Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Uyuyan Yılan


Hüseyin KAYA
29 Haziran 2013 Cumartesi 18:19

            Dünyada her hangi bir devletin kurulması için her zaman devletin oluşumunu ortaya çıkaran bir çelik çekirdek yapı vardır. Bu çelik çekirdek kurulması planlanan devletin alt yapısını ve sonradan oluşacak kuralları tayin ederek ( yani anayasasını kırmızı kitabının oluşturur.)  devletin siyasal gücün kurulumunu tamamladıktan sonra kendi kabuğuna çekilerek kurduğu devletin yönetim ve siyasal yapısına göre kendi konumunu belirler.

            Ki ne zaman devleti yönetenlerin yoldan şaştığını, gizli anayasayı ihlal ve anayasaya ihanet edeceklerine inandıklarında derin uykularından uyanıp; mahzenlerinde plan ve entrikalar hazırlayıp oluşan tehlikeyi bertaraf etmeye çalışırlar.

             Ancak Dünya’nın ve toplumların hızlı bir şekilde değiştiğini, bu değişimle birlikte toplumların da ihtiyaç ve yaşam şartlarının farklılık kazandığını kavrayamazlar.

             Bu yapı maalesef Türkiye’de de mevcut. Yılardır bu çelik çekirdek yapı Türkiye’de boy göstererek ülkeyi demokrasi yolunda sekteye uğratmıştır. Dünyada seçme ve seçilme hakkının, seçilenlerin seçenleri ve karşı duran azınlıkları yönetme hakkı demokrasilerde en üst sıralarda yerini alır.

            Bundan dolayı Türkiye’de de bunun böyle olması istenir ve arzu edilir. Sandıklar kurulur seçmen oylarını kullanıp kendilerini ve devleti yönetecek siyasal yapıyı tayin eder. Bütün şer ve güç odakları buna razı gelmeli. Gerçekten seçilmiş siyasal yapı ne zaman ülkeyi yönetemediklerine inandıkları zaman kendini fes etmekte sakınca görmemeli. Onun dışında dışarıdan hükümetlere müdahale etmek demokrasilerde hiçbir zaman yer bulamaz.

            Ancak uyuyan yılan ( çelik çekirdek yapı) her fırsatta bir yolunu bulmuş, sanal senaryolar kurarak illegal yollarla kendilerinde müdahale hakkı oluşturmuşlardır.

            Milletin seçme ve seçilme haklarını gasp etmiş, fikir ve düşüncelerine önem vermemişlerdir. Her zaman bu milleti küçük görmüş ve aşağılamışlardır. Bütün müdahaleleri kanlı ve gözyaşıyla olmuştur.  Bugün Türkiye’yi yöneten güçlü bir siyasal yapı olmasına rağmen yapılan icraatları kabullenmeyen ve içine sindiremeyen derin yapı uyanmış kendine yandaş arayarak yalnızlığını muhalefetle, bazı basın organlarıyla ve macera arayanlarla gidermeye çalışmaktadır. Bu nedenle çeşitli senaryolar oluşturup bu senaryolarla halkı galeyana getirip yasa dışı eylem ve gösterilerle ve de toplumun huzurunu ve hassas yaralarını kaşıyıp; ülkenin çeşitli bölgelerinde terör faaliyetlerini baş göstererek müdahale ortamını oluşturuyorlar. Kendilerince hakkı bir müdahale zemini oluşuyorlar.

            Doksan yılı aşkın çeşitli aralıklarla bu ülke hep dünya ve demokrasi yarışında sekteye uğramıştır. Şuna inanıyorum ki 2002 ve sonrasında uyuyan yılan bir daha uyanmamak üzere ebediyen uyuyor olacaktır. Bu gün Türkiye’de aynı oyun senaryoları uygulanmaya çalışılmakta demokrasiye inanmayanlar veya demokrasiyi sadece kendi gibi düşünenlerin olduğuna inananlar uyuyan yılana zemin hazırlamak için gezi parkı olaylarını başlatarak ve ülkenin her tarafına yayarak milletin birlik ve bütünlüğünü sarsmaya çalışmaktadırlar. Bu ülkede 34 yıldır akan gözyaşlarını ve kardeşkanlarını durdurmaya çalışan bu siyasal yapıyı durdurmak ve yolundan şaşırmaya çalışmaktadırlar.

Türkiye halkı uyanık olmalı yüz yıllardır aynı coğrafyada nasıl ki kardeş halklar olarak yaşayabildikse bundan sonrada aynı şekilde yaşamalıyız. Ne içten ne de dıştan gelen nifaklara

 Kanıp kardeşkanı dökmemeliyiz. Şayet vatandaş olarak mevcut hükümetin yasal faaliyet ve ekonomik gidişattan memnun değilsek bunu da anayasamızın 34. maddesinde belirtilen şartlar çerçevesinde en yasal hakkımız olan gösteri, eylem yürüyüş hakkını kullanarak ve de seçim dönemlerinde oylarımızla sandığa mahkûm etmeliyiz. Yoksa yasa dışı gösteri ve eylemlerle kırarak, yakarak ve çevreye maddi ve manevi zarar vererek yapmak muhakkak hak değildir. Anayasamızın 34. maddesi:

 

Anayasamızın 34. Maddesi “ Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, Milli Güvenlik, Kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın veya genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve Kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller Kanunda gösterilir.” denilmiştir.

Anayasanın 34. Maddesinde belirtilen gösteri hakkı şekil ve şartları kanunun 2911 maddesinde belirtilmiştir.

2911 Sayılı Kanun Hükümlerine Göre Yapılacak Toplantılarda Aranılan Şartlar; 

Bu Kanuna göre yapılacak toplantılarda, fiil ehliyetine sahip ve onsekiz yaşını doldurmuş en az yedi kişiden oluşan bir düzenleme kurulu oluşturarak, toplantı başlama saatinden en az 48 saat önce ve çalışma saatleri içinde, düzenleme kurulunun tamamının imzalayacakları bir bildirim toplantının yapılacağı yerin bağlı bulunduğu Valilik veya Kaymakamlığa verilir. Bu kurul kendi aralarından birini başkan seçer. Diplomatik dokunulmazlıkları bulunan kişiler, düzenleme kurulu başkan veya üyesi olamazlar.
Tüzel kişilerin toplantı veya gösteri yürüyüşü düzenlemeleri, yetkili organlarının kararına bağlıdır. 48 saat önce bildirilmeli şartı göster, yürüyüşü kısıtlamak değil güvenliğin sağlanması açısından belirtilmektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com