banner2
Öne Çıkanlar Sanlıurfa Urfa Şanlıurfaspor Urfa Haber Urfa Haberleri

GAPDER'den Hz. Muhammed ve Tevhid paneli

Devlet Su İşleri konferans salonunda yapılan panele kamu kurum kuruluş yetkilileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretim elemanları ve kalabalık bir izleyici kitlesi katıldı.
Program, Dr.Öğretim Üyesi M. Vehbi Şahinalp tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Ardından bir selamlama konuşması yapan Gap Kültür, Araştırma ve Kalkınma Derneği başkanı Doç. Dr. Sait Şahinalp, derneğin faaliyetlerinden bahsederek, günümüz ihtiyaçlarını göz önüne alarak panel konusunu seçtiklerini, etkinliğin hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini söyledi. Şahinalp; “Tevhid Allah' birliği ve tekliği; Tevhid, imanın en önemli rüknü; Hz. Adem'den Peygamber Efendimize kadar gelen tüm peygamberlerin en önemli davasıdır. Peygamber Efendimiz de Tevhid'in  en güzel  kıraatidir" dedi.

Moderatörlüğünü Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ekrem Bektaş’ın yaptığı panelde, Harran Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Ekinci ve Dr. Öğretim Üyesi M. Cüneyt Gökçe görüşlerini izleyicilerle paylaştılar.
Kur’an-ı Kerim’e göre Tevhid konusunu işleyen Prof. Dr. Mustafa Ekinci kısaca şöyle dedi: “Tevhid Kur’an-ı Kerim’e göre, Allah’ın eşinin, benzerinin, zıddının, mislinin olmaması demektir. Yine Kur’an’a uygun bir Allah inancı, Ahiret gününe, nübüvvete, kitaplara, meleklere, haşre, kadere, hayır ve şerrin Allah tarafından yaratıldığına inanmayı gerektirir. Böyle bir Allah inancı insana namaz da kıldırır, oruç ta tutturur, zekat da verdirir, insanın hacca gitmesini de sağlar, insana kul hakkı da yedirmez. Allah’ın varlığına inandığını söyleyip nübüvvete dolayısıyla hiç bir peygambere ve Hz. Muhammed’in de peygamberliğine inanmayan bir insan Kur’an’ın tarifine uygun bir Tevhid anlayışına sahip olmadığından Kur’an’a göre ehl-i necat değildir” diye konuştu.
Panelde,  Dr. Öğretim Üyesi M. Cüneyt Gökçe, Sünnet-i Seniyenin dinimizdeki yeri ve önemi üzerinde durdu. Hz.Peygamber’in Kur’ân-ı Kerim’in en büyük müfessiri olduğunu vurgulayan Gökçe, Allah’ı sevmeyi ispat etmenin yolu Hz.Peygamber’e tabi olmaktan geçtiğini belitti ve bu hususu Kur’ân ayetleri ışığında izah etti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Maksatlı ve kasıtlı olarak evliya ve benzeri büyük zatlar itibar sû-i kastına uğramakta, müctehid imamlara ve sahabe-i kirama dil uzatılmakta ve Hz.Peygamberin sünneti sıradanlaştırılmaktadır; ehl-i iman olarak müteyakkız olmamız gerekir” diye konuştu.
Yaklaşık iki saat süren panel, izleyicilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.