Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İsmail Şahinalp

Yaban arısı ve çekirge


İsmail Şahinalp
9 Temmuz 2016 Cumartesi 17:18

Canlıların üremeleriyle ilgili makaleler okuduğumuzda ya da belgeseller seyrettiğimizde hayrete düşüyoruz. Türünü hatırlayamadığım bir çiçek bile sırf çoğalmak adına rengini öyle bir ayarlıyor ki bir hayvan onu en çok sevdiği yiyecek zannederek konuyor; kandırıldığını anladıktan sonra uçup giden hayvanın ayaklarına yapışan tohum benzeri bir madde; artık başka yerlere gitmek için bir taşıyıcı bulmuştur.

Çoğalma meselesinde benzersiz olanı, insan gerçekleştiriyor. Karşı cinsine aşık olup şiirler yazıyor; çöllere düşüyor; dağları delip onun için ölümü bile göze alabiliyor. Diğer yandan şenlikler düzenleyip kırk gün kırk gece davul zurna çalarak el aleme duyurmaya çalışıyor. Bir sürü hayvanı keserek iktisadi güç gösterisinde bulunuyor. Son yıllarda kafasını kullanarak salonlar inşa edip bu eylemi orada gerçekleştirmek için davetiyeler bastırıyor; “Falan ile Filan’ın mutlu beraberliğinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk ve onur duyuyor” gelmeyen oldu mu siteme maruz kalıyor. Arabalar süslenir; en lezzetli yemekler ikram edilir; protokol oluşturularak memleketin ileri gelenleri ön saflarda oturtulur. Artık eğlenceler başlar; en güzel ve çekici elbiseler giyilir; ziynetler takılır; halaylar çekilir ya da dans ile transa geçilir. Daha sonra büyük gürültüler eşliğinde konvoylarla çiftler yuvalarına kadar uğurlanır. Bu macera, kişinin iktisadi, kültür ve geleneğine göre değişir; farkı ise birinin masrafı ve gürültüsü daha fazladır ötekinin ise biraz daha sessiz ve sakindir.

Sonuç olarak 1x1= dokuz ay sonra 3 olur

Gelelim asıl konumuza..

Yaban Arısı ile Çekirgenin meselesini anlatayım; umulur ki ibret alırsınız. Yaban Arısı da biz insanlar gibi bu gezegeni herhalde o kadar çok seviyor olmalı ki nesli tükensin istemiyor. Annesi de onu bu umutla üremişti ve yavrusunu görmeden göçüp gitmişti. Artık yavru büyümüş ergenlik çağındadır; o da karşı Arı’yla ve namusuyla mercimeği fırına vermiş ve sonuç olarak yumurtalara gebedir. Ancak fizik, matematik ve kimya bölümünde profesyonel olan bu “hayvan” yumurtlamadan önce bir çekirgeyi gözüne kestirip onu uyuşturur. Çekirge artık onun emrindedir; o kadar muazzam bir şekilde uyuşturulmuştur ki ne kaçması mümkün ne de ölmesi. Yaban Arısı çekirgeyi müsait bir mekana götürür toprağı ölçülü bir şekilde kazar ve çekirgeyi çukura bıraktığı yumurtaların yanına bırakıp üstünü toprakla kapatır.

Burada çekirgeye enjekte edilen zehrin miktarı çok önemlidir; yumurtadan çıkacak yavruların kabuğu kırma anına denk getirmesi akıllara durgunluk veriyor. Diğer yandan toprağın derinlik seviyesi ince bir şekilde hesaplanmıştır. Ne çok derin ne de zemine yakın; derin olsa çekirge ve yavrular havasızlıktan boğulur; eğer yüzeye yakın olsa başka hayvanlara yem olurlar. Bu inanılmaz hesaplamadan ve işlemden sonra anne arı orayı terk eder. Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz konserveleri hazırdır ve ilk gün gibi tazedir.

Tarih boyunca ve her dönemde; doğmamış yavrularının dahi maslahatını düşünen Yaban Arıları fedakar ve bilinçli hayvanlardır. Hatta bu konuda birçok insandan daha ileri düzeydeler; çünkü insan korunabilen tek varlıkken ya çayıra salıveriyor ya da sokağa terk ediyor. Eğer arının penceresinden bakarsak durum normaldir; ancak yavruları için bir başka canlıyı dolaylı olarak katlettiği için aynı zamanda bir katildir; çekirge ile de empati yapmak gerekir. Belki buna doğanın kanunu diyeceksiniz. Örneğin büyük balık daima küçüğü yutuyor ve bu hakikat gerçekten az önce bahsettiğimiz gibi doğa yasası ise demek ki küçüğe üfürülmüş ruh bir nevi derin dondurucu vazifesi görüyor. Yoksul insanlara üflenen ruh da böyle midir acaba? Eğer öyleyse bence hiç doğurmamaları daha mantıklıdır.

Evvel zaman içinde; amcama gelip “gözün aydın bir oğlun doğdu” diye ilk müjdeyi verdiklerinde amcam köyün en zenginini işaret edip: “gidin ona söyleyin bir köleniz arttı” demişti!


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com