Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

ZULÜM


25 Nisan 2012 Çarşamba 15:33
İnsan fiillerinin mahiyetini, insan-eşya ilişkilerini ve insanların birbirleriyle olan münasebetlerini tesbit edebilmek için Adalet ve zulüm kavramlarını iyi bilmek lazımdır. Zulüm; bir şeyi kendisine ait olan yerin dışına koymak, gerek eksiltmek, gerek çoğaltmak ve gerekse zaman ve mekân bakımından saptırmak olarak tarif edilmiştir.
Bazı lüğat âlimleri ise zulüm kavramını ‘haddi aşmak, tecavüz ve cevr etmek ‘olarak tarif etmişlerdir. İslam dinine göre ise zulüm; “Bir eşyayı veya hadiseyi şer’i hükmünden başka bir şekilde değerlendirmek ve halletmek” olarak tarif edilmiştir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimin bir ayetinde şöyle buyuruyor.” Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana babanız ve akrabalarınız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun.(haklarında şahitlik ettikleriniz)zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden)daha yakındır. Hislerinize(ve duygularınıza) uyup ADALET ten sapmayın.(şahitliği)eğer büker(doğru şahitlik etmez) yahut şahitlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” Nisa ayet 135. Dikkat edilirse bu ayette insanları adaletten ayıran içtimai, iktisadi, sosyal ve psikolojik sebeplerin hepsi sayılarak insanlar uyarılmış hükmeden veya şahitlik eden kimselerin yalnızca Allah korkusunun tesiri altında kalıp öylece hareket etmeleri emredilmiştir.
Başka bir ayeti Kerimede ise “Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan,Adaletle şahitlik eden kimseler olun.Bir topluluğa olan düşmanlığınız sizi adaletsizliğe sevk etmesin.Adaletli olun.Bu Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranıştır)Allah a isyandan sakının….” Maide ayet 8.
Adalet sosyal hayatın en önemli denge unsuru ve teminatıdır. İnsan başka bir insanı sevmeye bilir veya aralarında bulunan bir hadiseden dolayı düşmanlıkta olabilir ama Allah ın emrine göre yine de adaletten ayrılamaz. Ayrılmamalıdır. Peygamber efendimiz sav bir hadisi şeriflerinde ; “Benden sonra bir takım emirler olacaktır. Kim onların yalanlarını tasdik eder ve yaptıkları zulümde kendilerine yardımcı olursa benden değildir. Ben de onlardan değilim. O kimse benim havzımın etrafına yaklaşmayacaktır. Kim O zalimlerin yalanlarını tasdik etmez ve onlara zulümlerinde yardımcı olmazsa O bendendir. Ben de onunla beraberim. Ve o kimse havzımın kenarında bana ulaşacaktır.” Peygamber efendimizin bu ihtarı ve Benden değildir ben de onlardan değilim hükmü zalimlerin yaptıklarını ve yalanlarını tasdik eden onaylayan herkesi istisnasız içine almaktadır. Kur an- Kerimin başka bir ayetinde ise yüce Allah “ Bir de zulmedenlere meyletmeyin. Sonra size ateş dokunur. Zaten sizin Allah tan başka yardımcınız yoktur. Sonra(zalimlere meylettiğiniz için) Allah tan da yardım görmezsiniz.” Diye buyurmuştur. Hud suresi ayet113
Evet zalimlere kalben meyletmek ve yaptıkları zulümleri karşısında sesiz kalmak başlı başına büyük bir faciadır. ZALİMLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSE CİNAYET HÜKMÜNDEDİR.
Hayat mektebimizin muallimi tek önder peygamber sav bir hadisi şeriflerinde;” Kim ki (başkasının) yerinden bir karış miktarı haksız zapt ederse (kıyamet gününde o gasp ettiği) yerin yedi katı onun boynuna (halka gibi) geçirilir.” “ Her kimin uhdesinde din kardeşinin nefsine veya malına tecavüzden mütevellit hak bulunursa dinar ve dirhemin olmadığı bir gün gelmezden önce bugün O din kardeşinden helâlık alsın. Ahirette haksızlık yapanın iyi ameli olursa yaptığı zulüm oranında iyi amelinden alınır mazluma verilir. Eğer zalimin iyi amelleri yoksa mazlumun günahları O zalime yüklenir.” (Buhari ve Müslim)  Peygamber efendimiz (sav) bir gün Sahabe-i Kirama sormuş – Müflis kimdir bilir misiniz? Sahabe de bize göre müflis malı ve mülkü olmayandır dediler. Resul-i Ekrem sav de; Ümmetimden iflas eden O kimsedir ki kıyamet gününde namaz, oruç(hac) ve zekât ile Allah ın huzuruna gelir.(Ne yazık ki) Şuna sövmüş, şuna zina isnadında bulunmuş, bunun malını yemiş, Ötekinin kanını dökmüş, berikini de dövmüştür. Yine Onun has enelerinden alınır haksızlık ettiklerine verilir. Eğer üzerinde ki haklar bitmeden iyilikleri tükenirse bu defa O mazlumların günahlarından alınır onun üzerine yıkılır. Sonra da Cehenneme atılır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com