Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

YAŞAMA HÜNERİ


Cennet NEVA
11 Kasım 2015 Çarşamba 14:04

Bir resim canlandı aklımda, sonra onun duruşu, bakışı, yeterince de tanıdığım biri. Oturmuş beyazlar içerisinde, tek gözü tam, tek gözünün altından bakan eh denilebilecek bir fizik ve boy. Oturmuş anlattığım bakışla bakan biraz ciddi aslında bu ciddiyetin altında yaşanmamışlıklar amaaan yaşım ne olursa olsun ben daha yirmi ikisinde bir delikanlıyım havasıyla o duruşu. Peki, bu insanı görenler yaşını başını almış oturmuş artık kimseyi kırmaz hiç yanlış yapmaz söyledikleri dinlenir hayatın her ne kadar yükünün altında bu günlere geldiyse de ondan bir kırıcılık beklenmez dediğin, bu kişinin sadece dış görünüşü. Bilirmiyiz içinde nice fırtınalar kopuyor? Nice doyumsuzluklar var daha kendisini tanıma aşamasına yeni adım atmış.

İşte orda açıklayayım daha kendisini tanıma aşamasına yeni adım atmış derken ne demek istedim!
Çok düşünmüş ben niye dünya’ya geldim diye!  Bu yaşadıklarını ölçmüş, tartmış etrafında olan her şeyi değerlendirmiş ve ben kul Allah'a hakiki gerçek bir kul olmak istiyorsam. O duyduğu sözü yineleyip, ya Rabbi bende senin evliyaların gibi bende senin yaşarken ruhunu sana ulaştıran sevgili Eren'lerin gibi dünya hayatında yaşarken ruhumu sana erdirmeyi istiyorum demiş. O bir gün gidip yaradanın kendi için yarattığı mürşide tabi olmuş. Olmuşta henüz yolun başında, kendini öğrenmeye başlamış, evet Allah onu bir fizik bedenden, yaratmış o fizik bedenin içerisine bir nefs beden yaratıp vermiş aynı fizik bedenin boyutun içerisinde de 19 afet  var. Bu 19 afet ona hayatında hep kötülük emretmiş bütün aklına gelen kötülükler ondandır. Birde nefsine kötülüklerine, yönünü gösteren şeytan varmış. Birde bu fizik bedenin içerisine tam anne karnından dünyaya gelirken Allah kendi nefesinden bir ruh üflemiş. Bu ruh ta nefsin tersine zıddına hep iyilik emreden bütün güzel halleri yaptırmayı isteyen 19 haslet barındırırmış içerisinde. Bu kardeşimiz bütün bunları öğrenmiş ayetleriyle, fizik beden, 19 afetli nefs beden ve 19 hasletli ruh beden den yaratıldığını. Daha önce bunun böyle güzel anlatımını duymamış. Çünkü şimdi Kuran'ı Kerim'i kendisine açıklayan harf harf  öğreten Allah'ın ilmiyle donanmış yedi safha dört teslimini yapmış olan hak bir mürşide sahipmiş.

Evet dedik ya daha yolun başında zikirle nefsine Feyiz Nur'larını doldurup nefsinin kalbi bu kendisine kötülük emreden karanlıklardan kurtulurmuş yaptığı zikir adedince. Peki, sadece kendimi böyle fizik beden, Nefs ve ruhtan yaratılmış, tabii ki bütün insanlık böyle yaratılmış. Yaradan insanlara hiç kimse nefsini İbra edemez temize çıkaramaz. İlla ki bir sultan, bir mürşid ve bir imama bağlanacak. Derken bu kapkaranlık nefsin eğer bir mürşidin elinden tutmazsak nefsimizi temize çıkarabilmemiz için bize ait bizim mürşidimizden nefsimizi temize çıkarmak için bize verdiği zikirleri yapmazsak, işte şimdi ki zamanda insanlığın tüm haşmetiyle ellerinden gelen kötülüğü birbirlerine yapmaları nefslerinin ve ona yandaşlık eden şeytanın peşine takılmalarından kurtulmamız mümkün değil kardeşlerim.

Biz hakikati bilen insanlar olarak bu karanlıklarla şeytanın peşine giden nefsimizi, temize çıkarmaya çalışan bizler, hiç bir şey bilmeyen kardeşlerimize anlatmak durumundayız. Kardeşi kardeşe kırdıran elimizle yaptığımız iyiliği başa kakan başına geçiren, biz yapıyoruz diye böbürlenen, kinin, hırsın kibrin peşine takılıp, hatta Canlara kıymaya kalkan bu nefsin karanlığıdır.

İnsanlara bütün bu kötülükleri işleten, bütün bunlarda Rabbimizin bize insanın nasıl insan olacağını nasıl kul olacağını açıkladığı Kur’an-ı Kerim'inde bizlere bildirmiş. O halde sevgili kardeşlerim, niçin? Bizler Rabbimizin bizden nasıl? Yaşayacağımızı öğrettiği Kur’an-ı Kerim'ini, bizim için yarattığı mürşidi perşembeyi cumaya bağlayan bir gece veya kandil geceleri yâda her gece (Ya Rabbi bizim Kur’an-ı Kerim'i Hakkı'yla yaşamamızı sağlayacak o hak mürşidi senden istiyorum ölmeden önce ölmek istiyorum senin sevgili kullarından olmak istiyorum deyip bir hacet namazıyla niçin Allah'a sormayız? Kardeşlerim. İşte O zaman iç ve dış düşmanlarımız bizim birlik be beraberliğimizi yıkamazlar bizim memleketimizi bölemezler çünkü biz her birimizi severek yarattığı ve bu güzel vatanımızı bize bahşeden Rabbimizin ülkesinde kardeş kardeş yaşamalıyız. Her birimizin memleketinde ayrı ayrı envai çeşitli tadılacak görülecek yerler var. Birbirimize gideceğiz komşuluk yapacağız, dilimizle kıyafetimizle örfümüzle adetlerimizle, ananelerimizle birbirimizden öğreneceklerimiz var. Nefsimize uymayalım altından kalkamayacağımız veballer altına girmeyelim. Her birimiz birbirimize muhtacız. Güzelim ülkemizde kardeşçe ve Allah’ın emirlerine göre yaşayan kullardan olmak dileklerimle…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com