Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Zelzele ve Günümüz Yorumları


21 Kasım 2011 Pazartesi 13:33
VAN DEPREMİ” dolayısıyla basın yoluyla yapılan yorumlar ve yazılan yazılar; toplumumuzda oldukça yaralar açacak boyutlarda devam ettiğini esefle görmekteyiz. Buna ilaveten dindar görünümlü bir tv kanalında diziler içinde geçen ifade tarzı da, dindar kişileri oldukça kaygılandırmaktadır. Çünkü, dindarlık kisvesindeki yanlışlıklar; hem Allah’ın indinde hem de toplumda dinin tahribini doğurduğundan, bu en büyük musibettir.. Taklid Müslümanlarından bir çok kişide, dinde soğuma ve uzaklaşmaya menhusca neden olunuyor..
Deprem yardımı adı altında VAN’a gönderilen malzemeler içinde, yöre ahalisine hakaretamiz malzeme, eşya ve yazılar göndermeler.. Yöre halkına yakıştırılan çeşitli ahlaki ve gayr-ı insani şeylerle, bu zelzele musibetini hak ettiklerini; değişik şekil ve tonlarda ifade edişler..
Bunların yaptıkları hakaret ve yakıştırmalara karşılık, bu yapılanlardan bazılarının hatırına şu aşağıdakileri çağrıştırmaz mı:
“* Eğer VAN’da bin ev yıkıldığı için yaptıklarına karşılık bu musibete mustahak olurlarsa; 17 Ağustos ve devamı Marmara depremlerinde yaklaşık 200 bin evin yıkılması, acaba bunlar 200 kat musibeti mi hak ediyorlar??!!
 *Eğer VAN’da yaklaşık bin kişi ölümüyle musibete hak kazanırlarsa; Marmara Depreminde 20 veya 50 bin civarında yaşamın yitirilmiş olunması, bunlar 20 veya 50 kat daha mı belaya müstahak oluyor!!??
 *VAN depreminden dolayı meydana gelen sıkıntıdan dolayı hiçbir yeni vergi konulmadığı halde başlarına belaya sebeb olursa; Marmara Depremi yıkımında meydana gelen maddi sıkıntıdan dolayı konulan “DEPREM VERGİSİ”, bugün on küsür yıldır -dilenciler de dahil- herkesin beline ve boynuna yüklenmesiyle acaba, o dehşetli kıyamet benzeri belaya sebeb mi oldular?!?!”
Böylesi, toplumlara acıyı daha da arttıracak, hayali arzu veya vehimleri çoğaltmak mümkün.. Ama her arzu ve vehim her zaman doğru ve gerçek olmuyor.
Halbuki, Kur’anî İfadeyle “ZELZELE”, uyduruk Türkçeyle “DEPREM”; tesadüfi ve kendi kendine meydana gelmemektedir. Bunlar Allah’ımızın, “Zilzal Suresi”nde ifadesini bulan zelzelerdir; ilahi musibetlerdir, hikmetlidir. Yalnız, bazı devletlerin attığı konvansiyonel ve tahrip gücü çok yüksek bombalardan meydana gelen, deprem ve tsunamiler ise, beşerin zalim kısmının zalim eliyle beşere zulmetmektir.
Kur’an’ın bahsettiği “İlahî Emirli Zelzele”ler; tefsirlerde, bilhassa Bediüzzaman Said-i Norsi’nin Sözler kitabı (Ondördüncü Söz, s. 182- 185. Zehra Yayıncılık, 2005- İstanbul)nda, bu konu aynı hikmet ve maslahat olarak açıklanmıştır. Özetle:
-          Zelzele, tesadüfi değil, ilahî bir kast ve iradeyle olmaktadır.
-          Zelzele, az günaha bulaşmış inanan kulların terbiyesine dikkat çekilip, bu musibete düşenlerin ahrete temiz olarak gitmeleri ve zayi ve tahrip olan mallarının sadaka hükmüne geçirilmesi.
-          Zalim ve günahkarlıkta batmış olan toplulukların; bu aşırı günahlarından dolayı “Cenab-ı Allah’ın gazaba gelip”, bunlara dünyada bir “DUR” deyip, ahrete acele alınıp cezalandırılması.
-          Bu zelzele musibetine uğrayanlardan; münkir olup, İslamlık, insanlık ve huzur ve sükun-u umumi düşmanları ise, hem dünyada hem ahrette Cenab-ı Allah tarafından tam belasını bulmuş oluyor..
Aksi halde,” zelzele”ye “deprem” deyip; tabiat ve tesadüfe verip, bu olayda ölen veya çeşitli musibetlere uğrayanlara maddeci bir bakış açısı vermek, onları uhrevi neticelerden mahrum edip  manen çökertmek, zulüm değilmidir ..?!?! Allah, böylesi insanlara feraset ve insaf vere..
Bu vesileyle, musibete uğramış olanlardan; ölenlere rahmet ve felakete uğramış olanlarına Cenab-ı Allah’tan sabr-ı cemil vermesini diler, geçmiş olsun derim..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com