banner2
Öne Çıkanlar tamam göçmenler İngilterede patlama dar gelirli aileler 1 ay

Gazeteciler Konfederasyonu Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Türkiye'de 74 Gazeteciler Cemiyeti ve Derneği, 8 Federasyon ve 20 binin üzerinde Gazeteciyi bünyesinde barındıran Gazeteciler Konfederasyonu, 1. Başkanlar Kurulu Toplantısını Siirt'te gerçekleştirdi. Toplantıda ele alınan konulardan sonra sonuç bildirgesi yayınlandı. 

Toplantının sonucunda Siirt’in tarihi ve mukaddes makamları gezildi.

İşte Gazeteciler Konfederasyonun yayınladığı sonuç bildirgesi;

1. Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi:
Gazeteciler Konfederasyonunun 1. Başkanlar Kurulu toplantısı 20-22 Haziran 2014 tarihlerinde Siirt Gazeteciler ve Yardımlaşma Derneğinin ev sahipliğinde Siirt'te gerçekleştirildi.
74 gazeteciler cemiyeti ve dernekleri ile bunları bünyesinde toplayan 8 federasyonun çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu'nun başkanlar kurulu, ilk toplantısını Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesinde 8 federasyon başkanı, 57 cemiyet başkanı ve delegelerinin katılımıyla yaptı.

Toplantı sonucunda, kamuoyuna duyurulması kararlaştırılan konular şöyle;
1- Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Çözüm Süreci'nin kararlılıkla sürdürülmesi konusunda iradesini ortaya koydu. Çözüm sürecinde meslektaşlarımızın “barış dili” kullanmasının önemine dikkat çekildi.
2- Basın Özgürlüğü, basın kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kurumsallaşma, basın ahlakı, çalışma koşulları, mesleki eğitim ve sarı basın kartı olmayan gazetecilerin yıpranma hakkından faydalanamaması başta olmak üzere birçok sorun için kalıcı çözümler üretme iradesi ortaya konuldu.
3- Gazeteciler Konfederasyonunun siyaset üstü, tarafsız ve tüm meslektaşlarını kucaklayıcı bir anlayış içinde yola çıktığına yeniden vurgu yapıldı.
4- Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan İnternet Medyası Yasa Tasarısının TBMM'de bir an önce görüşülerek, internet gazetecilerinin ihtiyacına cevap verecek şekilde yasalaşması yönünde ısrarcı talep yinelendi.
5- Gazetecilik mesleğine kurumsal nitelik kazandırılarak, tıpkı Barolar Birliği ve Tabip Odaları gibi medyada özdenetim yetkileri ve yaptırım gücü olan bir yapının oluşturulmasının aciliyeti vurgulandı.
6- Anadolu medyasındaki eğitim çalışmalarını ön planda tutan Gazeteciler Konfederasyonu'nun bir eğitim kurulu oluşturarak, en ücra köşeye dahi ulaşıp eğitim çalışması yapması kararlaştırıldı.
7- Terörle Mücadele ve Türk Ceza kanunlarında yer alan basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerin gözden geçirilerek düzeltilmesi istendi.
Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17