Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

URFALIYAM BEZGİNEM!


14 Ekim 2011 Cuma 11:03
Şanlıurfa'daki "Salamalı" reklamcılıkla ilgili olarak GAP GÜNDEMİ YAZARI MAHMUT KAYA, bugün köşesinde konuyu ele aldı. İşte KAYA'nın bugünkü  URFALIYAM BEZGİNEM! isimli makalesi;Sosyolog Georg Simmel kent hayatının yoğun karmaşası karşısında insan zihninin sürekli uyarıcı bombardımana tutulduğunu ve bu nedenle adeta sersemleşerek "bezgin" hale geldiğini ifade eder. Hesaba ve çıkara dayalı ilişkilerin hakim olduğu yerler olan kentlerde insanların kalbi yerine zihnini kullanmaları onların duyarlılıklarını da ket vurur.
Çoğu şeyin akla, hesaba göre yapıldığı bir yerde kalp artık işlevsiz kalmıştır. Şu aralar kentleşme yolunda hızlı adımlar atan Urfa'da da bezginliğe yol açan saikler görmek mümkün.
Her gün artan araba sayısı sayesinde trafik, çoğalan kent nüfusu, her yanı saran apartmanlar, alışveriş merkezleri v.s.  bunları daha da arttırmak olası. Lakin bir konu var ki bu aralar tam da insan zihnini felce uğratacak cinsten;"Reklamlar" özellikle de açık hava reklamları.
Tabi ki bir ürünü pazarlamak için onu tanıtmak gerekir. Bunun için de reklama ihtiyaç vardır. Ancak son yıllarda yaşadığımız reklamcılık faaliyeti, birer insan olarak ruh ve beden sağlığımızı tehdit eder hale gelmiştir. Şehrin ana caddelerinde koca koca levhalar, bez afişler, bilbordlar... halkın görüş açısını daraltacak derecede her yanı afişlerle donatmak gerçekten bir hak ihlali.
Şehrin en işlek yerlerinde, araçların yoğunlaştığı noktalarda ha bire gün be gün sayısı artan bilbord reklamcılığı işin tadını çoktan kaçırmış durumda. Kimi yerde sekiz on levha yan yana her birinde farklı reklam ilanları. Yollarda afişler, duraklar el ilanları, kavşaklarda bilbordlar yetmezmiş gibi şimdi de mobil reklamcılık çıkmış. Bir otomobilin arkasına monte edilen bir düzenek ile artık reklamlar şehrin en ücra köşesine kadar taşınıyor olacak.
Doğrusu insanı canından bezdiren bir durum. İnsan yolda veya araçta giderken bunların zihnen tacizi altında. Etrafı seyretmek artık bir sorun çünkü her an bu tür uyarıcıların yoğun baskısı insanın zihnini allak bullak ediyor.
Sanırım reklamcılık konusunda izin ve denetim Belediyeye ait. Bu işler hangi yasal prosedürlere dayanır bilemem ancak bilinen şu ki şehrimiz, bir kesimin daha çok satış yapması uğruna büyük bir görüntü kirliliği ile karşı karşıyadır.
Urfa olarak son yıllarda yaşadığımız bir ikilem var. Bu; şehrin gelişmesi ile Urfa'ya has değerler, insani standartlar arasındaki gerilimli ikilemdir. Kimileri kendi güç ve zenginliklerini arttırmak için şehri feda ediyor olabilir fakat duyarlı Urfalılar bu konuda tavırlarını arttırmalıdır.
Büyümek, gelişmek eyvallah ama bunun yanında insani standartlarda, tarihi ve kültürel değerler eşliğinde bir gelişimdir takdire şayan olan. Çünkü kapitalizmin kar arayışı tatminsizdir, bu nedenle dizginlenmesi gerekir. Ruh ve beden sağlımızı tehdit eden, insanı bunaltan, bezdiren bu kargaşayı yoğun gündem arasında dikkatlere sunuyorum. Herkesin duyarlılık göstermesi temennisi ile...YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com