Öne Çıkanlar Urfa 4. Ulusal Kitap Fuarı Şanlıurfa 4. Ulusal Kitap fuarı Eskişehirspora 3 puan silme Pakistan MİLGEM Korvet Projesi Antibakteriyel Babet Modelleri

Müslümanlar, yılbaşı tezgahına gelecek mi?

Yılbaşı kostümü giydirilen Noel’in bir ifsad aracı olduğu vurgusunu yapan ilahiyatçılar, Müslümanları bu oyunun dışında kalmaları konusunda uyardı. Millî Gazete’ye konuşan ilahiyatçılar, Yılbaşı kutlamalarının kesinlikle haram olduğu noktasında birleştiler. Müslümanların bu ateşten uzak kalmaları gerektiğini açıklayan alimler, Miladi takvim dönümü olan o gecenin adeta Allah’a isyan edilen bir gece olarak geçirilmemesi konusunda  uyarılarda bulundular. İlahiyatçı ve yazarlar ayrıca, 31 Aralık’ta yılbaşı kutlaması yapmak yerine, Mekke’nin Fethi’ni hatırlamanın Müslümana yakışır bir tavır olduğunu ifade ettiler.

Müslümanların Yeni yılı Muharrem ayının 1. günüdür

Eğitimci –İlahiyatçı Ahmed Kalkan, “Müslümanların yılbaşı Muharrem ayının birinci gününe denk gelir. Hıristiyan takviminin Türkiye’ye getirilmesi, Hıristiyanların kültürlerinin de ülkeye girmesine sebep oldu. İnsanlar yeni bir yıla girerken Allah’a isyan ederek değil, şükrederek girmelidir. Geri kalan yılın muhasebesini yapmalı ve “yeni giren yılda nasıl daha iyi bir Müslüman olabilirim?” diye düşünmelidir. İnsanların çoğu bu günlerde Allah’a isyan eder şekilde eğlenmeyi, alkol tüketmeyi, her türlü ahlâksızlığı yapmayı daha cazip buluyor. Hadislerde Hıristiyan ve Yahudilere benzemenin haram olduğu belirtiyor. Hele onların dinlerine benzemek kesinlikle mazur görülecek bir şey değildir. Bazı âlimlere göre bu şirktir. Müslümanlar yılbaşına alternatif olarak Mekke’nin Fethi’ni yâd ediyor. Bu, son 20 – 30 yıldır yapılan bir uygulamadır. İçinde bulunduğumuz durumu göz önüne aldığımızda Mekke’yi yeniden nasıl fethedebiliriz, bunu da düşünmeliyiz.”

Müslümanlık Alameti Değil, Küfür Alametidir

Hak Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Berber, “Yılbaşı kutlamak Müslümanlık alameti değil, küfür alametidir. Eğer Hıristiyanlar Kurban Bayramı’nı ya da Ramazan Bayramı’nı kutluyor olsaydı, oruç tutuyor olsaydı onları Müslüman gibi görürdük. Buradan bakarsak bir Müslüman da onların dinlerinin gereği olan bir uygulamayı yaptıklarında onlar gibi olurlar. Devlet yılbaşında piyango adı altında kumar oynatıyor. Bu kesinlikle haramdır. Yasaklanması gerekir. Yılbaşına alternatif olarak Mekke’nin Fethi’ni yâd ediliyor. Bizler sendika olarak bunlara olumlu bakıyor ve destekliyoruz. Müslümanlar yılbaşını kutlamak yerine, Mekke’nin Fethi’ni hatırlamalıdırlar.”

Kesinlikle İslam’dan Değildir

Din Bir Sen Genel Başkanı Abdullah Arslan, “Yılbaşını bahane ederek türlü türlü eğlencelere dalmak caiz değildir. Peygamberimiz “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır” demiştir. Yılbaşını bahane ederek helal – haram, hak – batıl gözetmeden eğlenceler tertip etmek kesinlikle İslam’dan değildir. Maalesef Laik anlayışın toplum içerisine yerleştirdiği ve kalbe, mabetlere hapsedilen bir din anlayışı durumu buralara kadar getirmiştir. Müslümanlar bu tuzağa düşmemelidir. Bunun dinen tartışılması diye bir söz konusu olamaz. Yılbaşı kutlamaları hakkında ilahiyatçılar arasında bir ihtilaf yoktur. Bu kutlamalar kesinlikle haramdır.

Müslümanlar Eziklik Psikolojisinden Kurtulmalı

Araştırmacı Yazar Ahmet Turgut Ulucak, “Müslümanlar günümüzde daha çok şekilciliğe takılmaktadırlar. Yılbaşı denen ve Hıristiyan inancının bir gerekliliği olan kutlamalara şeklen uzak kalmak ile beraber kalben de uzak kalmak gerekir. “Kim bir kavme benzerse o da o kavimdendir” hadisi sadece yılbaşında aklımıza gelmemelidir. Hayatın her safhasından batıla benzemekten imtina etmeliyiz. Benzeşme zihinde ve kalpte başlar. İşte en tehlikelisi budur. Hadiste geçtiği gibi onlara benzememek, onlardan uzak kalmak sadece yılbaşına özel değil, tüm hayatımıza taşıdığımız bir değer olmalıdır. Müslüman toplumlar yüzyıllardır süregelen eziklik psikolojisinden kurtulmalıdır. Bu eziklik psikolojisi onları bir model olarak gördükleri Batı’nın ritüellerine yaklaştırmıştır. Bizler alternatifler oluşturmak yerine aslımıza dönmeliyiz. Yılbaşı ve buna benzer İslam dışı şeylerin tamamını hayatımızdan defetmeliyiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17