banner2
Öne Çıkanlar Serkan Tokat Ümmü Gülsüm Hatun Kadın Kütüphanesi Tuba Ersöz biyografisi. İdris ERTUŞ kimdir Urfa Pencer (Pazı) Boranısı

Şanlıurfa'dan İdlib'e 3 Tır daha insani yardım gönderildi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin öncülüğünde destek veren Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu İdlibdeki insanlık dramından canını kurtarmak için Türkiye sınırına dayanan savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere üç tır insani yardım malzemesi temin etti.

İNGILTEREDEKI TÜRKLERDEN 300 BIN TL GELDI

İngilterede yaşayan Naciye Batkitarın Bir Umut Yaşatma Derneği vasıtasıyla Avrupada yaşayan Türklerden topladığı 300 bin TLlik katkının da dahil edildiği insani yardım malzemesi Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve platform üyelerinin katıldığı programda yapılan konuşmalar ve duaların ardından yola çıktı.

İnsani yardımların organize edildiği ve tırlara yüklendiği depoda gerçekleştirilen programda konuşan Vali Abdullah Erin Telabyad Resulayn ve İdlibdeki Müslüman kardeşlerinin dertleriyle dertlenip buraya kadar gelen Naciye Hanıma ona destek veren yurt dışındaki çok kıymetli kardeşlerim ile İnsani Yardım Platformu başkanımız Osman Gerem ve tüm platform üyelerine teşekkür ediyorum dedi.


 
Şanlıurfa STK İnsani Yardım Platformunun sadece Suriyede değil dünyanın dört bir tarafında sıkıntı yaşayan tüm insanların yardımına koşmayı kendine misyon edindiğini belirten Vali Erin bu yardımların hazırlanmasında emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

TÜRKIYE ÜZERINE DÜŞENI YAPMIŞTIR

Türkiyenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde on yıldan fazladır dünyanın her tarafında yaşanan acılara savaşlara ve yıkımlara karşı tutarlı bir duruş sergilediğini ifade eden Vali Erin Türkiye Cumhuriyeti sadece Suriyede değil Filistinde Irakta Mısırda Myanmarda ve dünyanın dört bir tarafında yaşanan acılara karşı aynı yaklaşımı sergilemiştir. Haklının mağdurun mazlumun yanında yer almıştır. Zalimin haksızlık yapanın karşısında söyleyecek sözü olmuş bunu sadece sözde bırakmayıp yoğun diplomatik görüşmeler ve müdahalelerle bu acıların sonlandırılması için üzerine düşen her şeyi yapmıştır dedi.

Suriye meselesinde de 2011 yılından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın ortaya koyduğu vizyonla terörden teröristten savaştan kaçarak güvenli liman arayan Suriyelilerin hiçbir ayrım gözetilmeksizin Türkiyeye kabul edildiğini hatırlatan Vali Erin Türkiyenin halen 4 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ifade etti.


 
Türkiyenin üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmesine rağmen dünyadaki zengin medeni ülkelerin sessiz kaldığını dile getiren Vali Erin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milletiyle yönetimiyle Cumhurbaşkanıyla herkes susarsa da susmayacağını ifade etmiştir. Bunu eylemleri ve uygulamalarıyla da ortaya koymuştur diye konuştu.

ŞANLIURFA DÜNYAYA BIR İNSANLIK DERSI DAHA VERMIŞTIR

Şanlıurfanın bu bağlamda özel bir yeri olduğunu 4 milyon Suriyelinin 500 bine yakınının 10 yıldır burada misafir edildiğini anımsatan Vali Erin Şanlıurfalılar misafirperverliğin alicenaplığın ensarlığın en güzel örneğini sergilemiştir. Şanlıurfa sadece bölgemize değil tüm dünyaya bir insanlık dersi daha vermiştir. Bunun için Suriyeli kardeşlerinin yanında duran onlara yardım için koşuşturan güzel insanların hepsine teşekkür ediyor şükranlarımızı sunuyoruz dedi.

KARDEŞLIK VAZIFEMIZI YAPMAYA DEVAM EDECEĞIZ

Barış Pınarı Harekatı ile 5 bin kilometrekarelik alanda terör örgütlerinin ve buralarda hesapları olanların hesaplarının altüst edildiğini ifade eden Vali Erin Türkiye Cumhuriyetinin ve özelde Şanlıurfanın hem Türkiyede yaşayan hem de Barış Pınarı bölgesinde yaşayan yaklaşık 250 bin Suriyeliye kardeşlik vazifesini yapmaya ihtiyaçlarını gidermeye yardımcı olmaya devam edeceğini söyledi.

PKK ve diğer terör örgütlerinin Barış Pınarı bölgesinde yuvalanmasına müsaade edilmeyeceğini kaydeden Vali Erin Oralarda güç biriktirip Türkiyenin geleceğini çocuklarımızın istikbalini karartmaya yönelik hesapları olanların hesaplarına evet demeyeceğiz. Bunun için ödenmesi gereken bedel varsa millet olarak devlet olarak da ödeyeceğiz. Ama proaktif olacağız. Suriyede olduğu gibi Libyada da eleştirenler var. Ancak günümüz dünyasında aktif dış politikayı ortaya koyma zorunluluğumuz var. Çok şükür Cumhurbaşkanımız önderliğinde müdahale edilen her uluslararası meselede Türkiye kazançlı çıkıyor mazlumlar kazançlı çıkıyor dedi.


 
Barış Pınarı Harekatında hiçbir kadına çocuğa sivil vatandaşa zarar verilmediğini hiçbir evin yıkılmadığını ve teröristlerin sözde karargah haline getirdiği yapılar dışında hiçbir yapının tahrip edilmediğine işaret eden Vali Erin Suriye rejim güçlerinin İdlibde bir vahşet yaşattığına ve dünyanın buna sessiz kaldığına dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyetinin İdlibdeki kardeşlerine de diğer mazlumlara yaptığı yardımlara da devam edeceğini belirten Vali Erin Bugün toplanan yardımların oradaki kardeşlerimize kazasız belasız ulaşmasını diliyorum. Suriyedeki dünyanın dört bir tarafındaki kardeşlerimizin ve diğer insanların çektiği acıların bir an önce son bulmasını Cenab-ı Allahtan temenni ediyorum diye konuştu.

GEREM: MAZLUMUN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞIZ

Şanlıurfa STKları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ise İdlibdeki savaş ve katliamdan bir umut ile Türkiyeye doğru kaçan çoluk çocuk yaşlı yetim dul insanlara bu gelenlerin hepsi teröristtir diyebilen insanlar olabilir. Ama bizler tarih boyunca medeniyetimizin gereği mağdura mazluma kucak açmış her zaman onların yanında yer almış ecdadın torunları olarak dün de bugün de yarın da dini dili ırkı sorulmaz ilkesiyle mağdurların mazlumların yanında yer alacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz dedi.

İngiltereden gelen Naciye Batkitarın Bir Umut Yaşatma Derneği vasıtasıyla Telabyad ve Resulayna yapılan yardımlara destek verdiğini bugün de İdlibe gidecek iyilik tırlarına büyük katkılar sunduğunu ifade eden Gerem Naciye Batkitara ve yurt dışında yaşayan bağışçılara teşekkür etti.


 
İdlibden canlarını kurtarmak için kaçan küçük çocukların soğuk havada çamur içinde yalınayak olduklarını ayakkabı giydirmek istediklerinde ayaklarını yıkayacak su bile bulunamadığını ifade eden Gerem İnşallah bugün o küçük yavruların bedenlerini ısıtacak gönüllerine sevinç olacak gıda ve giyim malzemelerinden oluşan yardımlar göndereceğiz. Katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum diye konuştu.

BATKITAR: AVRUPADAKI KARDEŞLERIMIZI YARDIMA DAVET EDIYORUM

Suriyede yaşanan insanlık dramını televizyondan izlediğinde dayanamadığını ve buralara kadar daha önce de geldiğini ifade eden İngilterede yaşayan Naciye Batkitar iki pazar kendi evinde yaptığı toplantıda arkadaşlarını böyle bir yardım etmeye davet ettiğini ve davet ettiği arkadaşlarının hepsinin yardımda bulunduğunu ifade etti. Toplanan ilk yardımı dernekleri vasıtasıyla Şanlıurfaya getirdiklerini kaydeden Batkitar Şanlıurfaya geldiğinde Resulayn ve Telabyadı çok defa ziyaret ettiğini ve İdlibe de yarın gideceğini söyledi. Batkitar Bize yardım eden arkadaşlardan arayıp dua edenlerden maddi manevi desteklerini gösteren kardeşlerimden Allah razı olsun. İnşallah yardımlarınız sağlam bir şekilde yerine ulaşacaktır. Sayın Valimizden Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Akçakale Belediye Başkanımızdan ve buradaki sivil toplum kuruluşlarından Allah razı olsun. Gerçekten çok hassaslar. İyi ki geldim gözümle gördüm. Özellikle Avrupadaki kardeşlerimiz bu yardımları yapabilecek güçtedir. Her şeyi Türkiyeden beklemeyelim. Avrupadaki kardeşlerimizin buralara yardım etmesini istiyoruz. Rabbim herkesin yaptığı hayırları kabul etsin dedi.

İDLIBLILER TÜRKIYE KAMPLARINA GELIYOR

Suriyenin en büyük kentlerinden biri olan İdlibde 3.7 milyon insan yaşıyordu. Suriye rejim güçlerinin başlattığı saldırılar karşısında canlarını kurtarmak isteyen çoğunluğu kadın çocuk ve yaşlılardan oluşan 312 bin insan 1 Aralık 2019dan bu yana sınırımızın 20 km dışında oluşturulan 9 kamp alanına geliyor. Son günlerde gerçekleşen saldırılarla büyük bir nüfus hareketinin yaşandığı İdlibdeki vahşet karşısında Türkiye insani tedbirler almaya devam ediyor.

Anahtar Kelimeler:
Sanlıurfaİdlib
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17