Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

ULUDERE FACİASI


Recep Akyol
30 Aralık 2014 Salı 20:09

  Irak sınırına yakın Uludere köylülerinin katır sırtında taşıdıkları mazot varilleri ve diğer geçim kaynağı olan kaçak malların ticareti sivil köylülerin vazgeçilmez geçim kaynağıydı. Yanlarında getirmiş oldukları kaçak malların kendi hisselerine düşen payın çok düşük olduğu aslan payının ise koruyucular arası bir paylaşım olduğu gerçeğin ta kendisiydi.
  28 aralık 2011 günü gece yarısı yaşanan katliamdan kimse sorumlu ‘’değiliz’’ diyorlar. Yaşanan katliamın sorumluluğunu kimseler sahiplenmiyor. Peki bu ne kadar vicdani.. ne kadar ahlaki bir açıklama olduğu çok net ortadadır. Ne iktidar nede askeri yetkililer bu faciadan dolayı ne bir açıklama yapmamaları kendilerini sorumluluktan kurtaramazlar.
  Ortada çıplak bir şekilde yatan cesetler varken bu ölen insanlar uzaylılar tarafından mı öldürüldüler. Bu bölgedeki insanlara yapılan ayıptır günahtır desekte ama onlar bu tür zulümler yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu ülkede kalıcı bir barış bu şekilde ve bu tür olaylarla sağlanamaz. Kendi kendimizi lütfen kandırmayalım
  Uludere veya roboski katliamında siyaset yoktur. Barış ikliminde bu tür katliamları yapanlar petrol devletleri ve petrodolar sahipleridir. 35 yıldır bu bölgede sürüp giden bir savaşı sonlandırmak isteyenler bindikleri dalı kesmeleri mümkün değildir.
  Yapılan bütün eylem ve olaylar gibi bu yapılan katliamın sebep, sonuç ve faydalarına baktığımızda sebep ve gerekçe yoksul sivillerin kaçakçılık yaptıkları ön görülmekte. Peki bu olayın hangi tarafa ne tür fayda verdiğine baktığımızda ortaya kin ve nefret tohumlarının ekildiği görülmektedir.
  Genel olarak Kürt nüfusunun yaşadığı sınır boylarında yaşam ve geçim kaynağı kaçakçılıktır. Bu kaçakçılığı bölgedeki sivil insanlar yapınca suçlu sayılırlar. Ama bu tür organizeli işleri yapan firma, işletme ve holdingler olunca onların yaptıkları hırsızlık meşru bir ticaret olur. Yani tüm yapılanlar meşrulaşır
  Savaş ekonomisinin hüküm sürdüğü sınır boylarında son 20 yıldır petrol kaçakçılığı trafiği giderek yoğunlaşıyor. Başta IRAK , İRAN ve SURİYE’DE özellikler Kürtlerin hamallığını yaptıkları petrol kaçakçılığını tüm boyutları ile ele aldığımızda bu karlı işin kaymağı köy koruyucuları ağa ve firma temsilcileri tarafından organize edildiğini söylemek somut bir gerçektir.
  Dört yıl önceki Mardin’de 47 kişinin öldürüldüğü olay nedeni yine yapılan kaçak petrol paylaşımının bir çatışması idi. Rant büyük olunca oynanan oyunlar büyük oluyor. Mardin, Cizre, Silopi, Hakkari Uludere’de öldürülen Kürtlerin  akan kanları petrodolarlara kurban edilmektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com