banner2
Öne Çıkanlar Harran Üniversitesi Özel Nev Hospital Zarova Köprüsü Rugan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan

Dünya Hukukçular Günü kutlandı, Dünya Hukukçular Günü nedir? (4 Nisan 2016)

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 05 Nisan Dünya Hukukçular Günü dolaysıyla AK Parti Haliliye Gençlik Kollarını makamında kabul etti.

AK Parti Haliliye Gençlik Kolları Başkanlık görevine yeni atanan Abdülhamit Karakeçili ve yönetim kurulu üyeleriyle Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda sohbet eden Başkan Çiftçi, AK Parti Haliliye Gençlik Kolları Başkanı Abdülhamit Karakeçili ve yönetim kurulu üyelerine de yeni görevlerinde başarılar diledi.

Hukukun tüm dünyaya egemen olmasını ve insan haklarının her zaman gözetildiği bir dünya dileyen Başkan Nihat Çiftçi, "Bugün 5 Nisan Dünya Hukukçular günü sebebiyle Haliliye gençlik kolları üyeleri eski bir hukukçu olmamız vesilesiyle bizleri ziyaret ettiler.Dünya Hukukçular günü münasebetiyle, Hukukun tüm dünyaya egemen olmasını ve hak ve hukukun her zaman gözetildiği bir dünya diliyorum. Çünkü Adalet mülkün temelidir. Tüm hukukçuların ve adalette tüm mercilerin sorumlulukları çok ağır. Arkadaşlarımızın bir hukukçu olarak beni ziyaret etmelerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Başkanımız yeni göreve atandı bu vesileyle de başarılar diliyorum. AK Parti gençliğe önem veren bir parti, AK Partinin gençlik kolları görevini yürütmek kolay değildir. Bu vesileyle Dünyadaki Tüm hukukçuların, Dünya Hukukçular gününü kutluyorum" dedi.

AK Parti Haliliye Gençlik Kolları Başkanı Abdülhamit Karakeçili ise, "Başkanımız Nihat Çiftçi'nin yoğun programında bizlere vakit ayırması gençliğe verdiği önemi gösteriyor. Görüşlerimize önem verdiği için, taleplerimizi dinlediği için ve bizlerle sürekli istişare halinde olmasından dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Bayık, 'Adalet Vazgeçilmezimizdir' 

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 

Mesajında, hukukun ve adaletin vazgeçilemez olduğunu ifade eden Bayık;

'Hukuk ve Adalet vazgeçilmezimizdir.  Hukuk sisteminde adaletin neferleri olan hak ve adalet savunucuları değerli avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar gününü kutlar mesleklerinde başarılar dilerim' dedi. 

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ TARİHSEL DAYANAĞI

Cumhuriyetimizin İlanından sonra ilk kez en geniş katılımıyla 3 Ocak 1934 de İzmir’de yapılan “Türkiye Avukatlar Birliği” Toplantısında, toplantıya katılan Baro Başkanları ve İllerin Baro temsilcileri “Türkiye Barolarının Aynı Çatı Altında Toplanması Düşüncesini” benimsemişlerdir.

1934 yılında alınan ilke kararı uyarınca tüm Baro Başkanları ve Baroların Temsilcileri bu karardan yaklaşık 24 yıl sonra, 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir’de, İzmir Ticaret Odası Toplantı Salonunda toplanarak, iki günlük çalışma sonunda Barolar Birliğinin kuruluş çalışmalarını görüşmüşlerdir. Toplantı sonucunda alınan kararlar temenni niteliğindedir.

Yapılan araştırmada, Baro Başkanlarının İzmir de neden ilk kez 5 Nisan 1958 de toplandıkları, bu tarihin 70 yıl önce 5 Nisan 1878 de yapılan İstanbul Barosunun ilk Genel Kuruluyla aynı gün olmasının, 5 Nisan 1958 günü İzmir de toplanan Baroların, 5 Nisan tarihini seçmelerinin özel bir nedeninin olup olmadığı saptanamamıştır.

A. 5 NİSAN 1958 BARO BAŞKANLARI İZMİR TOPLANTISI:
5 Nisan 1958 yılında yapılan toplantıya ilişkin Türkiye Barolar Birliğinde kayıt ve tutanak bulunmamaktadır. Toplantı Tutanakları 7 Nisan 1958 Pazartesi tarihli Demokrat İzmir Gazetesinde yayınlanmıştır. 5 Nisan Avukatlar Günü kabul edilmesine ilişkin gazete de yer alan görüşmeler şu şekildedir.

Ankara Delegesi Asım Ruacan;
Avukatlar gününün tespiti hakkındaki görüşmeler sonuçlanmıştır. Ben şahsen 5 Nisanın kabulünü teklif ediyorum.
İzmir Delegesi Enver Arslanalp;
Biz İzmir Barosu olarak 5 Nisanı kutladık. Bu artık gelenek haline gelmiştir.
Ankara Delegesi Kongre Başkanı Mehmet Nomer;
Biz Muhamat Kanununun yürürlüğe girdiği tarihi tetkik ettik. Bu tarih 27 Nisandır. Ancak, 5 Nisanı ayrı olarak kabulde mahzur yoktur.
İstanbul Delegesi Ahmet Hamdi Sayar;
Bizce de 5 Nisanın kabulünde mahzur yoktur.
Sivas Delegesi Şerafettin Solakoğlu;
Bu konuyu Barolar Birliği kurulduktan sonra yetkili organ ele alsın, teklifindeyim.
Başkan bu teklifi oya sundu ve ittifakla kabul edildiğini bildirdi.
Toplantıyı idare eden Başkan Vekili ve İzmir Delegesi Necdet Öklem;
Gündemdeki konular sona ermiştir. Açılışta olduğu gibi, kapanışı da bu güzel toplantıyı yapan Ankara Barosu Başkanı ve Toplantı Başkanına bırakıyorum.
Ankara Barosu Başkanı ve Toplantı Başkanı Mehmet Nomer;
Bu toplantıya katılan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Mesaimiz müsmir olsun, Avukatlık Mesleği ilelebet payidar olsun. Hepinizi saygı ile selamlıyor ve toplantıya son veriyorum.
Toplantı 18.20 de sona ermiş ve iş bu tutanak tarafımızdan tanzimle imza olunmuştur.
Başkan Mehmet Nomer(Ankara)
Başkan Vekili Necdet Öklem(İzmir)
Yazman Gülser İyigün (Aydın)
Yazman Eşref İnceoğlu (Diyarbakır)

Alınan kararlar iki başlıkta toplanmıştır.
a. Türkiye’deki Baroların Bir Üst Kurulda Toplanmalarına. (Alınan kararda Türkiye Barolar Birliği ismi kullanılmamıştır)
b. Her Yıl 5 Nisanın Avukatlar Günü Olarak Kutlanmasına Karar Verilmiştir.

B.AVUKATLAR GÜNÜNÜN TESPİTİ ÇALIŞMALARI
Daha sonra 06.02.1963 tarihinde toplanan İzmir Barosu Yönetim Kurulu, 5 Nisan tarihini Avukatlar günü olarak kabul edip, kutlama kararı almıştır.

1969 yılında, 1136 sayılı Avukatlık Yasasının geçici 10. Maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği kurulmuş, 9 Ağustos 1969 tarihinde Ankara da ilk kez Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu yapılmıştır.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17