Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

ÜMİTVAR OLUNUZ


Mehmet CENGİZ
2 Şubat 2015 Pazartesi 10:20

Canlılardan İnsan çok acelecidir. İnsan. Ektiği tohumun hemen olmasını ister. Bu olgu insanın inancından kaynaklansa da biraz aşırılıktır. İnsan güzel tarlaya, iyi tohumu ekmeli, bakımını yapmalı, gerisini Allah’a bırakmalıdır. Fert ve toplum bazında aceleci olmak, son suret seyir halindeki arabaya benzer, arabanın takla atması kaçınılmazdır. İslam coğrafyasında Müslüman kanı akıyor, ülkeler işgal ediliyor, Anneler gözyaşı döküyor bunlar hemen bitsin diyoruz. Olanlardan önce Müslüman’ın aynaya bakması lazım ben Allah’a karşı ne hatalar işledim bu olanlar durup dururken mi başıma geldi diye, kendisini nefis muhasebesi testine tabi tutması lazım yoksa yanılır. Tüm iyilikler hemen zuhur etsin insanlığın faydasına sunulsun doğru bir algı, ancak hemen beklemek hayal olur.Çalışmadan,emek vermeden,bedel ödemeden,çareler peşinden koşmadan,İslam dışı var olan şeylerin yok olması beklenemez.İslam Coğrafyasında çok bataklıklar var hemen yok edilmesi çok zaman alır.Müslüman ise bu bataklıkta Altındır,sadece paslanmıştır.

Barış sürecinde aksaklıklar var hemen bitsin deniliyorsa yanılma var demektir. Kök salmış bir oluşumu hemen sona erdirmek akıl eceliğidir.Yerli sanayimiz olsun, batıdan hemen kopalım demek daha önce ekilen tohumları sökmek olur ki, bira zor tedrici ancak olabilir.İçki ile ilgili net üç ayeti kerime var. Birinci ayetle son ayet arasında uzun zaman var, Bizi halk eden Rabbimiz son ayeti ilk indirebilirdi. Kötülükleri bırakmada tedricilik (Mühlet tanıma) olduğu için yaratan Rab bile insanlara mühlet tanıyor. Hadiselerde, olumsuzluklarda neden insanoğlu acele ediyor. İnsanoğluna düşen görevini yapmaktır. Gerisini Allah’a bırakmaktır. İslam tarihine baktığımız zaman Mekke dönemi, 13 sene Medine dönemi 10 senedir. Bu zaman zarfı, içerisinde hemen acele edilmemiş, vahiy ve istişarenin sonucu beklenmiş, Medine’ye hicret edilmiş 6 yıl sonra Mekke’ye varmak istemişler hüdeybiye’de Müşriklerle karşılaşmışlar Mekkeye geçmek için önlerinde müşrik setti var. İstişareler sonucunda aleyhlerinde olmasına rağmen antlaşmalar yapmışlar, geri dönmüşler umre yapmadan, ancak bir sene sonra Mekke’ye dalış olmuş, putlar kırılmış, hiçbir insanın burnu bile kanamamış, Mekke feth edilmiştir. Bu gün Müslümanlar ne Mekke ne de Medine dönemi yaşıyor. Dünyevileştiklerinin karşılığını alıyorlar, uyanmasalar daha çok çekecekler. Erkekler kadınlaşmış, kadınlar erkekleşmiş, eşitlik adına, dengeler bozulmuş, aileler yıkılmış, duygusal evlilikler çoğalmış, aile yuvaları yıkılmış, İktidar partisinden görünüp, müteahit olanlar malı götürenler çoğalmış, kolay mı hemen düzelmesi, yaş kuru beraber yanıyor ona üzülüyorum.   

Medine’de Uhud savaşında görünürde mağlubiyet olmuş, Hazreti Hamza ve 70 sahabe şehit edilmiştir. Bedir savaşında ise bunun tersi olmuş, savaşta ayetle sabittir melekler bile Müslümanların imdadına koşmuş, savaş galibiyetle sonuçlanmıştır.13 Yıllık Mekke döneminde savaşlar yok, ibadetlerin çoğu bile yoktur, Tevhit inancına davet vardır. Medine de ise böyle değil, taktikler anlatımlar değişiktir. Biz Müslümanlar olarak siyer kitaplarına tekrar bakmalı ve okumalıyız. Aklımıza göre olanları görerek, öfkelenerek, çıkmazlara girerek, ümitsiz olarak yaşamak iyi bir alamet değildir. Bu düşünce Müslüman’ı gerilere götürür sorunları daha da ağırlaştırır. İslam toplumu galip gelmek, iyilikleri yeşertmek istiyorsa, çıkış yolu Yeniden İlahi kelama dönmelidir. O ilahi kelam hem okunmalı, hem anlaşılmalı hem de yaşanmalıdır. Kuranın anlaşılması sünnet ve fıkıhla olur bunun başka çaresi yoktur. Sahte şeyhler, Seydalar, liderler, meşrepler türemiş, insanları kandırıyor, sömürüyorlar deniyor doğrudur, insanda akıl var düşünmesi lazım kanmaması lazım semtine uğramaması lazım. Şikâyet etmemesi lazım,. İnsanlık, İslam toplumu lideri, meşrebi, dünya menfaatini, sevdiği kadar dinini o kadar sevmiyor, çaba göstermiyor. Geleneksel bir din anlayışı ile baş başadır bu tutum Müslüman’ı ilerletmez. 

Konunun başlığını Ümitvar olun dedim ümitsiz tablo mu çizdim hiç sanmıyorum ben inancımla ümitliyim. Dinimizde ümitsizlik yok, Dinin koruyucusu bizi halk eden Rabbül âlemindir. Allah er geç Nurunu tamamlayacaktır, Dünyada Din adına bedeller ödenmek şartı ile. Organizeli çalışarak, din donanımlı bir lidere(İmam) bağlanarak, ümmet şuurunu referans alarak ancak başarı elde edilebilir. Peygamber sevdalıları Türkiye’nin her tarafında gür sesle İslamı haykırıyorlar. Mev lam yardımcıları olsun. Güçlerine güç katsın. Sevaplarından hepimizi nasipdar eylesin. Ülkede ayırım yapmadan Hakkın hâkimiyeti için çalışan, ırkçıların, Siyonistlerin korkulu rüyası çokça siyasi, dernek vakıflar var. İğne ile kuyu kazma olsa da ümitler tüketilmeden hakkın hâkimiyeti gerçekleşecektir. Asrın Üstadını(Bediüzzamanı) Dinleyerek dersimizi alalım.”EVET ÜMİTVAR OLUNUZ, ŞU İSTİKBAL İNKILÂBI İÇİNDE EN YÜKSEK GÜR SADA İSLAMIN SADASI OLACAKTIR” Vesselam.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com