Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Neslihan Sultan PALA

ZALİMLER KADAR CESUR OLABİLMEK


Neslihan Sultan PALA
31 Ağustos 2016 Çarşamba 08:33

 En kolayı şikayet etmek, en kolayı mazlum olmak. Çaresizlik öyle bir kalkan ki onun ardına saklanan kişi de kendini inandırdığı bu yalanın girdabında boğulmaya mahkum. "Elimden bir şey gelmiyor"un satır aralarındaki gizli boşvermişliği ya da "güçsüzüm rahatım" iletisini görmek de kolay olmuyor çoğu zaman.
Yetkinin sorumluluk da getirdiğini bilir çaresizi oynayan. Sorumluluktan kaçmak için yetkilerinden de vazgeçer gücünün bir başkasının erkine devreder. Ancak bunu yaparken de mazlumu oynamayı ihmal etmez. Her seferinde sızlanır durur, bunun kendi seçimi olduğunu kendinden bile gizlemeye çalışır.
Çünkü seçim yaptığını kabullendiğinde bedel de ödemeye hazır olması gerektiğinin farkındadır. O ödediği tüm bedelleri zalimin zülmuna yüklemeyi yeğler. "Elimde olsa o zalime elbette haddini bildirirdim ama ah kader işte" demek hem taraftar toplar, hem acıma hissi hem de sömürmeye elverişli bir ortam oluşturur.

Güçsüzü oynayan güçlüyü kullanandır aslında. Güçlü olduğunu sanan da gücünü mazlumun hizmetine sunduğunun farkında olmayan. Mazlumu oynayan güçsüzle oynar durur, maşa varken elini yakmaz ama her fırsatta da çaresizlik edebiyatını sürdürür. Sonrası bildiğiniz Frankestein masalı.

Bir gün kendi oluşturdukları zalimin, zülmu kendi kontrollerinden çıktığında, başka bir deyişle gerçekten mazlum olduklarında başlar feregan. Bir adım öncesinde, gücünü devrettiklerinin her hamlesini alkışlayan onlar değilmişçesine ağlayıp sızlarlar. Güçsüzü oynadıkları zamankinden farklıdır akıttıkları yaş. Artık gücü kaybetmenin korkusuyla yanıp tutuşulmaktadır. Ve başlanır aynı cümle temcit pilavı gibi ısıtulmaya; "Korkaklar da zalimler kadar cesur olabilseydi." diye.
Hayat her zaman seçimlerden ibarettir. Kanımca kimse mazlum değildir. Öyle olmayı seçmiş, kendi seçimiyle yetkilerini ve gücünü bir başkasına devretmişse bu; acz görünümünde bir seçimdir. Erdem ise seçim yaptığını kabul edip mazlumu oynamamak bunu neden böyle yaptığını başta kendisine sonrasında da çevresine anlatmaktır.
Herkesin başı çektiği bir kervanın yürüyemeyeceği malumdur. Elbette her grup içinde, hatta toplumun en küçük yapı taşı aile içerisinde birinin lider konumunda olup sorumlulukları ve dolayısıyla bedeli yüklenmesi gerekebilir. Ancak burada liderlik politikasında izlenen yolun despotizmden ayrıldığı ince çizgiye dikkat etmek gerekir.
Mazlumu oynamak zavallılık, seçimi kabul etmek fazilettir. Hayatta yaptığınız seçimlerin arkasında durun, pişman olacağınız adımları atmayın attığınızda da bedeli kabul edin. Çaresizlik diye bir şey yoktur. Doğru veya yanlış seçim-strateji vardır.


YORUMLAR
  • yorum2016-10-12 08:27:33Fatma onay sak

    Tüm meselede bu zaten zalimler kadar cesaretsizlik...Diyorum ama 15 Temmuzda cesaretin en güzelini hep birlikte gördük.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com