banner2
Öne Çıkanlar Harran Üniversitesi Şanlıurfaspor Urfa Haber Cumhurbaşkanı Suriye

Eyyübiye Belediyesinden Gazetecilere İftar!

 

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet ekinci, Şanlıurfa'da görev yapan yerel ve ulusal TV, gazete, ajans, internet gazetecileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Hem belediyecilik hem de Şanlıurfaspor'un konuşulduğu gecede Başkan Ekinci, Eyyübiye Belediyesi için yeni hizmet binası, Onikiler ve Yenice Mahallerinde kentsel dönüşüm ve dar gelirli ailelere daha fazla hizmet sunma konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarıyla belli aralıklarla bir araya gelip Şanlıurfa için fikir alış verişinde bulunmanın önemine değinen Başkan Ekinci, "Bilindiği üzere Ramazan ayı mübarek bir aydır. Ramazan ayı içerisinde de bizlerde gerek Sivil Toplum Kuruluşları ile gerek ilimizde belli meslek grupları ve belli kişilerle iftarımız devam ediyor. Bugünde çok değerli basın mensupları ile birlikte bir araya geldik. Basın bizim için çok önemli tıpkı diğer kurumlar, kuruluşlar için önemli olduğu gibi. Bizlerin yaptığı faaliyetleri doğru bir şekilde, objektif bir şekilde halka yansıtılması konusunda çok ciddi görev düşüyor kendilerine ve halkın nabzını da bizlere yansıtmaları konusunda da çok ciddi istifade ettiğimiz kuruluşlardır. Dolayısıyla hem basın mensuplarımızla bir araya gelip sohbet etmek, hem gündemle ilgili bazı konularda açıklamalarda bulunmak ve tabii bunun dışında da basın mensuplarımızın sorularına cevap vermek için bir aradayız. Bilindiği gibi geçtiğimiz Ramazan aylarında da bunu yaptık. Ve artık geleneksel hale getirdik. Bundan sonra ki süreçte de hep biraya geleceğiz. Bizler bir araya gelmelerimiz de bir fikir çıksın istiyoruz. İlimiz adına, ilçemiz adına, ülkemiz adına hassasiyetler nelerse bunlarında bir şekilde konuşması ve konuda da karşılıklı görüş alışverişlerde bulunması için buradayız" dedi.

Yapılan toplantı sonrasında medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Ekinci, Hizmet Binası konusunda bir girişiminiz var mı sorusuna şu yanıtı verdi: "Hepinizin bildiği gibi yeni kurulan ilçelerin hepsinde hizmet binası ile ilgili eksiklileri var. Bizim ilçemizde bu eksiklik biraz daha fazla bizler hizmet binamız için şuanda tespit ettiğimiz iki yer var. Bundan özellikle alan projelerimizi hazırlamış durumdayız. Gerek Vakıflar Müdürlüğü’ne ait olan bir yer ve yine Milli Emlak’a ait olmak üzere iki yer ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu 2 yer konusunda da avantaj ve dezavantajları vardır. Vakıflara ait olan yer biraz daha merkezi halkın kolay erişimine uygun olan bir yer. Milli Emlak’a ait olan bir yerde şehrin daha çok ileride ki yıllarına hitap edebilecek, şehrin gelişimini bir şekilde yönlendirecek bir yer. İkisi arasında da istişarelerimizi yapıyoruz. Bunlar neticelendiğinde inşallah hızlı bir şekilde de Şanlıurfa mimarisini, Eyyübiye mimarisini yansıtacak güzel bir hizmet binasını da halkımıza kavuşturacağız.

Şanlıurfaspor ile ilgili son durum liste konusuna değinen Başkan Ekinci, "Şanlıurfaspor, Şanlıurfa’mızın ortak değeri, marka değeri dolayısıyla Şanlıurfaspor bir ilçeye mal edilemeyecek kadar büyük bir takım. Şuanda yeni yönetim ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında bizler gerek ilimizin yöneticileri ile gerek basın mensupları ile eski futbolcularımızla bir araya geliyoruz. Eski yöneticilerle bir araya geliyoruz. İdari ve mali yönde yönetilebilir bir Şanlıurfaspor oluşturmak için bir uğraş içerisindeyiz. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan kongrede listeler ile ilgili daha geniş tabanlı katılım sağlanmak adına kongre donduruldu. Bu Cumartesi günüde liste sunulmuş olacak. Buradaki amaç Şanlıurfaspor maddi anlamda şuanda sıkıntılıdır. Bir yerde artık yönetilemez duruma gelmiş. Bununla ilgili bir önceki yöneticilerimiz, değerli başkanımız Fethi Bey’in çok ciddi maddi katkısı da var. Fakat yönetimler noktasında da eksikliklerin olduğunu hep beraber görüyoruz. Şuanda Şanlıurfaspor’un 38.5 milyon liralık bir borcu var. Bunun 25 milyonu yöneticilere, 15 milyonu yakında Federasyon, gerek eski ve yeni futbolcular olmak üzere olan borçlar. Bunların borcu yönetilebilir bir duruma gelmesi adına da görüşmelerimiz sürüyor. Daha önceki yönetici arkadaşlarda ellerinden gelen desteği yardımı, yapmaya çalışıyorlar. Burada oluşturulacak olan yönetim, yapılacak olan çalışma bir kere şu Şanlıurfaspor’un içinde bulunduğu gerçekleri de uygun bir şekilde kamuoyuna aktarmak, şuanda içinde bulunduğu dar boğazdan çıkarması konusunda kısa, uzun vadeli bir yönetim kurulacak. Kamuoyu halkımız, taraftarlarımız bir an önce süper ligi hedefliyorlar. Ama bir de işin gerçek boyutu var bizler şuanda idari ve mali yönde önce durumu düzeltmek, sonrasında oluşturulacak olan takımla mücadele eden, savaşan bir takım oluşturmak. Tabi ki hedefimiz var ama şuanda çıtayı yüksek tutup sonrasında ulaşım adında da başarısızlık bir örneği sergilemek istemiyoruz. Bizler iyi mücadele edecek bir takım oluşturacağız. Bu mücadele de takım hedefe ulaşırsa ne ala, bizlerin asıl hedefi mali yönden, idari yönden yönetilebilir hale getirmek sonrasında da arkasında güzel başarılar edileceği bir takım kurmaktır.

Eyyübiye ’de bulunan Yenice ve On İkiler Mahallelerinde yenileme çalışmaları yapılacağını ve bunun için Kentsel Dönüşümün iyi bir fırsat olduğunu belirten Ekinci “Şanlıurfa’mızın Eyyübiye İlçesi merkez 36 mahallesi bulunan bir ilçe. 14 mahalle eski sur içi dediğimiz mahalleler ve 22 mahallemiz de sur dışında kalıyor. Batıkent dışında bulunan yerlerde biliyorsunuz bir gecekondu yapılaşması söz konusu. Bununla ilgili de kentsel dönüşüm iyi bir fırsat. Bizim daha önce bakanlığa sunduğumuz yine TOKİ ile görüştüğümüz gerek on ikiler gerek yenice civarında kentsel dönüşüm ile ilgili projelerimiz mevcut. Bunları da ilgili kurumlara iletmişiz. Bir taraftan tapu sorunlarının çözüldüğü bir taraftan kentsel dönüşüm yapılmak kaydıyla başarılı örneklerin ortaya çıkacağı bir Eyyübiye’yi de inşallah kısa bir sürede halkımızla buluşturmuş olacağız” şeklinde konuştu.

Eyyübiye İlçesinde 57 bin ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı olduğunu ifade eden Ekinci şunları söyledi; “Eyyübiye İlçesi, dar gelirlilerin çok olduğu bir ilçe. 57 bin aile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıtlı. İlçemizdeki aile birey sayısını hesaba kattığınız zaman nüfusun yüzde 60’ından fazlası dar gelirli. Dolayısıyla yoksul, dar gelirli insanın çok olduğu bir ilçe. Sosyal belediyecilik anlamında tabii belediye olarak yaptıklarımız var, STK’ların bu anlamda destekleri var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın çalışmaları var. Bu anlamda yaklaşık 100 Milyon TL bütçeleri mevcut ama bunun dışında tabi gerek hayırseverlerle yine ihtiyaç sahibi olan insanlar arasında bir köprü görevi görecek şeylerin de olması gerekiyor. Umut Masası projesi de eşimin bir projesiydi ve onu hızlı bir şekilde başlattık. Şu anda çok ciddi anlamda büyüdü bu projemiz. Ülkemizin değişik yerlerinden de çok ciddi katkılar da geliyor ve katkıları Umut masası projesiyle, bir köprü olacak şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.