banner2

Urfalı yazar Misbah Hicrinin COĞRAFYA KADERDİR” Başlıklı BİR KİTABINI maalesef KENT yayın evi yayınladı. . Urfalı kardeşlerimiz kitap yazma hususunda ne kadar çok yayın hayatına girse elbette buna sevinmek lazım. Çünkü cehaletin karanlıkları ancak aydınlığın altın huzmeleri ile delinir.
Misbah beye söyledim sen bu kitabın başlığını neden böyle yazdın? Bu söz İbni Halduna ait. Bu sözün altına onun ismi yazılmalıydı. Verdiği cevap enteresan kitapta bunu izah etmişim. Gel de ayıkla pirincin taşını diye bir laf var. Peki okuyucu içerdeki yorumamı bakıyor Bu başlık olmasa belki bir çok insan bu kitaba ilgi bile duymayacak.
Aynı kitabın 78 nci sayfasında Acık öğretim Fakültesinin sosyoloji Ders kitabınn 58 nci sayfasında bir profesörün “Adıyamanın dağ köylerinde bir adamın oğlu öldüğü zaman kendi gelinini kendine eş olarak alıyor. Yani geliniyle evleniyor diye diye rezilane bir ifade var.
Misbah Hicri bu ibareyi kendisi bulmuş gibi yapılan çalışmalardan hiç bir kaynak göstermeden kitabına aktarmış. O Profesörün isimini bile yazmamış, herhalde bilseydi yazardı o kitapta yazanların hepsini töhmet altında bırakmış.
Bu konuda daha evvel araştırmacı yazar kardeşimiz Ömer Faruk Hilmi Şafak gazetesinde dile getirmiş bilahare Ticaret ve Sanayi odası Başkanvekili Osman Baysalda l4.l2.200l de Olay gazetesine bu konu ile ilgili bir beyanda bulunmuştu.
Bilahare M.Kemal Uğuzlu durumu bana bildirdi Ömer Faruk Hilmi beyden Sosyoloji kitabını aldım ve bazı arkadaşlara haber vererek 23.l2.2011 de bir basın toplantısı yaptım Çünkü bu işin peşini bırakmamak için Recep Akyol ,M. Kemal Uğuzlu, Bilal Bebe Misbah Hicri, İlhami Doğan ve Celal Çiftçiyi de davet ederek Toplantıyı acizane düzenledim. Çünkü konunun en üst makamlara duyurulması gerekirdi. Sadece basın toplantıları ile geçiştirilecek bir husus değildi.
Bilahare sayın Reisicumhur Abdullah Gül ve YÖK Başkanına yazı yazdım. Reisicumhurluk makamı konuyla ilgileneceklerini ifade ettiler. YÖk ise verdiği cevapta bu kitapta bir yanlışlık olduğunu ve düzeltileceğine dair cevap verdi. Bunun üzerine 29 Mart Mart 2012 de tekrar bir basın toplantısı yaptım.
Bu toplantıda sayın ağabeyimiz NACİ İPEK; CELAL ÇİFTÇİ ve BİLAL BEBE vardı ve basın OTUZ YILLIK YANLIŞ DÜZELTİDE “ diye medyamız başlık attı. Misbah Hicri ise bu çalışmaların hiç birinden bahsetmiyor ve kendisinin buluşu imiş gibi yazıyor.
Misbah Hicri Kitabının 94 cü sayfasında “insanı yoktan var eden dildir” diyor cümleyi açmaya gerek var mı. Bazen bir tek kelime insanı nereye götürür. Büdiüzzaman derki : Menfi milliyetçiler milliyeti Mab’ud ittihaz ediyor.
Aynı kitabın 61 nci sayfasında İki Kürt asker Bediüzzaman Said Nursinin yanına gider Cigerhundan bahsedilir Bedizzamanın onun kafir olduğunu söyler asker Ciğerhundan bir parça okur Bediüzzaman ağlamaya başlar. Ben askerlik yapan o şahısla rahmetli Şerafettin Elçinin yanında bizzat görüşmüştüm Bediüzamanın ağladığını söylememişti. İlaveler işi nereye götürüyor. Kocaman bir yalan hem Misbah Hicri o yazıyı nereden aldığın da yazmamış.
Bediiüzzaman Saidi Nurs’i, Abdulkadir Badıllı gibi şahsiyetlerle pavyonda çalışmış bir Kürt kadını olan Ayşe Şan ile yan yana getirmek nasıl bir felakettir. Bediüzzaman’ın bütün hayatı İslam a hizmet için geçmiş iken onu Sadece sadece bir Kürt kimliğiyle ön plana çıkarmanın izahı olabilir mi? Çünkü o diyor ki hedefimiz İman ,hayat ve şeriattır.
Her kes hesabını Allaha verecek Bediüzzaman derki ; Bu asıda bir günah bir kalmıyor çoğalıyor ve o günah adedi sayısınca günahı işleyene yazılır. Mesela bir televizyon da bir yalan söylesem dinleyenler adedince yalan söylemiş olurum. Bu hamur çok su götürür birkaç misal durumu ortaya koymaktadır. Bunları yazmak zorundayım. Yoksa okuyucuları doğru bilgilendirmemekle onlara karşı hürmetsizlik etmiş olurum.
Çünkü “ Hakkın hatırı alidir hiç hatıra feda edilmez”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydın. Ağ 9 ay önce

Bütün bilmediği doğrulan ikbaldan sorulur Allah yardım etsen insan hırıglüyınca böyle havanda si dögar devam et ikbal sana çok yakışıyor

banner4

banner17