Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

ZORUNLU EĞİTİM ÇOK ZORLUYOR


İbrahim AKBAŞ
3 Mart 2016 Perşembe 11:14

 

Eğitim sistemimiz ne yazık ki her dönemde yaz boz tahtasına dönüyor. Bir tarafı düzelirken diğer taraf bozuluyor. Dolayısıyla eğitimli ama cahil bir nesil yetiştiriyoruz.

Eğitimdeki tezatlık daha ilkokulda başlıyor. Birinci sınıfta el yazısı yazmak için çırpınan öğrenci sonraki yıllarda el yazısıyla neredeyse karşılaşmıyor bile. İlköğretimdensonraise öğrenciler yoğun bir ders karmaşası yaşıyor.

Ders sayısının fazlalığı, öğretmenlerin eğitim döneminde izin, rapor vb. durumlarında derslerin boş geçmesi, müfredatın bitirilmemesi ya da bitirilse dahi öğrencilerin fayda görmediği bir hal alıyor. Üniversite öğrencisinin bile bir yabancı dil öğrenemediği sistemde Anadolu liselerinde ikinci yabancı dil eğitimi abesle iştigal değil midir? Tamamen sınıf geçmeye endeksli sistem kimseye fayda sağlamıyor.

Eğitimin yanında öğretim olmaz ise tek ayaklı insan misali topallayarak yoluna devam eder. Öğretmenler öğrenci ve velilerden korkar oldu. Disiplin suçu neredeyse rafa kalkmış.  Sınıfta kalmak sorun olmaktan çıktı.  Devamsızlık desen hakeza... Peki, bu kadar rahatlık ve başıboşluk varken eğitimin kalitesinden nasıl bahsedebiliriz. ..?

Önümüzdeki günlerde Üniversiteye giriş sınavları yapılacak. Bu sistemin adil olduğunu hiç kimse söyleyemez. Düşünün ki eğitimde Türkiye sıralamasında sondan üçüncü olmuş ilimizin öğrencileri ile daha kaliteli eğitim gören başarılı illerin öğrencileri eşit şartlarda yarışacak. Bu maratonun çalışma ortamı, eğitimin kalitesi vb etkenler tamamen farklı ama sonuçlar eşit şekilde değerlendirilecek. Bu sistem sorgulanmalı ve eşit şartlarda eğitim sağlanmalıdır.

Son yıllarda ilimizde hatırı sayılır sayıda okul yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Elbette bu öğrencilerimiz açısından bir kazanımdır. Ancak bu okulların içini yeterli sayıda branş öğretmenleriyle taçlandırmak gerekiyor. Her eğitim öğretim döneminde sistem sil baştan revize edilirken kimse sahada ihtiyacı belirlemeyi tercih etmiyor. Hep popülist yaklaşımlarla eğitim dizayn edilmektedir. Oysaki geleceğimizin teminatı çocuklarımız daha kaliteli, adil, nitelikli bir eğitim sistemini çoktan hak ediyor.

Ülkemizde ki işsizliğin en büyük sebeplerinden biri eğitim sistemi midir?

Öğrenciler günlük zamanın %70'ini okulda, diğer zamanlarda ise ya internet kafelerde ya da oyun salonlarında geçiriyor. Dolayısıyla öğrencinin 90'lı yıllarda olduğu gibi bir atölyede meslek edinme, sosyal faaliyetlere katılma ya da bir Kur'an kursuna gitme şansı yok denecek kadar azdır. Öğrencinin okuldan geriye kalan zamanı heba oluyor. Bu sistem hem gençliğin yeteneksiz kalmasını hem de özel sektörün ara eleman bulmasını engelliyor. Yıllarca büyük zorluklarla okuyan gençler bilgilerine güvenerek özel sektörde iş bulamıyor ve herkes Kamuda çalışmak istiyor.  Bu psikoloji ile yaşayan gençlik ne yazık ki terör kıskacına giriyor. Düşünün ki öğretmen, Avukat, Hemşire ya da mühendis olmuş insanlar terör örgütünün saflarında yer alıyor.

4+4+4 sistemiyle İmam Hatip ve Meslek liselerinin önünün yeniden açılması büyük bir fırsattır. Ancak bu okullara çok önem verilmeli eski saygınlığı yeniden kazandırılmalıdır.

Öğrenciler Mesleki okullarda okurken stajları gerek kamuda ve gerekse özel sektörde Devlet tarafından finanse edilmelidir. Stajlar formaliteden ibaret olmamalı öğrenciye kendi alanında yetenek kazandırmalıdır. Böylece okul bitiminde öğrenci mesleki yeterliliği kazanmış olacaktır. Elindeki diploması ile de gerektiğinde işyeri açabilmeli ve Devletin finansal desteklerinden faydalanabilmelidir. Mevcut sistemde bu Mezunlar Devletin desteğinden faydalanamıyor. Yeni bir düzenlemeyle gençlerin girişimci olmalarının önü açılmalıdır.

Eğitimde kitapların ücretsiz dağıtılması, akıllı tahtaların yavaş yavaş yurt geneline yayılması elbette küçümsenemez. Bu olumlu hizmetler tamamlanarak eğitimin kalitesi arttırılmalıdır. Zorunlu eğitimle sadece okumuş insan sayısını artırmak yeterli değildir. Bu insanların hem çevresine hem de ülkesine faydalı hizmetler üretmesinin önü açılmalıdır. Müfredat yeniden düzenlenerek yardımcı kaynaklara ihtiyaç duyulmamalıdır.  Okullarda beşeri münasebetler, sosyal davranışlar ve dini eğitim önemsenmeli. Dindar ve ahlaklı bir neslin yetiştirilmesi Ülkenin geleceği için vazgeçilmez ve acil bir gereksinimdir.


YORUMLAR
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com