banner2

                             Kuran tamamen insanı hedef alan bir kitaptır. Nitekim kendisini insanlara yol gösterici olarak tanımlamaktadır.İnsanı ciddi bir şekilde muhatap alarak ciddi bir sorumluluk yüklemiştir.

İnsan Kuran' la barışık olacak, Kuran' la barışık bir hayat yaşayacak.İnsanın iletişim halinde olduğu Kuran bir hayat kitabıdır.İnsan bu hayat kitabını iyi okumalı anlamalı ve doğru bir şekilde algılamalıdır. Onunla savaş halinde değil barışık bir ilişki içerisinde olmalıdır.Kendisine rehber ve klavuz edinmelidir.

İnsan Allah’la muhataptır.Allah' la barışık bir hayat yaşamalıdır, Allah’la arasını iyi tutmalıdır. Kulluk bilincinin farkında olmalı ve Allah' a isyan eden değil Allah’la barışık bir hayat tarzını tercih etmelidir. Allah insana sorumluluklar yüklemiştir.Bu sorumluluklardan bir tanesi de her ne şartta olursa olsun barıştan yana tavır alarak bir cehd ve gayretin içerisinde olmaktır.

İnsanın hemcinsiyle yani türüyle barışık olması lazım.İnsan diğer bütün yaratılmışlar gibi yeryüzüne gönderilmiş tabii bir varlıktır.Kendisine sorumluluk verilmiştir.Bu sorumluluk bilincinin dışına çıktığı zaman canavarlaşma ihtimali yüksek bir varlıktır.Bu nedenle insanın insanla sürekli barışık olması ve bunu işletmesi gerekir.Şiddeti ve kaosu çağrıştıran her türlü dalgaya karşı uyanık olmalıyız.

İnsanın toplumla arasının iyi olması lazım.Toplumun sorunlarına karşı hassas olması gerekir.Yaşadığı toplumun sorunlarını dert edinmeli, toplumsal anlamda savaş çığırtkanlıklarına karşı toplumsal sözleşme barış,  fikir ve düşüncesini savunmalı ve geliştirmelidir.İnsanın tabiatla arasının iyi olması lazım.Çünkü insan tabiatın ıslah ve imarından sorumludur.Tabiatı tahrip eden, yok sayan her türlü düşünce ve fikre karşı alternatif düşünce ve fikir üreterek tabiatla barışçıl bir hayat yaşamalıdır.Çünkü Kuran bütün kainata müslüman gözüyle bakar.Herşey [müslüman olabilen veya olmayan insan hariç] kendisini Allahın iradesine teslim etmiştir.

İnsanının  kendi kavmi ve milleti ile barışık olması gerekir.Diğer milletlerle barışık olması lazım.Çünkü insanı ve toplumları bir arada tutan ve kaynaştıran şey barışın ta kendisidir.Var olabilmek ancak barışla mümkündür.

İnsan peygamberlerle barışık yaşamalıdır.Peygamberlik müessesesini önemsemeli ve vahyin kılavuzluğunda onları rehber edinmelidir ve yol almalıdır.

İnsan ölümle ve hayatla barışık olmalıdır.Yeryüzündeki bütün hayvanlarla canlı cansız ne varsa her şeyle barışık bir hayat yaşamalıdır.Yeryüzündeki bütün canlıların cansızların hak ve hukukunu gözetmelidir.Adalet ilkesini hiçbir zaman elden bırakmamalıdır.Bütün bir insanlığın barışından herkes sorumludur.Bu uğurda mücadele vermek önceliklerimiz arasında olmalıdr.

Kuran bu konu üzerinde durmaktadır.

Bizler de bu konuya eğilmeliyiz.

Dünyada nice barışlara kavuşmak ümidiyle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nedim 3 ay önce

Değerli yazar,
Konuyu insanlık tarihi ve insana yüklenen misyon çerçevesinde biraz daha açabilirsiniz.
Değerli bir yazıydı. Yüreğine sağlık...

banner4

banner17