banner2
Öne Çıkanlar Emin Yetim kimdir Rockefeller Urfa Göbekli Tepe Kredi Semiha Yıldırım Havalimanı

Önemli açıklamalarda bulundu-GÖRÜNTÜLÜ

'GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN REFERANDUMDA SAHADAYIZ'

Güçlü Türkiye için referandumun önemine dikkat çeken Başkan Çiftçi, geleceğin Türkiye'si referandumda 'evet' sahada yer alacaklarını söyledi. 

 Referanduma her alanda hazır olduklarını ifade eden Başkan Çiftçi, şunlara değindi:"Ülkemiz açısından önemli bir süreçteyiz. Referandum sürecine girdik. Biz her alanda hazırız. Belediyeler olarak hazırız. AK Parti teşkilatları da bu süreçte hazır olduklarını biliyorum. Gelecek Türkiye'nin şekillenmesi açısından daha güçlü bir iktidar ve yürütmede iki başlılığın ortadan kalkması, istikrarsı sağlamak açısından referandum önemlidir. Halkımız çok yüksek bir yüzdeyle evet diyeceğine inanıyorum. Şanlıurfa olarak derece istiyoruz. Halkın arasındayız, çarşıdayız, pazardayız, kırsaldayız. Halkımız büyük destek verecek. Alana ineceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi görevini yapmıştır. Şimdi halkımızın iradesine başvuracak. Halk oylayacak. Halkımız güçlü bir şekilde evet diyecek" şeklinde konuştu. 

Hükümetin 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı'nın uygulamaya geçirmesiyle bölgenin kalkınmasına büyük katkı sunacağını belirten Başkan Çiftçi: "Piyasaların hareketlenmesi açısından bankaların kredi kullanımında gerekli sorumluluğu yerine getirmeli. Hükümetimiz bu anlamda 23 ilde cazibe merkezi oluşturarak yatırım programına aldı. Çok önemli teşvikler veriliyor. Kalkınma bakanlığı ve kalkınma bankası devreye giriyor. Dolayısıyla teşvik yasasında çıkan avantajlar bölgemizde çok önemli hareketler meydana getirecektir. Bölgede yapılacak yatırımlarla istihdamı sağlayacak. İstiyoruz ki herkes kendi ilinde iş sahibi olsun. Üreterek büyümeliyiz. Üreterek gelişmeliyiz. Piyasalarda likidite açısından daralmayı geçici olarak görüyorum. Döviz kuruyla alakalı bir durum olarak düşünüyorum. Hükümetimiz bunu aşacak iradededir. Hükümetimiz bölgeye pozitif bakıyor. Bölgeler arasında farkı ortadan kaldıracak programlar açıklanıyor.  Bu anlamda bölge halkını mutlu ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Valiliğimizle beraber iş adamlarımızın bu programları duyurmak ve  faydalandırmak için gerekli toplantıları yapıyoruz. Yine dışarıdaki Urfalı iş adamlarıyla ilimizde yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla bilgilendirme toplantıları yapıyoruz" dedi. 

'ŞANLIURFA ÜRETEN İLDİR'

Tarımsal anlamda Şanlıurfa tek başına ciddi bir üretim merkezi olduğunun altını çizen Başkan Çiftçi: "Şanlıurfa bölgenin parlayan ilidir. Çok önemli tarım potansiyeline sahip. GAP Projesinin üretmiş olduğu değerler Şanlıurfa'da kendini buluyor. Çok önemli topraklara sahip olması ve hükümetimizin sulama projelerini devreye koyması toprağı daha da değerli hale getiriyor. Çok önemli ürünler elde ediliyor. Türkiye'de üretilen pamuğun yüzde 40'a yakını Şanlıurfa olarak üretiyoruz. Mısırın yüzde 18'ini yine biz üretiyoruz, mercimek aynı. Buğdayın yüzde 30 oranında bir üretim gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de üretilen fıstığın yüzde 52'si sadece Şanlıurfa'mızda üretiliyor. Bu ürünlerin sanayi anlamında katma değerini yüksek ürünlere dönüşmesi için sanayi yatırımların olmasını gerektiğini düşünüyoruz. Dolaysıyla hükümetimiz de aynı çerçevede hareket ediyor. Şanlıurfa anlamında söylüyorum. Cazibe merkezleriyle Şanlıurfa hareketlenmiş durumda, ilgiyi buraya çekiyor. Sanayi bölgelerimizde alt yapının hazır olması iş adamlarımıza katkı sunuyor. Şanlıurfa huzur ve medeniyetler şehridir. Her zaman toprağını, bayrağını, ülkesini seven, her zaman ülkenin birlik ve beraberliğine katkı sunan  bir şehir. Kendisiyle, ülkesiyle barışık. Üretimi düşünen, ürettiğinde mutlu olan bir şehir olduğundan dolayı bu teşvik yasası Şanlıurfa'da çok önemli yer bulacağını düşünüyorum" dedi. 

'ŞANLIURFA TURİZM MERKEZİDİR' 

Şanlıurfa'nın tarih ve turizm potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Başkan Çiftçi: "Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak Şanlıurfa'nın potansiyelini biliyoruz. Tarihi ve Turistik potansiyelini biliyoruz. Medeniyetlerin iz bıraktığı şehirde tarihimizi ortaya çıkarmak için projeler gerçekleştirdik. Gerek Halil-ür rahman, (Dergah) bölgesi, Eyyüp Peygamber makamı, Haleplibahçe havzası, kale eteği düzenleme çalışmaları, Kızılkoyun çalışmaları, ortaya çıkan mağaralar, yeni yeni keşfedilen ortaya çıkan mozaikler, 133 mağara turizme sunulmak üzere hazır hale geldi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak bu çalışmalarını yürütüyoruz" dedi. 

'BÜYÜYEN BİR ŞEHİRİZ'

Şanlıurfa'nın genç nüfusu ile büyüyen bir kent olduğunu söyleyen Başkan Çiftçi: "Şanlıurfa büyüyen bir şehir. 2 milyona aşkın nüfusu var. 524 bin mülteci barındıran bir şehir. 19.2 yaş ortalamasıyla Türkiye'nin en genç şehri. 670 bin öğrencimiz var. Bu kadar dinamik bir şehre yerel anlamda hizmet veriyoruz. Dolayısıyla istihdam üreten, sosyal anlamda şehir geliştiren, kültürel anlamda şehri bir noktaya taşıyabilen ve nefes alabilen projelere ihtiyacımız var.

GAP Vadisi Projesi bölgenin en büyük yeşil ve sosyal alan projesi olarak 1 Milyon 830 bin metrekareden oluşuyor. İçerisinde spor tesislerden, kültür tesislerden, biyolojik göletlerden, bilim merkezlerine kadar, bir insanın zaman geçirebileceği, kendisini rahata ifade edebileceği, şehre nefes alabilen projeyi hayata geçiriyoruz. Yine bunun yanında Şanlıurfa'ya değer katan Fırat nehrinden gelen T 1 ve T 2 kanalletlerin sağ ve sol taraflarını rekrasyon alanları olarak planlıyoruz" dedi. 

'TRAFİK SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Şanlıurfa'da yaptıkları köprü ve açılan bulvarlarla kentin trafiğini rahatlatacaklarını söyleyen Başkan Çiftçi: "T 1 ve T 2 kanalletlerin üzerinden Karaköprü ve Haliliye ilçelerimizi birbirine bağlayan iki çelik köprü yapımına başladık. Yeni gelişen bölge olan Karaköprü'de 6 bulvarla şehrin merkezine bağlanılıyor. Bu bulvarlarda Büyükşehir belediyemizin iş makineleri çalışmalarını yapıyor. Köprülü kavşaklar yapılıyor. 2 tane köprülü kavşağı Büyükşehir Beleyesi olarak bitirdik. 2017'de 4 tane köprülü kavşak yapacağız. Bu çalışmalarla gelişen ve büyüyen, sürekli nüfusu artan, cazibe merkezi olan Şanlıurfa'da trafik sorununu da ortandan kaldıracaktır. Bununla yetinmiyoruz. Şehrin niteliğini ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir kadroyuz. Toplu taşıma anlamında çok güzel projelere imza atıyoruz. Gerek trambüs ve gerekse tramvay projelerini 2017 yılında hayata geçireceğiz. Fizibilite ve etüt çalışmalarımızı yaptık. İhale işlemleri yapılıyor. Şanlıurfa için bir dönüşüm projesidir" dedi. 

'2017 YILINDA PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR'

Yeni yılda da projelerin devam edeceğini belirten Başkan Çiftçi: "Gerek kültür, eğitim ve spor merkezleri, 13 ilçemizde yaptığımız kütüphaneler, kültür merkezleri, spor tesisleri, yaşam alanlarıyla Şanlıurfa'yı belli bir noktaya taşıyacaktır. 2017 yılında yapmayı planladığımız, projesini bitirdiğimiz ve Kalkınma Bakanlığıyla eş finans kurumu olarak hayata geçireceğimiz çok önemli Şanlıurfa fuar merkezi projemiz var. Bu kadar geniş noktada Şanlıurfa'yı çevre dostu projelerle tanıştırmamız lazım. Şuan 100 Milyon TL'lik olan Şanlıurfa atık su arıtma tesisini yapıyoruz. Tarım arazilerini sağlık bir şekilde kullanılması ve atık sudan enerji üretme, çevre dostu, solar kurutma sistemiyle enerjiye dönüştürecek bir projedir. Siverek atık su arıtma tesisi, Hilvan atık su arıtma tesisi, Bozova atık su arıtma tesisini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışını gerçekleştirdik" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17