Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

ÜMMETİN AYI RAMAZAN


Mehmet CENGİZ
3 Temmuz 2013 Çarşamba 16:00

Ayların on iki olduğuna dair Yüce Rabbımız’ın Tövbe suresi 36 ayetinde mevcuttur.  Rabbimizin öyle ayları, günleri, haftaları var ki, insanoğlu hiç farkında bile değil, Bu faziletli aylardan biri de Ramazan ayıdır, Yakup A.S.mın on iki oğlu vardı. Oğullarından en çok Yusuf A.S.mı severdi. Hatta diğer kardeşleri onu kıskançlıktan dolayı kuyuya bile attılar. Aynen bunun gibi, Rabbımız da on iki ay içerisinde en çok Ramazan ayını sever, Çünkü Ramazan ayı Rahmet ayıdır. Bin aydan hayırlı Kadir gecesi Ramazan ayının son on günündedir Mühim olan bu mübarek ayı İslam’a göre geçirmek, çorak kalplere iman iksirini serpmektir. Yoksa açlık ve susuzluktan öte geçmez.

Ramazan ayı gelmeden, daha şimdiden bazı basın kuruluşları, büyük iş yerleri hemen reklam vermeye başladılar, nedir efendim! Şu kadar kuponla şu kitap veya meal, gaye nedir? Müslüman’ı sömürmek, daha düne kadar gazeten çıplak resimlerden geçilmiyordu? Her gün Müslüman’ın inancına saldırın vardı. Sen kimi kandırıyorsun geçici mevsimlik Müslüman geçinen, işte bu zihniyette olanlara şuurlu Müslüman’ın Ramazan ayında güzel ders vermesi lazım, bunların semtine uğramaması gerekir. Bunlara paramızla destek olmamak lazım ki, Ramazan yani oruçtan nasibimizi alalım.

Bunlar böyle yapıyor da peki! Müslüman ne yapıyor. Şimdiden zekât paketleri hazır, konforlu imsakiyeler basılıyor. İsraflar had safhada, Beş yıldızlı otellerde iftar menü tarifeleri başladı bile. Zinanın, uyuşturucunun olduğu bu yerlerde Ramazan ayına has Müslümanım diye geçinenin bu yerlerde iftarlarda ne işi var. Temiz olanlara can kurban. Bu zekât paketlerine aklım hiç ermiyor. Bir zengin vereceği zekât parası ile nasıl oluyor da, fakirin ihtiyaç maddelerini tespit edebiliyor. Pakete para veriyor kurumlar vasıtası ile zekât dağıtıyor. Bana göre bu çok yanlış bir hal. Fakir insan değil mi? niçin cebinde para görmesin verilecek parayla ihtiyacını temin etmesin. Zekât paraları paketlere değil, bizzat para olarak fakire verilirse en iyi amel olur diye düşünüyorum. Gerçek âlimlerimiz bunu izah etsinler öğrenelim.

Ramazan ayında bazı kurumlar, kurslar, vakıflar zekât topluyorlar. Neymiş ben öğrenci okutuyorum. Bu vakıflar, kurumlar, dernekler öğrenci kendilerine kaydolunca, öğrenciyi kaz gibi yoluyorlar. En yüksek parayı öğrenciden alıyorlar. Hangi fakir öğrenciden bahsediyorsun, kimleri kandırıyorsun. Senelerdir bunu hep yapıyorlar. Bu alışkanlığı sektör haline getirmişler. Hakkını gasp ettiğin gerçek fakirlerin ahı bir gün seni tutacak. Bu durum vurgun haline gelmiş Bu mübarek ayda Müslüman’ın zekâtı olan kardeşlerimizin çok uyanık olması lazım. Yoksa ne zekâttan düşer, nede fakirin hakkından dolayı günaha bile düşme tehlikesi var. Ladin, maddeci, Kemalizm eğitim kurumlarına zekât verilmez. Zekâtın kime verileceği yerler! İlahi, kelamda, hadislerde, fıkıhta belirtilmiştir.

Bu yanlış amelden dolayı çokça fakir nice Ramazanlarda cebine bir kuruş girmeden gelecek sene Ramazan ayını sabırsızlıkla beklemektedir. Zekât fakirin hakkıdır, borçlunun hakkıdır, yolda kalmışın hakkıdır, kalpleri İslam’a ısınacakların hakkıdır, Allah yolundakilerin hakkıdır ”tevbe suresi ayet 60 tefsirine bakın” paranı al nakit olarak zekâtını fakire kendin ver. Bu zekât severler fitrene, tarladaki hasadına bile göz dikebiliyorlar uyanık ol. İlahi kelam ne diyorsa ona uy öyle kurtul.

Başka ne yapılıyor Ramazan ayında! Camilerde Mukabeleler okunuyor tam bir ay boyunca, seçkin hafızlarla, sanki İslam Dini ruhban dinidir. Cami sanki ağlama duvarıdır. Okunan o ilahi kelamın mesajı insanlığa anlatılmazsa nasıl Ramazan ayının hakkı verilmiş olur. Kuran hem okunacak hem anlatılacak, Başka ne yapılıyor. Kadınlar teravih namazı için Camileri dolduruyor, Camilere koşuyor, yanındaki kızı mini etekli veya kapalı açık, bir vaziyette, Camilerimizde gerçekten emribilmaruf, nehyianil münker anlatılıyorsa, o zaman kadınlar camilere akın ede bilirler, hangi fıkıh kitabında sünnet olan teravih namazını kadınlar camide cemaatle kılsınlar emri varsa bana birisi izah etsin.

Hele şu fitne asrında kadının ibadetinden lezzet alacağı yer evidir. Sistem tarafından kadınların Camilere teşviki, ideolojik olarak Feminizm provasıdır. Feminizm nedir? Güya erkek kadın eşitliği olacakmış tam bir saçmalık, sanki fıtratı kendileri düzenlemişler, kadını para, meta olarak görenlerin kadın haklarını güya savunmaları çok abestir. Farzlar, vacipler, sünnetler bırakılmış insanlık bunun dışındakilerle boğuşturuluyor. Merkezi vaaz sistemi hala çok camilerde devam ediyor, anlıyoruz ki, bunu isteyen sözde Din görevlisinin ta kendisidir. Yazıklar olsun, göz yumanlar utansın, Rahmet ayı, ümmet ayı ilahi emirler ne diyorsa ona göre icra edilirse belki oruçtan feyz alabiliriz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com