Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Uyan Türkiye’m


Hüseyin KAYA
2 Nisan 2013 Salı 12:31

Aslında hangi konuyla başlasam diye çok düşündüm. Ama başlamalıydım. Çünkü tartılacak ve üzerinde yorum yapılacak birçok konu var. İşte onlardan bir kaç tanesi.

1)   İsrail’in özür dilemesi

2)   34 can ve Uludere komisyonun raporu

3)   Barış süreciyle izlenen hatalı veya eksik politikalar

Öncelikle İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi hem Türkiye hem de İslam dünyası için büyük bir önem ve başarı arz etmiştir.

        Aradan geçen 3 yılı aşkın süreden sonra özür geldi. Türkiye’nin dünya siyasetindeki kararlılığı, İsrail ile ilişkilerindeki baskıcı ve kararlı tavrı, Suriye’deki savaş, İran’ın can sıkıcılığı(İsrail açısından) en önemlisi PKK ‘nın bir barış sürecine girmesi ve de İsrail’in emellerine hizmet edecek ve Türkiye’de huzursuzluk yaratacak başka taşeronların kalmaması İsrail’in Türkiye’den özür dilemesine zorladı. İsrail özür dilemesi hedeflerinden taviz verdiği anlamına gelmiyor aksine hedeflerine ulaşmada daha da güçlendiğine işarettir.

İsrail hiçbir zaman orta doğu, Filistin ve de büyük İsrail hayalinden, hedef ve emellerinden vazgeçmeyecektir.

ABD İsrail’in güvenliğini sağlaması, orta doğu ve İran üzerindeki kontrolü kaybetmemesi için Türkiye İsrail gerginliğinin bitmesi gerekiyordu. Ve de Sayın Obama’nın yoğun baskısı sonucu özür geldi. Neticeye bakarsanız İran dışında her kez bu işten karlı çıkacak. İkinci konumuz roboski (Uludere) ‘ deki 34 Kürt kökenli Türk vatandaşının katledilmesiyle ilgili konuşalım. Mecliste kurulan alt komisyonun 3 ay yaptığı araştırma ve araştırma sonucunun hiç kimseyi tatmin etmediği hatta komisyonda yer alan milletvekillerini bile tatmin etmeyen  bir sonuç hazırlandı. Bu tür gelişmelerde Hatice değil netice lazım gelir. Neymiş efendim netice; olayda kasıt yok ihtimal var. İyi de ihmale sebebiyet verenler nerde, neden açıklanmıyor orası manidardır. Yani siz bunun adına ne dersiniz deyin şu gerçek ortada 34 Kürt kökenli Türk vatandaşı yok oldu. Geride kalan aileleri perişan oldu. Bu olay tarihte yerini aldı. Türkiye’nin yapması gereken şey failleri kamuoyuna açıklaması kendi vatandaşlarının ailelerinden özür dilemesi ve gerçekten ciddi bir tazminat ödemesi kabul edilmesidir.                                                                               Üçüncü ve son konumuz Türkiye’nin en büyük ve derin yarası olan PKK sorununun çözüm ve barış süreci. Yaklaşık 30 yılı aşkın baş gösteren bu sorun Türkiye’ye hem ekonomik hem de dünya siyasetindeki yerini almasını hep engellemiştir. Bugün bu engelin aşılması için atılan barış sürecinin başarıya ulaşması için Türkiye’nin çok dikkatli olması ve emin, güven verici adımlarla ilerlemesi gereklidir.       Bu süreçte hata olarak gördüğüm maalesef Sayın başbakanın sürekli dillendirği silah bırakma sürecinde PKK militanlarının isteğine bağlı olarak ya teslim olmaları veya yurt dışına çıkmalarına izin verilmesi. Bu düşüncede büyük bir hata söz konusu, PKK’ ya baktığımızda hem militan hem de silah ve ekonomik gücünü büyük oranda kaybetmiştir. Silah bırakma sürecinde yeni bir af yasası veya mevcut pişmanlık yasasını sürece uyarlayamazsanız çok büyük hatalar yapmış olursunuz. Geri dönüşümü çok zor olacaktır.    Kanaatimce silah bırakma sürecinde PKK nın sınır dışına çıkmasını engellemektir. Bunu savaşarak değil genişleyici bir yasal düzenlemeyle, yurt dışındaki mevcut yönetici kadrosunu da kapsayacak şekilde yasal zemin hazırlamaktır.    Aksi takdirde silah bırakan yani sınır dışına çıkan PKK ‘nın gideceği yerler belli bunlar; kandil ve Suriye’dir. Türkiye sınırının dışında ama Türkiye’ye komşu özgür bir örgüt olacaktır. Yürütülen barış sürecini tıkanması veya tıkanmasını isteyecek güçler PKK yı daha rahat finansa edecektir. Daha rahat finanse edecek, savaş gücünü arttıracaktır. Bunlar yaşanırken Türkiye izlemekten başka hiçbir şey yapamayacaktır. Zaten kandil ve yandaşları (Avrupalılar ve müttefikimiz Amerika ) Türkiye’nin güçlü ve huzurlu olmasını asla istemediler ve istemeyeceklerdir. Bunun için hükümet bu süreci iyi okuyarak ve değerlendirerek tatminkâr adımlar atmalıdır.

  

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com