Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Müslüm Azizoğlu

Ülkemizde İşsizlik Sorunu Ve İstihdamı


Müslüm Azizoğlu
12 Ocak 2016 Salı 11:31


Ülkemizde en büyük sorunların başında işsizlik sorunu gelmektedir. İş bulma ve iş güvencesi elde etme başlı başına çözüm bekleyen toplumsal bir sorundur. Bugün Ülkemizde bulunan işsizlik sorunu 0/0 11-12 arasıdır. Yaşanılan bu işsizlik sorunu en fazla erkekleri etkilemektedir.

Yuva kuracak olan binlerce tahsilli erkek iş arayıp bulamazken birçok kamu kurum ve kuruluşlarda Kadınların istihdam edilmesi işsizlik sorununu daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüştürmektedir. Erkeklerin iş bulamadıkları bir Ülke ve vasatta kadınların işe alınmaları büyük bir adaletsizliktir. Bu Adaletsizliği gidermekte Devletin görevidir.

Devlet  / iktidar/Hükümet bu soruna sebep olan ana etkenlerden bir tanesinin Ehliyetine, Liyakatına bakmadan Kadınları işe alması olduğunu idrak etmeli ve gereken önlemi almalıdır. Devlet Kamu kurum ve kuruluşlara alacağı ve yerleştireceği kişi ve kişilerin önceliğini erkeklere vermelidir. Bu eylem fıtrata daha uygun, tabiatın gidişatına daha uyumlu ve toplumsal iş bulma açısına da daha katkı sağlayacak bir eylemdir.

Çünkü erkek fıtratın gereği olarak çalışmak ve ailesinin nafakasını kazanarak onları geçindirmek zorundadır. Bu zorunluluk Allah tarafından birinci derece de erkeğe yüklenmiştir. Kadına böyle bir zorunluluk yüklenmemiştir.

Bakınız bu konuda yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimin Nisa suresinin 34. Ayet-i kerimesinde buyurmaktadır.

 " Erricalü Kevvamune Alennisa-i Bima Feddelellahu ba'dehüm alaba'din ve bima enfeku min emvalihim…"

" Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar…"

Demek ki, Erkekler maddi ve manevi özellikleri bakımından ve ekonomik rolleri ile onların aile reisi olmaları tabbiidir. Toplumların en küçük parçası ailedir. Toplumlar belli düzen ve kurallar ile yaşarlar. Düzen, Nizam ve intizam ise bir Reisi ve İdareciyi zorunlu kılar. İslam Nizamına göre Devlet başkanından Aile reisine kadar her idareci bu İlahi talimatlara göre hareket etmek ve yönetmek mecburiyetindedirler.

Buna riayet edilmezse veya tam tersi hareket edilirse düzen ve nizam bozulur. İşte bu yüzden iş bulmak, çalışıp kazanmak ve Ailesini geçindirmek Kadına değil, Erkeğe yüklenmiş kudsal bir görevdir. Şeref, onur ve haysiyetli bir vazifedir.

Günümüzde sosyal dengenin, sosya ekonomi ve sosyo psikolojinin bozulmasından bir nedeni de bir çok erkeğin İş bulamamasıdır.

Buna karşılık birçok gereksiz kadının iş bulmasıdır. Birçok ailede bir iki kadın iş bulup çalışıyor O ailenin eline aylık birkaç bin para geçerken, birçok aile ise tamamen bundan mahrum kalıyor. KPSS sonucunda on yıllarca iş bekleyen gençler tanıyorum. Bu işsizlik sonucunda boşanmaların yaşandığına bizzat şahid olmuşum. Bunalıma giren gençleri biliyorum. Sönen ve dağılan ocakları ve Aileleri tanıyorum.

Çalışan Kadınlar iş verimini artırmaktan ziyade düşürüyorlar. Sık sık hasta olmaları, Hamilelik dönemlerinde aldıkları raporlar, Doğum ve doğum sonrası aldıkları izinler dikkate alınırsa vahim tablo kendiliğinden ortaya çıkar.  Çalışan kadınlar bir çok yönde Aileye ve topluma faydalı değil, aş,iş ve eş yönü ile zarara sebep oluyorlar.

Demek ki Kadın işe çocuk Kreşe aldatmacası kadın için bir kölelik davetiyesi ve icabetidir. Dikkat edilirse Karı-koca çalışan ailelerde anne ve baba arasında, aile içinde pazarlık ve rekabet devreye girer, çoğu zaman sevgi ve güvenin yerini karşılıklı çıkar ilişkisi alır.


İşsizliğin söz konusu olduğu ülkemizde kadınların devlet eliyle işe alınmaları son derece yanlış, tutarsız ve yersiz bir yelemdir. Sosyal ve siyasal bir yaradır. Eğer kadınlar 10 yıl gibi bir zaman işe girmezlerse işsiz erkekler kalmayacaktır. En az her ailede çalışan, üreten ve ailesine bakabilecek bir ücret elde eden bir insan olacaktır.


YORUMLAR
  • yorum2016-01-14 08:52:03Abdullah

    Sayın Hocam toplumsal bir yarayı güzel işlemişsin. Teşekkürler..

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com