Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

URFADA TURİZM SOHBETİ


Recep Akyol
31 Ekim 2014 Cuma 08:52

Dünya Medeniyeti ve çeşitli kültürlerin beşiği olan Mezopotamya Bölgesinin merkezindeki yerleşim yerinde olan Şanlıurfa ili özellikle Tarihsel açıdan Dünya gündemine de gelmiştir. Fakat ne yazık ki üzerinde yaşadığımız Tarih ve Kültür varlıklarımız hep yabancıların Akademik çalışma alanı olmuştur.
Avrupa Hıristiyan Demokrat Parti Sekreteri olan Ogust BABEL yazılı eserlerinde batı toplumunun medeniyeti İslam dan öğrendiği gerçeğini dile getirmişti. Medeniyet ve Bilim Batı toplumunun kalkınmasında önemli rol oynarken, bizler de Medeniyetten Kültür ve Tarihimizden uzak bırakıldık.
Turizm ilgi alanımız olduğu için Gap Gündemi Gazetesi Yazarı İshak POLAT Kardeşimi Turizm Konusu ile yapmış olduğu röportaj yazısını okumuştum. Diğer basın mensubu arkadaşlarımın da turizm konusuna odaklanmalarını Şanlıurfa adına rica ederim.
Tarihi yapılar, Harran Üniversite harabeleri, Göbeklitepe kazıları, Yeni Mozaik resimleri ,Millet Hanı VE Dini İnanç Yerleşim yerleri ,Halfeti Göl Kıyısında Rum Kalesi ,Urfa şehir Merkezindeki eski yapılar en büyük zengin Tarihi ve Kültürel varlıklarımızdır..
Geçmişte ki Dernek faaliyeti alanımız da Avrupalı Diplomat ve Kültür Ateşeleri ile yaptığımız görüşmelerde Şanlıurfa’nın turizm potansiyeline dikkat çektik. Turizm alanında Karacadağ Kalkınma Ajansının 2008 yılı kuruluş aşamasında Kurucu Üye olarak Şanlıurfa ile ilgili Turizm projelerine destek verip gündeme getirmiştik.
Şanlıurfa Turizm sektöründe kimler teşvik almış veya Kamuya ait butik Otel ve Konuk evleri için kimlerin ne kadar kira verdiklerini ve ne kadar kar ettikleri bizi asla ilgilendirmez. Amaç Turizm alanında farkındalık yaratmaksa bu çalışmayı yapanlara saygı gösterip, köstek değil destek oluruz.
İlimizde ki Şanlıurfa Turizm platformu adı ile bir çalıştay ın oluşturulması çok sevindiricidir. Hele hele Şanlıurfa Turizm Platformu Başkanlığını kadın bir işletmeci olan Asuman Cevahir YAZMACI’nın önderlik etmesi Turizm sektörünün alt yapısında daha fazla kadınların iş olanağı bulacakları düşüncesindeyim.
Turizm Platformu mensuplarının içinde Projeleri ile Büyük beğeni kazanan Mehmet ÇEÇEN Hocamız ve Türkiye genelinde eşi benzerine rastlanmayan Millet Hanı Proje öncülerinden Doç.Dr.Mehmet TUNCAY gibi bir otorite nin Şanlıurfa Turim Platformu içinde olmaması büyük bir eksikliktir..
Mevcut durum da Şanlıurfa ilimizde turist başına 1.8 konaklama varken ,yeni yatırımlarla bu oranın 3’e çıkması arzumuz isteğimiz ,temennimiz ve ilimiz için gereklidir..
Bize göre Turizm sektöründe Kamuya ait Butik otel ve Konuk evlerinin yiyip içme ve eğlence kültürü haline getirilmesi bana göre çokta gerekli değil. Çünkü Tarihi mekanların eğlence sektörüne dönüştürülmesi tasvip edilmez.
Eski Askeri Kışla yerinde yapılan İnşaat çalışmalar dikkatimi çekmişti. Konu ile ilgili bilgiyi Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Sabri DİŞLİ bey’den aldım. Yapılan Millet Hanı Restorasyon çalışmaları gerek urfa adına gerekse Türkiye adına büyük bir Tarihi ve Kültür miras çalışmasıdır.
Türkiye nin birçok ilindeki tarihi mekenları gezdim. Fakat Türkiye’nin Topkapı sarayından sonra en büyük anıtsal yapı ve Türkiye’nin en büyük Han özelliği taşıyan Millet Hanı büyüklüğünde bir Restorasyon çalışmasını henüz ne gördüm ne de rastladım. Millet Hanı çalışmasındaki tasarlanan düşüncelerin hedefine ulaşması Şanlıurfa Turizmine yapılan en büyük hizmettir.
Harabeye dönmüş, çökmüş tinercilere mekan olmuş, tarihi bir yapının restore edilip eski muhteşem haline getirilmesi yapılanma çalışmasını takdir etmek gerek. Millet Hanı restorasyon plan ve projesi adeta bacasız bir fabrika olarak yüzlerce şanlıurfa’lı insana geçim kaynağı olacaktır.
Osmanlının yıkılmış ve yakılmış külleri arasından Millet Hanının muhteşem yapısını ortaya çıkaranlar kim olursa olsunlar, firması ve finansörü kim olursa olsun yapılan iş doğrudur. Yapılan ve Restore edilen Tarihi yapı Şanlıurfa Turizmine ve esnaf kesimine büyük bir kazanç sağlayacaktır.
Dargın olmama rağmen Beykapısı, Harran Kapısı, Samsat Kapısı eski tarihi eserlerin restorasyon işleri yapan Eski Belediye Başkanımız FAKIBABA’ya, Millet Hanı Restorasyon çalışması yapanlarına, Göbeklitepe kazı çalışmalarına ve Şanlıurfa Turizm Platformu Kuruluna,
Şanlıurfa Turizmine katkı da bulunan Kamu ve Özel sektör kuruluşlara teşekkür ederim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com