banner2
Öne Çıkanlar Emin Yetim kimdir Memocan Berkel Dilsiz AK Parti Belediye Başkan Adayı Aslan Ali Bayık kaçak yapılar

Belirsizlik Vergi Müfettişlerini Huzursuz etti

 

2011 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsi mücadelesi ve desteği ile oluşturulan Vergi Denetim Kurulunda (VDK) yaklaşık 3.000 Vergi Müfettişi ve 5.000 Vergi Müfettiş Yardımcısı görev yapıyor. Kurul’un orta ve üst kıdem grubunda yer alıp son yıllarda özellikle FETÖ ve PKK ile mücadele aktif görev alan yaklaşık 1. 200 Vergi Müfettişinin, Danıştay’ın yeterlik sınavları hakkında aldığı “yürütmeyi durdurma” kararı sonrası hak kaybına sebebiyet verecek bir kısım durumlara maruz kalması nedeniyle oldukça huzursuz günler geçirdiği belirtiliyor.

8 YIL ŞARTI KALDIRILMIŞ

KPSS ve Vergi Denetim Kurulunca yapılan yazılı ve sözlü sınavdan başarılı olan adaylar, Vergi Müfettiş Yardımcısı olarak mesleğe başlıyor. 3 senelik yardımcılık sürecinde, performans değerlendirmesi kapsamında, başta eğitim, sınavlar ve işler olmak üzere onlarca engeli geride bırakabilen Müfettiş Yardımcıları “ Vergi Müfettişi” olabilmek için yeterlik sınavına girebiliyor. Bu süreçleri atlatan Müfettiş Yardımcılarına, 2013 Mart ayında yapılan yönetmelik değişikliğine uygun olarak oluşturulan sınav komisyonlarınca, 2013 Ekim ve 2014 Haziran aylarında 2 gün içerisinde yaklaşık 24 saat süren yazılı yeterlik sınavı yapılmış ve çok ağır sınavlarda başarılı olan yaklaşık 1.200 aday Vergi Müfettişi olarak atanmıştı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Bu sınavlarda başarılı olamayan ve memurluğa atananlarca, 2013 Mart ayından önce yürürlükte olan yönetmelikten hareketle, sınav komisyonu üyelerinin 8 yıldan fazla Müfettişlik yapanlardan oluşması gerektiği öne sürülerek dava açılmış ve Danıştay yönetmelik yükümünün yürütmesini durdurmuş ancak sınavların yürütmesini durdurmamıştır.
Ancak yönetmeliğe verilen yürütmeyi durdurma kararından hareketle idare mahkemesince sınav iptaline yönelik verilen kararlar VDK tarafından temyize taşındı. Danıştay’da süren davalarda esas karar hala bekleniyor.

YÜZLERCE DAVA
Sınavın tekrarlanması ve başarılı olanların da yeniden sınava tabii tutulmak istenmesi nedeniyle, Müfettişlerin kazanılmış haklarını korumak için yüzlerce dava açtığı ifade ediliyor. Vergi Müfettişleri özellikle son birkaç yılda gerek VDK gerekse de MASAK bünyesinde yaptıkları işlerle, FETÖ/ PDY bağlantılı şirketlerin kamulaştırılmasında etkin rol aldı. Söz konusu işlemler kapsamında, FETÖ ile irtibatlı kurumların kapatma işlemlerinin büyük kısmının bu müfettişlerce yapıldığı, buna ek olarak bu kurumların devlete intikali için kurulan komisyonların yaklaşık %80’lik bölümünün komisyon başkanlarının da bu Müfettişlerden oluştuğu belirtiliyor.

ŞAİBE ENDİŞESİ
Ayrıca 2011 yılından bu yana özellikle söz konusu Müfettişlerin yetki almasıyla birlikte VDK, incelenen mükellef sayısını birkaç yılda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırarak 16 binden 70 bine kadar çıkardı. Bunun yanında Kurul bünyesine katılan yaklaşık 5 bin yeni Müfettiş Yardımcılarının yetişmesinde de çok önemli roller üstlendiler. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda FETÖ ile mücadelenin olumsuz etkilenebileceği ve on binlerce vergi incelemesi dosyanın şaibeli hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiliyor.

HAKLARI SAKLI
Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkiliye göre yargı sürecinin olası bir sonucu olarak Müfettiş Yardımcılığına düşürülmeleri, birçok yeni ihtilafa neden olacak, Yetkiliye göre, sınavda başarılı olanların haklarının korunması ve yeterlik sınavında başarısız olup dava açanlar için sınavın yeniden yapılması, sorunları gidereceği gibi yeni ihtilaflar yaratılmasının da önüne geçecek.

www.balikligol.com 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17