banner2
Öne Çıkanlar Tita Edinho Sneijder TRTSpor Balıklıgöl

İçişleri Bakanlığı'ndan usulsüz dinleme açıklaması

İçişleri Bakanlığı bazı medya organlarında yer alan “usulsüz dinleme iddiaları bakan imzasıyla çöktü” haberleri ile ilgili yapılan açıklamada, haberlerin bütünüyle çarpıtılmış ve gerçeğe aykırı olduğunu belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 22 Ekim 2015 tarihinde başta www.zaman.com.tr olmak üzere çeşitli internet sitelerinde, “usulsüz dinleme iddiaları bakan imzasıyla çöktü” başlığı altında yer alan haberde, Bakanlık Makamı oluruyla, “Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli toplam 52 personelin yaptığı dinlemelerin hukuka uygun olduğu ve böylece 31 ili kapsayan usulsüz dinleme iddialarının çöktüğü” ifade edildiği belirtildi.

Haberin bütünüyle çarpıtılmış ve gerçeğe aykırı olduğunun belirtildiği açıklamada, usulsüz dinlemelerle ilgili olarak 2014 yılından bugüne kadar yapılan soruşturmalar sonucunda; 532 personel hakkında meslekten çıkarma cezası verildiği ve cezası zaman aşımına uğramayan 257 personelin kurumla ilişiği kesildiği, 677 personele ise meslekten çıkarma dışında çeşitli disiplin cezaları verildiği, 717 personelin disiplin soruşturma dosyasının görüşülmek üzere disiplin kurulu gündeminde olduğu ifade edildi.

Açıklamada, usulsüz dinlemelerden dolayı bugüne kadar toplam 1 bin 209 personele disiplin cezası verildiği, disiplin cezası ile cezalandırılanlardan 160 personelin İstihbarat Daire Başkanlığında, 70 personelin ise Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde geçmişte görev yapan personel olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, habere konu olan usulsüz dinleme iddiası incelendiğinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen listede hakkında dinleme kararı alınan 76 kişi ile ilgili yapılan dinlemelerin, sahte isimler üzerinden yapılıp yapılmadığının araştırılmasının talep edilmesi üzerine yapılan araştırma ve soruşturma neticesinde, 42 kişi hakkında alınan dinleme kararının usulsüz olduğu tespit edildiğinden, suçlu görülen personele, meslekten çıkarma dâhil, çeşitli cezalar verildiği, 26 kişi hakkındaki usulsüz dinleme kararlarına ilişkin, müfettişler tarafından açılan soruşturmanın halen devam ettiği, 8 kişinin dinlenilmesine ilişkin olarak müfettişlerce belirtilen, “sahte isim kullanılmadığı ve dinleme gerekçelerinin doğru olup olmadığı konusunda herhangi bir tespit yapılamadığı” görüşü üzerine işlemden kaldırma onayı alındığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamında, “Habere konu olan Bakanlık onayında yer alan araştırma raporu kapsamında, kapsam dışı bırakılan konular dışında dosyanın işlemden kaldırılması” ifadesinde de açıkça görüldüğü üzere işlemden kaldırma, sadece 8 kişi hakkında alınan dinleme kararı ile ilgilidir. Diğer kişiler hakkında yapılan usulsüz dinlemelerde, sorumlu görülen personel hakkında disiplin hükümleri uygulanmıştır.“ denildi.

Açıklamanın son kısmında, “Anayasa ve kanunlara aykırı şekilde vatandaşın haberleşme hürriyetini ortadan kaldıran, bu işlemleri örgütsel şekilde yaptığı belirlenen toplam 1 bin 209 personele disiplin cezası verildiği ve halen devam eden soruşturmaların varlığı dikkate alındığında, haberin gerçek dışı, kasıtlı, hukuk bilgisinden yoksun ve sadece algı yaratma amacı ile yapıldığı aşikârdır.” ifadeleri kullanıldı.

(İLKHA)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4