Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Valilik ve Belediye Başkanlığına Açık Mektup


2 Kasım 2011 Çarşamba 14:49
Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin Türkiye geneline yaygın olarak yapmış olduğu Toplu konutlar, okullar, hastaneler, vb.leri takdire şayan ve şehircilik açısından örnek olacak şekilde yapılmaktadır.
Bugün Türkiye’nin hemen her yerinde yeni yerleşim birimleri, uydu kentler yaparak yeni bir mantığı Türkiye kamuoyuna yerleştirmektedir. Artık diğer özel şirket ve müteahhitler de bunları taklid ederek modern ve bilimin gerektirdiği mimari ve malzemeleri kullanmaya başladılar. Urfamızda da yalıtım, yalıtımlı cebhe kaplama, vs.ler özel şirketlerde görülmeye başlandı..
TOKİ’nin bu kadar güzel rehberliği yanında, ona hiç yakışmayan ufak tefek inşaat pürüzleri, aksaklıkları yer yer de olsa görülmektedir.
Urfamızdaki şimdi benim içinde bulunduğum TOKİ alanında bazı aksaklıklar olduğu ilgili çevrelerce bilinmektedir. Bunlar zaman zaman ilgililerin müdahalesiyle çözümlenmektedir. Ve halen de bir çok binada bunlar yapılmaktadır.
Benim burada bahsedeceğim konu, az da olsa geniş kitleleri ilgilendirdiğine kaniim. Şöyleki:
Akabe TOKİ Evleri 3. Etap/Bölge de epeyce inşaat yapım sorunları bulunduğundan, şu anda bunların giderilmesi için bunlar bir firmaya iş olarak verilmiş ve yapım- onarım işlerini yapmaktadırlar.
Bunların içinde iki blok bina var ki, sorunları (Allah korusun) Türkiye sathında haber olabilecek mahiyettedir. Yani, 3.Etap DG: 11- 12 Blok ile DG:7- 8 Blokların dışarıdan gayet açık olarak görülecek şekilde kolonlardan bazıları (DG: 7- 8’in: 1, 2, 5. Katları; DG: 11- 12’in: 1, 2, 3. Katlarda) kırılmış- patlamış ve içlerindeki demirler ortaya çıkmış durumdadır. Bunların etkisiyle olacak ki, binanın dairelerinde kırılan taraflara doğru çekme, kayma ve çatlaklar oluşmuştur. Eğer bir şekilde meydana gelebilecek bir sarsıntı nedeniyle veya zamanla bu binalarda göçme/devrilme, yıkılma sonucunda 48 dairede oturanların akıbeti malumdur.
Müteahhit firmayı suçlamıyorum. Ben bu binaların yapım aşamasında inşaatı birkaç defa gezdim. O sırada havalar çok sıcaktı, (bana göre) betonların dökülmesinden sonra sulamanın yetersiz olduğunu sanıyorum. Yoksa başka kolonlarda bir çalışma yaptığımızda, matkapların kırıldığı oluyor. Ben şahsen işçilik kusuru olduğunu sanıyorum.
Ben diyorum ki, herhangi bir göçme veya yıkılma meydana gelmeden, önceden önlemler alalım. Güçlendirmemi yapılacak, veya başka bir çözümü üretilecek, daha olay olmadan yapılsın, aileler mağdur olmasın. Gazetelerde günlerce bedavadan haberlere TOKİ gibi bir hayırlı kuruluş ve Urfamızın menfi propagandası olmasın.
Mesleğim inşaatla biraz ilgilidir.Benim şahsen daha önce böylesi bir tecrübem var. Ben bir kamu kurumunun lojmanının bina olarak bir yöne doğru kaydığını gördüm. Israrlarımla bayındırlıktan yetkililer geldi. Beraber incelemede bulunurken; o benim “şu yöne kayma var, bu kolondan şübheleniyorum” dediğim kolonun altı boş olduğu ve kolonun havada olduğu görüldü. Hemen o gün tüm bina sakinleri binadan çıkarıldı. Bina güçlendirildikten sonra aileler binaya geri geldiler.
ŞİMDİ BEN DİYORUM: TOKİ 3.ETAP DG: 7, 8, 11, 12’DE KOLONLARINDA PATLAMA- KIRILMA VAR, BİNA BU TARAFA DOĞRU KAYIYOR.. BİNA GÖÇMEDEN GEREKLİ MÜDAHALE YAPILSIN.. 48 AİLE ADINA ARZ OLUNUR..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com