Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Ümmetin yetimleri,"Camiler"


Mehmet CENGİZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Camiler yetim olur mu? Olur, işte yazıyorum. Yeryüzünde dört tane camii var. Mescidi Haram, (Kâbe)Mescidi Nebevi, Mescidi Aksa ve yeryüzünde ki diğer tüm camiler. Üç mescide gidilir. Masraf yapılır, emek verilir çünkü sevabı anlatılamaz.(Bunlar, Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Yahudi çizmesi altında inim, inim inleyen, yetim ve kimsesiz olan Kudüs'te ki mescidi Aksadır. Mahallemizde ki ve yeryüzünde ki camiler de Allah'ın evleridir. Dokunulmaz mukaddes mekânlardır.

Önce Cami Nedir? Cami Cem yani toplanılan yer mekân demektir. İnsanları toplamakla insanlar arasında ki sınıflandırmayı kaldırır, rütbesine, varlığına göre insan ayırımı yapmaz Camide her kes eşittir. Koruma bile istenmez. Dünyanın kuruluşundan günümüze kadar Camiler çok görevler ifa etmiş, Mümtaz müfessirler, muhaddisler, fakihler, Kur'an bülbülleri, edep hayâ timsali seçkinler, darülfünun eğitimcileri, çok sayıda dünya ve Ahiret ilimlerini öğrenen, öğreten muallimlere mekânlık yapmışlardır. Camilerin düşmanları da az değildir. Daha yakın zamana kadar kapanan camiler, ambar yapılan camiler, yıkılan camiler, ahır yapılan camiler gasp edilen camileri saymakla bitiremeyiz. Ezanı susturulan, görevlisi kelepçelenen, hatta idama götürülen, sorgulanan, beşeri sistemler tarafından irtica yuvası denilerek yetim bırakılan camileri gördük.

Denilebilir ki Beşeri sistemler, Müslüman geçinenlerden daha çok camiler den istifade etmişlerdir. Camiler eğitim öğretim yerleridir. Bakmayın siz aman camiler de dünya kelamı konuşulmaz laflarına, bu susturmanın izahıdır, Camide nikâh kıyılır, eğitim yapılır, fıkıh öğrenilir. Memleket meseleleri konuşulur, çözümler üretilir. Fakirler tespit edilir yardımına koşulur, Dargınlar barıştırılır. Bir vakit Namaza gelmeyen varsa niçin gelmedi diye sorulur. Bir derdi varsa çare aranır. Savaş ve barış kararı verilir. Öz olarak camilerde dünya ve Ahiret'le ilgili tüm meşru meseleler öğrenilir Ve tatbik edilir. Demek camiler ıslah yerleridir. Edep terbiye, ahlak, ilim, irfan, çile, zikir, fikir, tasavvuf yerleridir.

Bu anlattıklarım kadın erkek için aynıdır. Materyalist eğitim sekiz yıl ilköğretimde çocuğumu zorunlu eğitiyorsa, Camide de en az bu kadar çocuğumun dini eğitim görmesi gerekir ki ben, beşeri laikliğe inanayım. Yoksa laiklik yalandan ibarettir. Öyle de inanıyoruz. Camiler haftası diye bir şey yoktur. Camiler her gün için var olan,var olmaya da devam edecek olan mekânlardır. Beşeri ideolojiler maalesef çoğu zaman dini mabetlerimize hurafelerini sokabilmişlerdir. Bir din görevlisi Camiler de para toplamaya mecburumu dur? Para toplamazsa soruşturma geçirir. Ama toplanan paraların hesabı kimseden sorulmaz.

Devlet Camiye yardım etmez, Temizlik ve bakımını yapmaz, yaptırmaz, Camiyi halk yapar, Devlet okunan hutbeye karışır, verilen Vaaza karışır Vaazı, ezanı, merkezi sisteme bağlar, İmama bazen haddini bildirilir. Bunlar bizim yaralarımız. Onun için Camilere ümmetin yetimleri diyorum. Hem karşı olacaksınız hem arpalık gibi kullanmaya çalışacaksınız, bu ikiyüzlülüktür. Saygısızlıktır. Camilerimiz kimsenin para toplanma yerleri, haramzadelerin yağdanlık alanları olmamalıdır. Camiler Allah'ın evleridir. Koruyucusu da yüce Rabbimiz dır. Toplumun ortak malıdır. Sadaka-i Cariye mekânlarıdır. Hurafelerle cami içlerini süslemeye kimsenin hakkı yoktur. Camilerimiz. İsraf yuvası haline gelmiştir. Sergileri, aydınlanması, ısınması, süslemeleri, yapımları, sadelikten mahrum bırakılmıştır. Sadelik, Camilerdeki ibadete haz verir.

Allah'ın izniyle inanalım ki, bir gün Camiler, asıl fonksiyonlarını icra edecek, bozulan nesiller Camiler de şifa bulacaktır. Cami ile insan arasına set çekenlerde, camilerde eriyeceklerdir. Kurşunla, işgalle, imhayla, madde ile sonuca varılmayan konular, Camilerde vahiy diliyle çözülür. Kıymetini bilin. İnanmayanlar Cami ziyaretlerinde bile başlarını örterek camilere girerler. Bu da Camilerin manevi ağırlığını gösterir. Camilerin en büyük ziyneti içindeki güzel insanlarıdır.

Yüce Rabbimiz buyurur (Allahın mescitlerinde, onun ismini zikirden alıkoyan ve oraların yıkılmasına koşandan daha zalim kim olabilir? Onlar oraya ancak korkarak girerler. Onlar için dünyada rüsvaylık Aşirette de büyük bir azap vardır.)Bakara Suresi Ayet114.  Camilere yan bakanlara en büyük cevap budur.

Camilerimizde Dinin Din adamını görme dileklerimle...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com