Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

YÜZYILLARIN ÖZLEMİ


Recep Akyol
24 Kasım 2013 Pazar 22:17


Ülkede ki barış sürecini taçlandırma adına Başbakanımız ve Kürdistan Bölge Başbakan’ın Diyarbakır’da buluşmaları çok büyük anlam ifade ederken , Yüzyıllardır süren savaş ortamı artık barış ortamı ile son bulmuştur.

Bunun yanı sıra 38 yıl aradan sonra Şıwan PERWER’İN İbrahim TATLISES’LE beraber el ele tutuşarak Diyarbakır halkına şarkı söylemeleri de yüzyılların bir özlemi idi.

Bu oluşan güzel tabloda 400 çiftin evlendirilmesi ayrı bir mutlu tablo yaşanırken ülke genelinde kardeşlik ve barışın estirdiği rüzgar toplum hayatına pozitif katkılar verilmiştir.

Yüzyıllardır Mezopotamya topraklarında mazlum Kürtler çeşitli imparatorluklar ve krallar tarafından zulüm katliamlarla daima sindirilmiştir. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen Kürt halkı dili ile kültürüyle bugüne kadar varlıklarını sürdürmüşler

Cumhuriyet Türkiye’sinden günümüze kadar Kürdistan topraklarında birçok başkaldırılar olmuş ve tüm bu hareketler kan ve katliamlarla bastırılarak yok edilmiştir. 1970’li yıllardan sonra Kürt ulusal hareketi örgütlü ve kararlı bir şekilde zor şartlar altında verilen mücadelesini barış süreci ile noktalamıştır.

Geçmiş iktidarlara oranla Kürt sorunu ile ilgili gerçekçi söylemler kendini gösterse de AK Partinin barış süreci büyük eleştiriler almış olup somut adımların atılması talep edilmiştir.

Ulusal medyada barış sürecinin bittiği yazılıp çizilirken başbakanın Diyarbakır ziyareti ve Kürdistan başkanı Mesut BARZANİ ile bölge halkına yani Kürt vatandaşlarımıza gelip dost ve akrabalarını ziyaret etmeleri büyük bir memnunluk ortamı oluşturdu..

Başbakan ve AK Parti iktidarının çözüm sürecine yönelik barışın egemen kılınması Kürtler kadar Türk dostlarımız da sevindirmiştir. Kürt siyaseti bu uzun ve engebeli mücadele de büyük bedeller verdikten sonra sorumluluk alarak barışa taraf olmaları takdire şayandır.

Buna göre barış süreci çok anlam ifade ediyor. Kürt halkının istek ve talepleri fazlası ile yapılmalı. Fakat ülke genelindeki ırkçı ve ulusalcı basının söylemleri ne kardeşlik ne de barıştan yanadır.

Yugoslav ve Bulgar göçmenlerinin gelip bu ülkede söz sahibi olmaları bu topraklar ve bu ülke için Anadolu Kurtuluş mücadelesinde canları ile bedel ödeyen Kürtlerin elbette ki zoruna gider.

Öyle zannediyorum ki bu Yugoslav ve Bulgar göçmenleri Kürtlere verilen haklarından dolayı çok rahatsızlar. Askere dahi gitmeyen bu göçmenlerin yüreklerine herhalde asker acısı düşmemiş. Türk ve Kürtlerin çatışma ortamını tekrar isteyenler yok değil.

Kürdistan yalnız Kürtlerin değildir. Kürdistan topraklarında Araplar ve Türkmenler aynı hak ve şartlar altında kimse kimseyi dışlamadan yaşamlarını sürdürmekteler. İşte bu duygu ve düşünce içinde yaşam kalitesi artar..

Kürdistan Başkanı petrol zenginliğini paylaşırız derken Diyarbakır da ki Kürt ve Türk halkının ekonomik işbirliği içinde olmaları Başbakan Erdoğan ve Başkan Barzani’nin memnuniyetini dile getirmeleri, Yüzyılların özlemini olan  dostluk görüntüleri herkesin yüzünden okunuyordu.

Yüce Allah bu Dostluk ve Barış ortamını muhafaza etsin…..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com