Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

VERGİ BALYOZU


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri vergi sistemi hep halkın şikayetlerine konu olmuş.

Alınan çok çeşitli ve yüksek vergilerden tabiri caizse vergi cehennemine dönüşmüştür.

Geçenlerde bir esnafın başına gelen olayı size aktarayım. Esnaf arkadaş deftere tabiymiş işleri kötüye gidince basit usule geçmek istemiş. Ama ülkemizdeki sistem yukarı çıkabileceğini yani işini büyütebilmesini şirket olabilmesine olanak sağlıyor. Fakat aşağı inmesini yani basit usule geçmesini kabul etmiyor.

 Bu kişide bir arkadaşının adına basit usule geçerek dükkanını devam ettiriyor.  Esnaf arkadaş geçmişte Bağ Kur'a kayıt yaptırmamış çünkü isteğe bağlıymış. Fakat 2008 de çıkan yeni kanuna göre vergiye tabi olan kişi direk Bağ Kur'a kaydı yapılıyormuş.

İşin ilginç yanı kaydı yapıldığına ve borcu olduğuna dair hiçbir tebligat Bağ Kur'dan gelmemiş artı faiz uygulanmış ve bu yeni kanundan muhasebeci ve vergi memurlarının çoğunun haberi yok yani yeteri kadar halk bilgilendirilmemiş.

Sizde benim gibi Bağ Kur'a olan borcunu nasıl öğrendiğini merak ettiniz değil mi?   Bir başka kişinin internete Bağ Kur borcuna bakarken dükkanı ismine yaptığı arkadaşının TC numarasını yazmış birde ne görsün aylardır borç birikmiş, Bağ Kur'a gitmiş Bağ Kur vergi dairesini suçlamış. Vergi dairesi Bağ Kur'u suçluyor nasıl olacak bu iş gerisini siz hesap edin.

Zaten işi kırılan kişi bunu ödeyebilseydi küçülmeye gitmezdi. Gel bu işin içerisinden çıkabilirsen çık mahkemeye gitse oraya da para gerekli avukat tutsun hakkını arasın nasıl edeceğini şaşırmış.

Bazen Avrupa Birliğine girmeyi bu tür olaylar için istiyorum. Belki vatandaş devletiyle olan hakkını daha çabuk arar düşüncesindeyim.

Vergiyle yazacaklarımız daha bitmedi asıl sorunları şimdi sıralayacağım.
 
 Dolaylı vergilerin yüksekliği, günlük yaşama olumsuz etkilerinin yanı sıra vergideki adaletsizliği de artırıyor. Mevcut uygulamada çok kazananlar genellikle az, az kazananlar da çok vergi ödemek zorunda kalıyor.

 Buna ek olarak anlam vermediğimiz kira stopajı, defter tasdiki, muhasebe stopajı daha buna benzer anlamsız vergiler.

Gelelim çok kişinin istemeyerek kullandığı sigaraya adeta sigarının zehri tiryakiye, zenginliği devlete kalıyor. Yapılan hesaplamalara göre, ülkemizde sigara üzerindeki vergi yükü yüzde 78,25'e ulaşıyor.

Halen 7 liraya satılan bir paket sigara için vatandaş, 4,41 lira ÖTV, 1,067 lira da KDV ödüyor. Böylece 7 liranın 5,4775 lirası vergilere gidiyor. Aslında sigaradan alınan vergi bir yandan iyi oluyor, derken sigara tiryakileri bana kızmasın.

Belki sigarayı bırakırlar diye söylüyorum çünkü çevremde bazıları bıraktı. Gelelim herkesin kullandığı veya ücretli olarak bindiği vasıtaların yakıtına alınan verilere göre Ankara'da satış fiyatı 3,65 lira olan 95 oktan kurşunsuz benzin için vatandaş, litre başına 1,8915 lira ÖTV, 0,5566 lira KDV ödüyor. Böylece kurşunsuz benzindeki toplam vergi yükü 2,4481 liraya çıkıyor.

3,04 liraya satılan motorinde de ÖTV tutarı litre başına 1,3045 lira, KDV tutarı ise 0,4636 lira olarak belirleniyor. Bu verilere göre gerisini siz düşünün. Yine herkesin kullandığı Cep ve sabit telefonlarda da KDV ve Özel İletişim Vergisi vatandaşın belini büküyor.

Bu ay ödemesi yapılacak bir sabit telefonda kullanım ücreti 1,33 lira, fatura tutarı ise 17,10 lira olarak hesaplanıyor. Söz konusu abonenin faturasında aylık ücret 11,15 lira, diğer ücretler de 0,38 lira şeklinde yer alıyor. Bu faturanın KDV tutarı 2,31 lira, Özel İletişim Vergisi tutarı da 1,93 lira olarak tespit ediliyor. Bu şekilde 1,33 liralık konuşma yapılan fatura için vatandaşın cebinden 4,24 lira vergi çıkıyor.

110 liralık bir cep telefonu faturasında ise 72,96 liralık kullanım ücretine karşılık aboneden 13,70 lira KDV, 19,03 lira Özel İletişim Vergisi alınıyor. Diğer vergi, harç ve fonlar adı altında da aboneye 1 liralık ek maliyet çıkarılıyor.

 Buna göre, söz konusu faturadaki vergi yükü yüzde 30,72'yi buluyor. Aldığımız veriler bu yönde her ay farkında olarak yada olmayarak ödediğimiz vergiler balyoz gibi milletin kafasına iniyor. Temennimiz vergilendirme konusunda yeniden adaletli bir düzenlemeye gidilmesidir…

Biraz önce balyoz gibi bir kelime kullandım belki okurken sizleri de korkutmuştur. Çünkü ülkemizde çok balyozlar indirilmek istenmiş, fakat bazısında başarılı olmuşlar bazısında başarılı olamamışlar.

Halkın iradesi karşısında bu balyozlar silinir yeter ki bizler bu planlara karşı ayık ve hazırlıklı olalım ve mücadele ruhunu bırakmayalım. Mücadele derken kanla, gözyaşıyla değil demokrasiyle ve kişi haklarına saygıyla davranarak olacak.

 Tabiî ki halkın mücadele etmesi için yeni anayasa olmazsa olmazımızdır. Anayasa değişmeden bazı kurumlar tam anlamıyla bir yerlere bağlanmadan kurumların içinden bazı gruplar ara bir yol bulup bu gibi girişimlerde bulunabilir. Ama gelecek günlerden umutluyum eskiden bu konular ağza dahi alınmazdı.  Sağlıcakla kalın… 

  GÜZEL SÖZLER
İki şey dünyaya hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir." (Napolyon)

"Dünyanın güçlükleri dörttür: Yalnız başına ihtiyarlık; gurbette hastalık; yokluk içinde borç; yolculukta uzun yol." (İbn el- Mukaffa)

"Para herşeyi yapar diyen adam, para için herşeyi göze alan adamdır."  (Benjamın Franklın)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com