATEM’in ise 15 yataklı olarak planladığı ancak daha sonra çevre illerden de gelen talepler doğrultusunda kapasiteleri 50’şer yatak artırılmıştı. Dolayısıyla 2019 yılı sonuna kadar bir kısmının hizmete açılması düşünülen merkezimizin inşaatı, bu revize nedeniyle biraz daha uzadı. Buranın hizmete girmesiyle tedavi için başka illere gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız, büyük bir sıkıntıdan kurtulacaklar.

Uyuşturucu madde bağımlılığı, mücadele gerektiren bir sorun
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, uyuşturucu madde bağımlılığının mücadele gerektiren bir sorun olduğunu ve bu sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik en önemli tedbirin bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri olduğunu her fırsatta dile getirmiş, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinin, madde bağımlılığıyla mücadelede yapılacak en önemli çalışma olduğunu belirtmişti.

Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa’da madde bağımlılığının iddia edildiği kadar yüksek olmadığını ancak çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu risk guruplarını korumak amacıyla tedbirler alınmasının önemli olduğunu, madde bağımlılığıyla mücadelenin sadece devletin mücadele edeceği bir durum olmadığını, yapılması gerekenlerin zamanında yapılmadığı için bazı sonuçların ortaya çıktığı bir süreçle karşı karşıya olunduğunu dile getirmişti.

Devlet büyüklerimiz, AMATEM ve ÇEMATEM’ler kurulması gayretlerini sürdürüyor

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarının da Uyuşturucuya yönelik koruyucu ve önleyici tedbirlerin çok daha güçlü hale getirilmesi ve uyuşturucuyla mücadelenin bir bütün olduğu belirtilerek, geleceğimiz olan gençlerimizin bu yollara düşmemeleri için gerekli tedbirlerin alınması için gayret gösterirlerken, bir yandan da mübtela olan gençlerimizin de kurtulması için ihtiyaç hissedilen bölgelere AMATEM ve ÇEMATEM’ler kurulması gayretlerini sürdürüyorlar.

Tecrübeli hemşehrimiz Mustafa Heşe de bu kurumlarda görev almalı

Devlet büyüklerimizin geleceğimiz olan gençlere sahip çıkacaklarına her zaman anandıklarını belirten Şanlıurfalı aileler, “Devletimizin yasal düzenlemeleriyle, satıcılara yönelik yapılacak müdahale ve uygulanacak hukuki düzenlemeleriyle bizim gençlerimizi ve çocuklarımızı korumak için alınabilecek tedbirler, eğitim, uyuşturucu mübtelası gençlerin aileri öncelikli olmak üzere il genelinde aileleri bilinçlendirme çalışmaları ve Sağlık Bakanlığı olarak AMATEM ve ÇEMATEM'leri çok daha yaygın hale getirme gayretlerini görüyoruz. Şu sıralar şehrimizde yapımında son aşamaya gelinen AMATEM ve ÇEMATEM'lerin yani gençlerin illetten kurtulmasına vesile olacak olan Kurumun kadrosu oluşturulurken, geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü kuruluş yıllarından itibaren Madde Bağımlılığı Rehabilitasyon anlamında başarılı işler yapan, görevde yükselme sınavı ile kendi ilinde Müdür Yardımcısı olan ve atama ile Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdür Yardımcılığına tayin olan ve halen görevine devam eden Mustafa Heşe hemşehrimizin de bu kurumlarda görev almasını, Şanlıurfalı olması ve bu konudaki çalışmaları ile tecrübe kazanmış olduğundan faydalı olacağına inanıyoruz. Sayın Valimizin ve Bakanımızın bu konuda önerimizi dikkate alması ve seçici davranmasını arzuluyoruz” diyorlar.

Birçok projelerde aktif görevler almıştı

Bilindiği gibi; halen Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdür Yardımcılığı görevini başarıyla sürdüren Şanlıurfalı hemşehrimiz Mustafa Heşe; 2014 yılında “Bilinçli Nesiller Güvenli Yarınlar İçin Zararlı Alışkanlıklar ile Mücadele Seminerleri” düzenleyerek Eyyübiye Belediyesi ortaklığı ile 2 Bin 500 adet Kitapçık ve 30 Bin adet el broşürü dağıtımı, 2016 yılında Harran Üniversitesi Akreditasyonunda “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Sertifika Programı” düzenlenmesi, 2016 ve 2017 yıllarında “Madde Kullanımının Zararları Bilinçlendirme Bilgi Yarışmaları”, 2016 yılında 8 Bin Adet Kitap dağıtımı çalışmaları, 2017 yılında “EFT Duygusal Özgürleşme Tekniklerinin Bağımlılıklarda Kullanılması Workshop Çalışması”nın yapılmasına katkıda bulunarak “Kendi Hayatına Lider Ol”, “Mutlu Gençler Mutlu Yarınlar”, “Gelecekte Ben de Varım” projelerinde aktif görevler almıştır.

Haber: Muslum Abacı

Anahtar Kelimeler:
AMATEMÇEMATEM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17