Öne Çıkanlar news CHP Sanlıurfa Haberleri Urfa Haberleri HARRAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE KLİNİK LABARATUARLARDA YAPAY ZEKA

İstediğin üniversiteye sınavsız giriş

Bu gençler ulusal ve uluslararasıyarışmalarda Türkiye'yi temsil ederek altın, gümüşve bronzmadalya kazananlar. Onlar dereceye girdikleri alanlarda sınavsız üniversite okuma hakkına sahipler.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu bazı gençlere"özel ayrıcalıklar" veriyor. Bunlar arasında gençbiliminsanları da var, sanat ve sporda üstün başarı gösterenler de. İki yıldır ise bu gençlere "engelli" adaylar da ekleniyor. Eğer engelli genç, olimpiyatlar başta olmak üzere özel olimpiyatlarda dereceye girerse sanatta ve sporda üstün başarı gösteren diğer adaylar gibi özel puan alıyor ve özel yeteneksınavlarına da girmeden üniversiteli oluyor. Ancak tüm bu haklardan yararlanabilmek için ÖSYS'yebaşvurmak gerekiyor.

ÖSYM'nin özel kontenjan ayırdığı, ek puan verdiği ve ayrıcalık tanıdığı bu adaylar şunlar:

GENÇ BİLİM İNSANLARI: TÜBİTAK'ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda altın, gümüş, bronzmadalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışması'nakatılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlardan isteyenler; alanlarındaki yükseköğretimprogramlarından burslu programlar hariç istediklerine, sınavsız olarak ve kontenjan dışından ÖSYMtarafından yerleştirileceklerdir.

BURSLU İSTEYEN SINAVA: Genç dahileri kapsayan bu uygulama vakıf üniversitelerinin yalnızca burssuzprogramlarını kapsıyor. Eğer bu adaylar burslu programları isterlerse o zaman ÖSYS'ye girecek ve ek puanla merkezi yerleştirme sistemine katılacak. Genç biliminsanları başvurularını öncelikle TÜBİTAK'ayapacak.

EK PUAN DA VAR: Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda altın madalyalılara 0.10, gümüş alanlara 0.09, bronz madalyalılara 0.08; uluslararası bilimolimpiyatlarına katılan fakat derece alamayanlara 0.07; ulusalbilimolimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarında birinci olanlara 0.07, ikinci olanlara 0.06, üçüncü olanlara 0.05; ulusal proje yarışmasında birinci olanlara 0.05, ikinci olanlara 0.04, üçüncü olanlara 0.03 katsayısı uygulanacak. Bu adayların OrtaöğretimBaşarı Puanları (OBP) bu katsayılarla çarpılacak.

MİLLİ SPORCUYA YETENEK SINAVI YOK: Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı olan milli forma giymiş başarılı gençler de ayrıcalıklı. Onlara da ek katsayı verilecek ve bu YGS puanlarına eklenecek. Bu adaylar, özel yetenek sınavlarına girmeden spor ile ilgili okumak istedikleri okulların tercihini yaparakÖSYM'ye gönderecek. Onların yerleştirmeleri doğrudan ÖSYM tarafından yapılacak.

YGS PUANI 100'E İNDİ: Bu yıl ilk kez engelli öğrenciler için YGS puanı özel yetenek sınavları için 140'tan 100'e indi. Eğer engelli genç, özel yetenek sınavını kazanırsa 140 değil, 100 baraj puanından yerleşecek.

ÜSTÜN ENGELLİ ÖĞRENCİ: Engelli gençler için bir başka uygulama ise Paralimpik ve DeafolimpikOyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları'nda ilk üç dereceyi alanlaramilli sporcularda olduğu gibi özel bir puan verilecek. Bu gençler de özel yetenek sınavlarına girmeyecek ve yerleştirmelerini ÖSYMyapacak.

SANATÇILARA ÖZEL UYGULAMA: 2547 sayılı Kanun üstün yetenekli sanatçılara da ayrıcalık getiriyor. Devlet konservatuvarlarınınmüzik ve sahne sanatları bölümleri ile güzel sanatlar fakültelerinin resimve heykel bölümlerinde okumak isteyen bu gençler üstün yeteneklerinin saptanması için ilgili yükseköğretimkurumlarına doğrudan başvuracak. Kararı rektörlerin oluşturduğu komisyonlar verecek.

OKUL BİRİNCİLERİ: Okul birincilerine üniversitelerde özel kontenjanlar var. Her programda birinciler için ek kontenjan oluyor ancak bunlar sınırlı olduğu için binlerce okul birincisi de açıkta kalıyor.

Kaynak: Haberturk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17