Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

Uslan Nefsim


Cennet NEVA
17 Ağustos 2015 Pazartesi 14:22

Biz insanoğlunun hiç sözünden çıkamadığımız,  onun sözlerini yapmaktan haz duyduğumuz, Rabbimin fizik bedenimizin içine yerleştirdiği o, nefs var ya! Kardeşlerim birde onu destekleyen şeytan hah işte o şeytanla nefs birbirinin koluna girip, şu bizim başımıza ne kadar utanacağımız, mahcup olacağımız, Ömrümüz billâh bizi keşke yapmasaydım, söylemeseydim, düşünmeseydim dedirten nefs'mizi, biraz masaya yatırıp, Yüce Rabbimiz Kur’an-i kerimde bu konuyla ilgile neler buyuruyor, aklımızın erdiği kadar inceleyelim inşaAllah.

91 - ŞEMS / 9: 

Kim onu (nefsini) tezkiye etmişse felâha (kurtuluşa) ermiştir.

Bu içinde 19 afetten yaratılmış olan nefs 

74 - MUDDESSİR / 30: 

Onun üzerinde 19 vardır.

Ayetinde dediği gibi bize her türlü kötülüğü yaşatan afet dizisi, kapkaranlık olarak yaratılmıştır….

 

Bunların isimleri sırasıyla 

1- CEHALET 2- CİMRİLİK 3- DEDİKODU, GIYBET 4- FİTNE, FESAD 5- GURUR, KİBİR 6- HIRS, ŞEHVET 7- HASED VE DÜŞMANLIK 8- İSYAN 9- İPTİLA 10- KİN VE NEFRET 11- KÜFÜR 12- MÜRAİLİK (İKİ YÜZLÜLÜK) 13- NANKÖRLÜK 14 ÖFKE VE GAYZ 15- SABIRSIZLIK 16- VEFASIZLIK 17- YALAN, TEKZİB 18- ZULÜM 19- SUİ ZAN

 

Bütün bu afetler her birimizde var. Fakat her insanda farklı derecelerde inişli çıkışlıdır. Kişinin tavrına yaşadığı ortama ve kendi kararlarına, yaşam tarzına şeytanı ne kadar dinlediğine göre değişiklik gösterir. Bu afetlerin her biri şeytan için bir sığınaktır. Şeytan bu sığınaklara sığınarak elinden geleni yapar. Hatta şeytan o kadar bilgedir ki yeryüzü kurulduğundan beri bu âlemde, insanın nefsini de kullanarak hem bu dünyalarını hem ebedi olan ahiret âlemlerini yıkılmasına sebebiyet vererek, insanları hem mutsuz kanaatsiz ve kibirlerinden kendini beğenmişliklerinden dolayı, hepten hayatlarını ziyan edip, birbirlerine düşürerek herkesi birbirine tahammülsüz hoş görüsüz kanaatsiz etmiştir.

 

1-Cahilliklerini kullanıp hayır, sen ondan çok biliyorsun, onun dediği yanlış sen atalarının yolundan git diye, tamamen hurafe olan kulaktan dolma bilgilerle, yada İslami anlamda sahih olmayan elyazması kitaplarla insanları oyalayıp hak olmayan batıl, işlerle ömürlerini bitmesini sağlamıştır.

 

2-Cimriliklerini kullanarak neden senin evinde yiyecekler, hep onlara yedirdin niye hep sen veriyorsun malın Mülkün azalır, evlatlarına bir şeyin kalmaz kimseyi evine misafir etme eşyan eskir diye telkin eder. Aslında şeytan bilir ama bilmeyen cahil insan vermekle, yedirmekle kendisine de kalmayacak malını mülkünü, başkalarına Allah için vermekle, memnun etmekle artacağını bir bilse.

 

3-Dedikodu Gıybet, ne hoşumuza gider. Gel iki lafın belini bükelim var ya diye başlayan, akşama dek konuşsak bitiremediğimiz falanca şunu yapmış filan bunu almış A-nın kızı B-nin oğlu yalan yanlış başkalarının hayatlarını konuşayım, derken birde bakmışsın, bırakın günleri ömürler biterde haberimiz olmaz.

 

4-Fitne fesat, bütün bunları yaptığımız bir yerde dursun, hepten insanın hem dış âlemini hem iç âlemini yakıp kemiren, başkasının güzel halinden rahatsız olmamız, hatta iyi değil, kötü olmasını istememiz.

 

5-Gurur, kibir, vay vay en güzel biziz her şeyin doğrusunu bilen, o kim ki gibi.

6-Hırs, şehvet, ne kadar yaşayacağımızı bilmeden nedir bu dünya malının Peşinde koşmak, evlatlarına bırakmak için, başkalarına onunda evi malı mülkü çokmuş dedirtmek için, ihtiyacı olana vermediğimiz komşumuza yolda gördüğümüze, sen ne âlemdesin ne haldesin demediğimiz, bırakın bir komşuyu kızımıza, oğlumuza veya annemize babamıza acaba bir ihtiyacı bir müşkül durumu varmı diye sormadan, ha bire biriktirdiğimiz o birikimlerimiz.

 

7-Haset ve düşmanlık, varsın onunda olsun ne güzel diyemediğimiz içimizden sürekli buğz ettiğimiz bizim yoksa onunda olmasın diye düşündüğümüz.

8-İsyan, niye biz fakiriz neden beni bulur bu hastalık, neden her türlü afet bizim üstümüzde hep biz hep biz dediğimiz.

9-İptila, üzerimizden bir türlü atamadığımız bize zarar veren alışkanlıklarımız, bazen hayatımızı değiştirecek boyuta varan tiryakiliklerimiz.

10-Kin ve nefret. Halk dilinde çekememezliklerimiz, onun mahvolmasını isteyecek kadardır.

11-Küfür. Hak Allah'tan gelen dosdoğru olan her şeyi reddedip yalanlamak ve karşısındakini rencide edecek Yakışıksız doğru olmayan söz.

 

12-Mürayilik, iki yüzlülük. Oraya öyle, buraya şirin,  iyi görünmek, ikilik riyakârlık, doğru olmamak.

13-Nankörlük. Hani en basitinden örnek vermek gerekirse, canımdan kanından olan bir evladına karşılıksız severek ömrünü, her şeyini hatta ve hatta bundan sonrasını bile sırf dost var düşman var diye, her kederini içimize gömerek ömrünüzü verdiğimiz o evladımız. Büyüyüp te karşınıza geçip yapmasaydın, bakmasaydın demesi yokmu! İşte en büyük örnek, yaradan böyle nankörlüklerden ve bu tür insanlardan muhafaza eylesin inşeallah.

 

14-Öfke ve gayz. Halk dilinde öfkeyle kalkan zararla oturur dediğimiz öfke, olaylara sebep olur derecesinde de bakmadan, hiddetle düşünmeden, sakin olmadan, aceleyle olaya yaklaşıp bir daha tamiri olmayacak, hadisatlara meydan vermek ve kendimizle beraber birilerini de, bu kötü eyleme azmettirmek.  ALLAH muhafaza etsin.

15-Sabırsızlık. Bu afette çok ocaklar çok evler yıkmıştır. Allah'a durumu arz edip bekle bakalım görelim mevla neyler, neylerse güzel eyler demediğimiz, bir başarsak işte o sabır anahtarı her kapıyı açarda bizde muradımıza ereriz inşeallah.

 

16-Vefasızlık: Nasılda kolunu kanadını kırar insanın değil mi? Sizin bütün özverinizin hepsi karşılıksız çıkmıştır.

17- 17-Yalan. Doğru olan işi reddetmek inkâr etmek, hatta ve hatta birde kendinize yandaş bulmak ne kötü!

18-Zulüm, Hiç yapılmaması gereken bir durum onu her şekilde yıldırma eza cefa.19-Zan. İşte geldik son afete, her birimiz düşünmüşüzdür, gerçeklerden tamamen uzak olan yalan yanlış yakıştırmalar, yâda ben o sözü öyle anladım. Zan ile başkasının kötü olduğunu kabul eden, onu gıybet eder, ona dil uzatır. Onu kötü, kendini iyi bilir. Bu da, helâkine sebep olur. Daha yüzlerce örnek verebilirim hepsini, yazarken bile hicap duyduğum ne kendimize nede bir başkasına yapılmasının ne kadar kötü, istenilmeyen bu afetlerin hepsi, nefsimizde mevcuttur.

6 - EN'ÂM / 54: 

Ayetlerimize inanan kimseler sana geldiği zaman, onlara şöyle de: “Selâm üzerinize olsun. Rabbiniz, kendi üzerine “rahmeti” yazdı. Öyle ki; sizden, kim cahillikle bir kötülük yapar, sonra onu yaptıktan sonra tövbe eder (mürşidin önünde) ve ıslâh olursa (nefs tezkiyesi yaparsa), o takdirde muhakkak ki O (Allah), Gafur'dur (mağfiret edendir), Rahîm(rahmet nurunu gönderen)'dir.”

Evet, nefsimizdeki afetleri temizlemek için bir dilek. Yunus Emre'nin de dediği gibi bu bir dilektir dileyene bilene düğün dernektir, sözü Allah'a ulaşma dileği amma ta yürekten yarabbi bende sana ulaşmak istiyorum o ermiş kulların gibi o evliyaların gibi bende senin sevgili kullarından olmak istiyorum. ÂMİN


YORUMLAR
  • yorum2016-01-27 08:22:04mehmet orhan

    hocam çok güzel yazı okudum allah razı olsun başarının devamını dilerim.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com