Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Yeni Anayasa Çalışması


Emin YAPRAK
4 Aralık 2015 Cuma 12:47

 

Kırpıla kırpıla kuşa dönmüş olan 1982 Anayasasının değiştirilme ve yenilenme çalışmaları olarak dillendirilen ve her kesimin değiştirilmesi üzerinde ittifak ettikleri Yeni Anayasa Hareketi, siyasilerin boy gösterisine dönmüş durumdadır. Herkesimin üzerinde ittifak ettikleri ve mutlaka değiştirilmesi gerektiğini dile getirirken, şimdi de zaman üzerine takılı kalmaktalar. Kısa sürede değiştirilmesi gereken genel çerçeve, sadece bu dönemde değişmesin fakat üzerinde çalışılması gerekir anlayışı gösteren partiler olduğu gibi en kısa sürede değiştirilmesi gerekir ve hemen çalışmalar sonuçlansın diyen partiler de var.
Üzerinde ittifak edilen değiştirilme çalışmasını sanki başkaları yapacakmışcasına topu taca atma mücadelesi gösterilmektedir. Yıllardır bütün partilerin değiştirilmesini istedikleri bir temel sorun olan ve herkesimin çalışmada elini bağlayan anayasa üzerinde tutarlı bir çalışma yapmayışları ne kadar samimi olduklarını göstermektedir. Hele bu manevra sahasında kendi lehlerine ne koparır anlayışı göstermeleri işin vahametini göstermektedir. Halkın faydasına olmayacak bu hareketler ve işi savsaklamaları acaba onları haklı çıkaracak bir eyleme götürebilecek mi?
Halk adına halkın temsilciliğini almış bu anlayışların halkın isteklerine cevap verecek bir mücadele sergilemeleri gerekmekte ve halkın rahatını ve huzurunu sağlayacak oluşumların gerçekleşmesini sağlamalıdır. Halkın adına hareket ettiklerini söyleyen birileri de halkın değerlerine saldırmaktalar ve canlarını yok etmekteler. Aslında işin gerçek yönü ise kendi kasalarını doldurmakla uğraştıkları ve mücadelenin bu şekilde olduğu herkesçe bilinmektedir. Fakat terör olarak nitelendirilen bir eylemin taraftarları halkın büyük bir çoğunluğu tarafından benimsenip, taraftar toplamaktaysa bu eyleme artık terör demeden kökten çözüme doğru gidilmelidir.
Bu eylemi destekleyen bütün halk kitleleri yok edilemeyeceği gibi taraftarı da azaltılamaz. Yirmi yıl önce terörist sayısı beş bin olarak nitelendirilirken bugün ise yine aynı şekilde zikredilmesine rağmen doğu illerinde bu oluşumu destekleyen halkın neredeyse yarısından fazlası desteklemekte ve hatta seçim barajları kaldırılırsa % 60 lar civarında oy alacakları gözükmektedir. Böyle bir hareketi düşman olarak görmekten çok sistemle barışık bir entegrasyona dönüştürmek gerekmektedir.
Yeni Anayasa hareketinde bütün kesimlerin üzerinde ittifak ettiği sade bir metin çalışmasının yapılması gerekmektedir. Çoğu durum anayasa ile belirlenmekten çok kanunlarla düzenlenecek bir oluşuma doğru gidilmesi gerekmektedir. Halkın refah seviyesini artıracak ve halkı potansiyel suçlu olarak göstermeyecek bir metin ile bunu gerçekleştirmek gerekmektedir. Halkı ile barışık ve halkı için var olan bir devlet modeli oluşturulmalıdır. Halkını seven ve halkın sorunlarını azaltan bir yapıya dönüştürülmelidir. Halkı anlamayan ve başkaları tarafından güdülen kesim olarak gören anlayışların tarihe karıştığını yönetimde hakim kılan bir anlayışın oluşumunu sağlamalıdır.
Halkın diline, dinine, davranışına, çalışmasına kısacası bütün hareket kabiliyetine müdahale eden hatta düşünce yapısına set çeken bir yönetim anlayışı ile mücadele eden ve özgürlükçü bir anlayışı hakim kılan bir anayasa metni ile ülkemiz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkar. Ticaretin sarısı yeşili şeklinde sınırlamalar ve isimlendirmeler getirilerek devletin ve milletin refah seviyesi artırılamaz. Halka rağmen halk için demokrasi anlayışı kabul edilemez. Halkın istekleri demokrasinin vazgeçilmez ilkelerinden biridir. Halk tercih ediyorsa ve çoğunluk istiyorsa her şey değiştirilebilmelidir. Sadece azınlık olan kesimlere de her türlü hakları sağlanmalıdır.
Demokratik anlayış içerisinde iktidarla birlikte muhalefetin varlığı kabul edilmelidir. İşte bu anlayış içerisinde yeni anayasa çalışmaları süratli bir şekilde yapılmalı ve sonuçlandırılmalıdır. Her parti kendi düşüncesini savunurken dayatıcı olarak fikrini ileri sürerek çalışmaları kilitlememelidir. Eğer güçlü bir taraftar gücüne sahip olsaydı iktidarda olması gerektiğini düşünerek, temsil ettiği halk kitlesi doğrultusunda düşüncelerini savunmalıdır. Bunun ötesindeki bir düşünce ile isteklerde bulunursa samimi olmadığını göstermiş olur ve çalışmaların yapılmasına engel olmuş olur. Yani bu çalışmalarda HDP %10, MHP % 12, CHP %25, AK Parti % 49 oy aldığını ve buna göre çalışmalarda taraf olduğunu bilmelidir. İşte seçim olsa ben daha fazla oy alırım düşüncesiyle hareket ettiklerinde işin çıkmaza girmesini sağlamış olurlar. Burada eli kuvvetli olan tek parti bu gücüne rağmen muhalefetle eşit şartlarda uzlaşmak istiyorsa AK Partidir. Bunu diğer partilerin görmesi ve iyi değerlendirmesi gerekmektedir.
Halkın istekleri ve değerleri ile barışık, fakat her alanda değişikliğe giden bir çalışma yapılmalıdır. Tarafların AK parti ile savaşmasından çok halkın refahını ve huzurunu artırıcı tedbirler düşünülerek değişime gidilmesi gerektiği bilinciyle anayasa çalışmaları yapılmalıdır. Anayasa, bütün kesimlerin üzerinde uzlaştıkları sade, kısa metinler olarak dikkate alınması gerekir.
Bunun göz önünde bulundurularak, yasaklar getirmeyen, hareket alanları belirleyen ve bütün tarafların savunabileceği ve üzerinde ittifak edebilecekleri bir uzlaşı metni ortaya çıkarsa, Türkiye güçlenmiş olarak bu hareketi bitirmiş olur. Bu yapılamadığında ise Türkiye’nin ayrışmaya doğru götürüleceği ve insanların ayrılıkçı fikirlerini daha kuvvetli bir şekilde savunacakları savaş ortamına doğru gidileceği gerçeğidir. Bunu bütün kesimlerin görüp ona göre davranmaları gerekmektedir.
Seçimle gelen bir Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında kavganın oluşmaması için ikisinin de tek seçime indirgendiği Başkanlık sistemine dönüşümde kaçınılmaz bir çalışma olarak partilerin önünde durmaktadır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com