Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Ömer ASLAN

Urfa Ziraat Türkiye Kupasına hazır mı?


Ömer ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Şu tevil götürmez bir gerçektir; Şanlıurfa üstü örtülmüş bir mücevherdir. Dünyanın en eski yerleşim merkezi olan Şanlıurfa turizm kenti olması gerekir diye düşünürsünüz ama değil!...

Sanki birileri kasten Şanlıurfa'yı saklıyor, yalnızlığa itiyor.

Son 5 yılda bu makûs talih yıkılıyor gibi bir hummalı çalışma var.

Şanlıurfalılar çok farklı etnisiteye mensup olmalarına rağmen dünyanın en güzel kardeşliğini sergileyen çok farklı bir coğrafyadır.

 Bu kardeşliği anlatmak mümkün değil. Hani Çanakkale zaferi için “Anlatılmaz yaşanır” derler ya, aynı kavram “Urfalı kardeşlik” için de geçerli. Peygamberler diyarı Urfa'daki bu mükemmel kardeşliğin temeli Hz. İbrahim(as) manevi havasından olduğu söyleniyor âlimler tarafından.

Bunları şunun için ifade ediyorum; Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanacak olan Ziraat Türkiye kupası final maçı Şanlıurfa GAP Arena stadına alındı. (Bu konuda 6 Şubatta “Ziraat Türkiye kupası Şanlıurfa Arenada oynansın” başlıklı bir makale yazdım)

 Fenerbahçe Kulübü ilk günden beri Şanlıurfa'da oynamak istediğini ifade etti. Ancak Trabzonspor (kendine göre nedenlerinden dolayı) Şanlıurfa'da oynamaya sıcak bakmadı. Trabzonspor kulübü negatif açıklama yapınca Trabzonlu bazı yazarlar Urfa'yı etnik kimliğinden dolayı yargılamaya çalışıyorlar.

Etki-tepki karşılığı nedeniyle karşıt söylemler Urfa'da dillendirilmeye çalışılıyor bazı marjinal kesimler tarafından.

Tahrik kimler tarafından olursa olsun, tahriklere kapılmayalım. Uyanık olma zamanı!...

Trabzon kamuoyunun(küçük bir kesim olsa da) önyargılarını yıkmalarını Urfalı bireyler olarak yardımcı olalım. Yangına körükle gitmeyelim. Nahoş davranışlar kimseye yarar sağlamaz. Bulanık suda balık avlamak isteyenler olabilir. Bu düşüncede olanların oyununu elbirliği ile bozalım. Piknik havasında peygamberler diyarına yakışır bir misafirperverlik gösterelim. Urfa'daki, Balıklıgölü, Göbeklitepeyi, Haranı, soğmatarı, Şuayıp Şehrini, Amazon mozaikleri gibi tarihi yerleri ve diğer güzellikleri görmelerine yardımcı olalım.

Sadece “statta maç izle ve evine dön”le kalmasın. Saklı duran mücevheri parlatalım. Ve Urfa'nın “muhteşem kardeş”liğini gösterme fırsatını değerlendirelim.

Saha içerisindeki rekabet ise Trabzonspor-Fenerbahçe arasında tatlı geçsin temennisinde bulunalım.

İLGİLİSİNE

Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik ama kardeşçe yaşamayı öğrenemedik. (M.L.KING)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com