banner2
Öne Çıkanlar Emin Yetim kimdir Rockefeller Urfa Göbekli Tepe Kredi Semiha Yıldırım Havalimanı

Valilik uyardı: son gün 28 şubat

ŞANLIURFA/ Şanlıurfa Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğü  yazılı olarak yapıldığı açıklamada şöyle denildi:

Ölçü ve ölçü aletleri 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği periyodik olarak muayeneye tabi tutulurlar. Bu muayene sonunda, uygun olduğu tespit edilen ölçü ve ölçü aletleri yetkililer tarafından, yetkisiz kişilerce müdahale edilemeyecek şekilde damgalanır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, periyodik muayene müracaatlarının her yıl Ocak ayı başından Şubat ayının son gününe kadar, ölçü ve ölçü aletlerinin cins ve özelliklerine göre hangi mercilerce yapılacağını, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu kanalıyla Radyo ve Televizyondan hükümet bildirisi olarak belli aralıklarla ilan eder.

Bu nedenle aşağıda bilgileri bulunan Ölçü ve Tartı Aletlerinin başvuru bilgilerinin dikkate alınması gerekmektedir.

 

ÖLÇÜ ALETİ

BAŞVURU

MAKAMI

SORUMLUSU

ARALIĞI

TARİHLERİ

Elektrik, Su, Doğalgaz Sayacı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri

Dağıtım Firması

10 yılda bir

Ocak Ayı İlk Günü-Şubat Ayı Son Günü 1 Ocak - 28 Şubat

Akaryakıt Sayacı,  LPG Sayacı

Kullanıcı/Sahibi

2 yılda bir

Adblue Sayacı

Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,

Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğu

Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; 1) Masa terazileri,2) Asma teraziler,3) Tek kollu teraziler,4) İbreli teraziler

Belediye Ölçü ve Ayar Memurluklarının muayene edeceği tartı aletleri dışındaki tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri.

Yetkili Muayene Servisleri

Otomatik tartı aletleri

Hassas Tartı Aleti

Taksimetre

Önceki Muayene Tarihine Göre

Takograf

 

Periyodik muayeneler için yukarıda ifade edilen başvuru makamına müracaat dilekçesi ile başvurulur. Bu dilekçede ölçü ve ölçü aletinin cinsi, markası, seri numarası, kapasitesi vs. gibi bilgiler bulunur

 

Periyodik muayene zamanını geçiren ilgililerin müracaatı halinde veya bu tarihten sonra ölçü ve ayar teşkilatı veya Belediye Ölçü ve Ayar Memurlarınca yapılacak ani muayene sırasında, müracaat etmedikleri tespit edilen ölçü ve ölçü aletleri sahip veya ilgilileri hakkında Ölçüler ve Ayar Kanunu'nun 15 inci maddesinin (c) bendi uyarınca cezai işlem yapılır.

 

3516 SAYILI ÖLÇÜLER VE AYAR KANUNUN 15.MD. C FIKRASI:

DAMGASI KOPMUŞ, BOZULMUŞ, DAMGA SÜRESİ DOLMUŞ ÖLÇÜ ALETİNİ KULLANAN KİŞİYE 1.835.00 TL. İDARİ PARA CEZASI VERİLİR. AYRICA 30 GÜN İÇERİSİNDE AYKIRILIK GİDERİLMEZSE BU ÖLÇÜ ALETLERİNE EL KONULARAK KAMUYA GEÇİRİLMESİNE KARAR VERİLİR.

                                                                                  

                                                                                                                                                             ŞANLIURFA BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17