banner2
Öne Çıkanlar Haleplibahçe mahalesi Suruç Ovası AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay Personeli tübitak siverek

Doğu, Güneydoğu baroları; BDP meclise gir

Güneydoğu ve Doğu BAROları Tüncelide yaptıkları toplantının ardından bir bildiri yayımlayarak “Şiddetin, karşı şiddetle ortadan kaldırılamayacağı, sorunlara insan hakları temelinde demokrasi içinde barış, diyalog ve uzlaşma yolu ile çözüm aranması gerektiği açıktır” denildi.

BarolarTBMM’ye girmeyerek yemin etmeyen BDP’li vekillere de çağrıda bulundular. BARO; “BDP’ nin de içinde yer aldığı Blok Milletvekillerinin çözüm sürecine katkı sunmak için meclis çalışmalarına katılması ve bunun koşullarının da yaratılması gerekmektedir” dediler.

 

İşte o açıklama; 1- Son zamanlarda artarak devam eden çatışmalı ortam, toplumu derinden etkilediği gibi biz bölge barolarını da kaygılandırmıştır. Şiddetin, karşı şiddetle ortadan kaldırılamayacağı, sorunlara insan hakları temelinde demokrasi içinde barış, diyalog ve uzlaşma yolu ile çözüm aranması gerektiği açıktır. Hiçbir şiddet kabul edilemez, bunun siyasi ve insani açıklaması olamaz.

 

2- Devlet görevlileri ile örgüt temsilcilerinin çözüm için görüştüklerine dair ses kayıtlarının basında yer alması, genel olarak toplum nezdinde olumsuz tepki ile karşılanmamıştır. Bu durum, Kürt meselesinin şiddet dışında, görüşmelere kaldığı yerden devam ederek çözüme kavuşturulmasının toplum tarafından benimsendiğini de göstermiştir.

 

3- Akan kanın bir an önce durması için müzakere dili hâkim kılınmalıdır. 30 yıllık toplumsal hafızamız sınır ötesi operasyonlar ve güvenlik eksenli politikaların çözüm olmadığını göstermiştir. Çözüm yönünde cesur ve kararlı adımların sorumlu aktörler tarafından atılması gerekmektedir. Genel Seçimlerin sonuçları, TBMM, Hükümet ve Muhalefetten toplumun beklentisinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu kapsamda BDP’ nin de içinde yer aldığı Blok Milletvekillerinin çözüm sürecine katkı sunmak için meclis çalışmalarına katılması ve bunun koşullarının da yaratılması gerekmektedir. Sivil alanın genişletilmesi için haksız tutuklamalara son verilmelidir.

 

4- Meclisin; Siyasi Partilerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Baroların ve sürece katkı sunabilecek her kesimin görüşlerini de dikkate alarak Toplumun beklentisi olan demokratik ve sivil yeni bir anayasa yapımı sürecinin başlatılması gerekmektedir.

 

5- Faili meçhul cinayetler, toplu mezarlar, kayıplar, zorla göç ettirmeler, insanlığa karşı suçlar ve işkenceler konusunda Ülkemiz geçmişi ile yüzleşmelidir. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin “Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslar arası Sözleşme” sine taraf olmalıdır.

 

6- Çevre felaketlerine, olumsuz sosyal, ekonomik ve kültürel etkilere, toplumsal ve doğal yaşam alanlarının yok olmasına yol açan Ulusal ve Uluslararası Hukuka aykırı olan Baraj ve Hidroelektrik Santral projelerine son verilmelidir.

 

7- Kadına karşı şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesi ve faillerinin bulunması için etkili hukuki düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

 

8- Devletin meşruiyet temeli yargı; yargının meşruiyet temellerinden biri olan savunma mesleğinin ve baroların statüsü Anayasanın “Yargı” bölümünde yer almalıdır. Demokrasi, Hukuk Devleti ve Adil Yargılanma Hakkı için avukatların Hakim ve Savcılar ile aynı önem ve değerde olduğu, savunmanın saygınlığı herkesçe kabul edilmelidir. Yeni Avukatlık Kanunu ihtiyaca cevap verebilecek şekilde, Türkiye Barolar Birliği ve Baroların görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır.

 

 

AĞRI BAROSU,

 BATMAN BAROSU

BİNGÖL BAROSU

BİTLİS BAROSU

DİYARBAKIR BAROSU

ELAZIĞ BAROSU

HAKKARİ BAROSU

KARS BAROSU

MARDİN BAROSU

MALATYA BAROSU

MUŞ BAROSU

SİİRT BAROSU

ŞANLIURFA BAROSU

ŞIRNAK BAROSU

TUNCELİ BAROSU,

VAN BAROSU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17