banner2
Öne Çıkanlar Emin Yetim kimdir Havalimanı Kredi Rockefeller Urfa Göbekli Tepe Semiha Yıldırım

KHK ile yeni adımlar atıldı


Teşvik paketleri ve vergi indirimlerinin ardından ekonomide çarkları hızlandıracak yeni adımlar KHK ile atıldı. ‘İstihdam seferberliği’ kapsamında bir işçi alana 773 lira destek verilecek. Krediye ulaşımı da kolaylaştıracak düzenleme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından salı günü TOBB’daki Ekonomi Şurası’nda ilan edilen ‘istihdam seferberliği’nde işverenlere sağlanacak destek tutarları belli oldu. Star’ın ‘Bir işçi alana 773 lira devletten’ başlığıyla duyurduğu destek paketi Resmi Gazete’de yayınlanan KHK ile devreye girdi. Buna göre günlük işçi başına işverenlere 22.22 TL prim desteği verilecek. Bu tutar, işçi-işveren primlerinin yanı sıra İşsizlik Sigortası Fonu (işçi-işveren) için aylık 666 TL’ye çıkacak. Bu rakama Damga Vergisi ve Gelir Vergisi de eklendiğinde işverene verilecek destek tutarı 773 liraya ulaşacak. İlave istihdam sağlayan bir işletme artı 1 istihdam sağladığında sadece 1.404 lira net asgari ücreti ödeyecek. Normalde bir işçinin işverene toplam maliyeti 2 bin 177 TL’yi buluyor.

1 ŞUBAT’TAN GEÇERLİ

Primler Çalışma ve Sosya Güvenlik Bakanlığı, vergiler ise Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Resmi Gazete’de yayınlanan KHK’ya göre uygulama; 31 Aralık 2017 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsizler arasından işe alınanları kapsayacak. Ancak bu işçiler, işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu›na (SGK) verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekecek.İşverenler aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içerisinde vermediği, sigorta primlerini yasal süresinde ödemediği, yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edilmesi, SGK’ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması hallerinde yürürlüğe giren bu uygulamadan yararlanamayacak.

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENE YÜZDE 5 İNDİRİM MECLİS’TE

Vergisini düzenli ödeyene yüzde 5 vergi indirimi ile yabancıya konut satışında KDV muafiyetini de içeren yeni Torba Yasa teklifi Meclis’e geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından sunulan teklifle, Gelir Vergisi Kanunu’nun 121. Maddesi ‘Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi’ başlığıyla yeniden düzenleniyor. Buna göre, ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle Gelir Vergisi mükellefi olanlar ile finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler hariç olmak üzere Kurumlar Vergisi mükelleflerinden, belirlenen şartları taşıyanların vergisi yüzde 5 indirilecek. Hesaplanan indirim tutarı, her hal ve takdirde 1 milyon liradan fazla olamayacak. İş yeri ve konutların, satış bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla, yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlara ilk satışı, KDV’den istisna olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17