Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Urfa'nın Eğitim Sorunları


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

 

Deveye sormuşlar senin neren eğri, demiş nerem doğru ki!! Maalesef günümüzde ülke genelinde özellikle eğitim ve okullarımızın sorunları da deve misaline dönüşmüş durumda.

Kendimizde eğitimin içinde olduğumuz için bu acı durumu görüyor ve bir şey yapamadığımız için içimiz yanıyor. Kimse yanlış anlamasın burada hepimize düşen görevler ve eksiklerimiz var ancak kimseyi kötülemek için bunları yazmıyor sadece sorumluluklarımızın farkına varma temennisi ile paylaşmak istiyorum. Daha çok Urfa’nın eğitimle ilgili sıkıntılarından bahsetmek istiyorum. Ama önce genel sorunlar;

 

Maalesef hükümetimiz ekonomide, Avrupa Birliği konusunda, sağlıkta ve özgürlükler konusunda çok ileri adımlar atmasına rağmen hala eğitim konusunda fazla bir şey yaptığı söylenemez!! Fiziksel olarak bazı gelişmeler oldu tabiî ki ancak bunlar ihtiyaçlara cevap verememekte ve Urfa da hala çok ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak daha çok eğitimin içeriği boş kalmış durumdadır. Ayrıca hükümetin bir an önce eğitimin içeriğine de el atması ve geliştirmesi gerekmektedir.

Bunu Ankara’dan değil bölgelere göre ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak yapmalı ve Urfa’ya ayrı bir önem vermelidir. Urfa da çalışanlar bilirler ki çok farklı ve sorunları çok olan bir ildir.

-En birincisi bölgesel ve genel bir eğitim içeriği hazırlamalıdır.

-Ayrıca içeriği hazırlarken kesinlikle yeni anlayışlara, tekniklere ve uygun hazırlanmalıdır.

-Yine yeni anayasa ile gelecek özgürlükleri ve farklılıkları içinde barındırmalı ve anayasanın özünü eğitime yansıtmalıdır. Çünkü biz ülkedeki değişimleri en iyi yeni nesillere eğitimle verebiliriz.

-Yine disiplin konusunda daha net ve yaptırımı olan kurallar ele alınmalıdır.

-Yönetimle ilgili olarak kendi inisiyatiflerini kullanabilmeli ve gerekli gördüğünde değişikliklerden çekinmemelidir.

 

Genelim Şanlıurfa da ki eksikliklerimize;

Maddeler halinde yazmam sanıyorum daha faydalı olacaktır.  Bu sorunları yazarken altına kendimce çözümlerini de yazmak istiyorum. 

 

Okullarımızda özellikle ilköğretimde çocuklar okulun ilk başlarında ve sonlarında uzun süre devamsızlıklarla gelmektedir. Bu durum köylerde daha da uzamaktadır.

-Ülkenin genel durumu tabiî ki etkili ilde iş imkânlarının artması çözüm olabilir. Ayrıca geç gelen örgenciler için Okullarda farklı sınıflar açılabilir, hızlandırılmış eğitimle bunlar diğer öğrencilere yetiştirilebilir. Devamsızlık yapan öğrencilere daha düzenli ziyaretler ve mahalle seminerleri düzenlenebilir. Eğitimden uzak durmanın artı-eksileri birebir anlatılabilir, öğrenci ve ailesine. Milli eğitim bu konuda bazen çalışmalar yapmakta ancak şehrimizin ekonomik imkanlarından dolayı çok etkili olamamaktadır. Çalışmaya gittikleri yerlerde okula kayıt olmadan gidebilmeleri ve takibasyonu sağlanmalıdır. Özellikle okullarda kaçan öğrencilerin daha kolay eve gitmeleri sağlanmalı ve son derse kadar okulda kalma mecburiyetine son verilmelidir. Bazı öğrenciler için tabii.

 

Yine Urfa da maalesef esrar, bali, sigara, bira ilköğretime kadar inmiştir.

-Bunla ilgili özellikle kenar mahallelerimizde rehberlik servisleri bu öğrencilerle özel olarak ilgilenmeli, gerekirse bunlara artı çalışmalar yapılmalıdır. Resmi prosedür maalesef çok uzun sürmekte ve işler yüzeysel işlemektedir. Derneklerin işbirliği ile çalışmalar yapılabilir. Okuma evleri, kültür salonları, internet ortamları ve barınma mekanları oluşturulabilir. Bu konuda okulların önü açılmalıdır. Okulun çevresinde gezen veya okullarda bu durumlara meyilli öğrenciler bir an önce tespit edilip sahip çıkılmalıdır. Çünkü zamanla diğerlerini de etkilemektedirler. Okulun çevresinde dolaşanlar polis tarafından uzaklaştırılmalı. Polisler her okulun önüne sık sık gelmelidir, özellikle kenar mahallerde daha fazla.

 

Öğretmen skülasyonu önümüzde duran ciddi bir sorundur. Bu sorun Urfa da eğitim açısından en büyük enkazlardan biri olmaktadır!

Evet her yıl Urfa’ya çok sayıda öğretmen gelmekte (Bu sene üç bin beş yüze yakın) ancak bir iki yıl içinde farklı sebeplerle tekrar gitmektedirler. Bu durum hem milli eğitim müdürlüğünün hem okulun hem öğrencinin hem de şehrin genel başarı durumunu etkilemektedir.

-Başta da demiştim eğitimde yerel önlemler ve politikalar belirlenmelidir. Urfa’nın kendine özgü önemli sıkıntıları bulunmaktadır. Urfa’ya gelen öğretmenlerin şartları daha çok düzeltilebilir. Urfa da maalesef barınma en büyük sıkıntıdır. Lojmanlar yapılabilir. Servis imkânları sunulabilir. Urfa da kalan öğretmenlere ne kadar fazla kalırsa daha fazla puan verilebilir. Sorunları çözmek için Öğretmen yardım komisyonları kurulabilir. Milli eğitim işbirliği ile gönüllü dernekler açılabilir.  Sendikalar bu konuda daha aktif olabilir. Hepimiz biliyoruz ki kendi sorunları çok olan bir eğitimci başkalarına faydalı olamaz!

 

Yine sınıflar çok kalabalıktır.

Öğrencilerde sınav bilinci verilemektedir.

Aileler bilinçlendirilmemektedir.

Sorunlu öğrencilere ulaşılamamakta.

Okullar çok fazla yapılmasına rağmen doğumlar ve göçlerden dolayı ihtiyaca cevap verilememektedir, bu durum sınıfların çok kalabalık ve verimsizleşmesine sebep olmaktadır.

Tabiî ki günümüzün pragmatik anlayışı öğretmenlerimizi fazlası ile kuşatmış durumdadır.

Yöneticilerimizin sorunlar karşısında daha aktif ve kesin çözümler bulması gerekmektedir.

  

Eğitimin gelişimi toplumun gelişimidir, toplumun gelişimi ülkenin gelişimidir. Urfa’nın özel şartları çok fazladır ve çözümlerde çok özel olmalıdır. İzmir de ki çözümlerin maalesef buraya çok da faydası olmamaktadır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com