Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Tüketici Tükeniyor!


Hüseyin KAYA
13 Aralık 2014 Cumartesi 12:00

Türkiye ‘de tüketici olmak çok zor. Çünkü her an kandırılmak ve aldatılmakla karşı karşıyasınızdır. Elektrik, elektronik malzemesi alırsınız arızalandığında doğal olarak garantiye sarılırsınız. Ama bir bakarsınız ya garanti yüklenici firmaya ulaşamazsınız ya da ulaşırsınız ama arıza nedeni tüketici hatası diye tüketiciye yüklenir. Sanki ürünü kullanmak için değil de aksesuar olsun diye alıyoruz.  

  Hizmet satın alırsınız aldığınıza bin pişman olursunuz çünkü yarı yamalak bir hizmetle karşılaşırsınız. Muhatap ararsınız maalesef bulamazsınız, bulsanız da onlar sadece söylemek istediklerini yansıtırlar. Bu hizmetler telefon, elektrik, internet v.s şeyler olabilir. 

Üretici ve ya yüklenici firmalar ticari ve ahilik ahlakından nasiplenmediklerinden gözleri para hırsı bürüyerek sadece kazanmak ve yine kazanmak prensipleriyle hareket ederler. Hal böyle olunca tüketicinin aldatılması, kandırılması, soyulması kaçınılmaz oluyor. 

 Biz de vatandaş olarak kandırılmayı, aldatılmayı melül gözlerle izlemekle yetiniyoruz. Kısacası tüketici tükeniyor. Üretici geven kaybediyor. 

 Türkiye’de tüketicinin korunmasından çok; tüketicinin aldatılması, kandırılması, kemirilmesi daha revaçta. Çünkü yasalar tüketiciyi yeteri kadar koruyamıyor.

Sahtekâr üreticinin yanlışlarını, aldatıcılığını engelleyecek ve buna karşılık yüksek yaptırım gücüne sahip tüketiciyi koruma kanunları yoktur. Üretici ayıplı mal üretip pazarlıyor. Tüketiciyi zehirliyor, maddi zarar uğratıyor, aldatıyor, kandırıyor ve de hiç utanmadan sıkılmadan görsel ve işitsel yayın organlarında rahatlıkla reklamını yapabiliyor.

 Ne yazık ki hiçbir kurum ve kuruluş; yayıncı ve üretici firma hakkında ağır yaptırımlar uygulamıyor. Nedenlerinden bir de ayıplı mal ve ya hizmet alan tüketicinin şikâyetlerine bakılıyor olması.

Bugün en büyük aldatıcılık kandırılmacılık görsel ve işitsel yayın kuruluşları aracılığıyla tüketiciyi tüketmek olmuştur.

Tüketiciye hitap eden pazarlamacı yayın kuruluşları sanal tanıtım ve aldatıcı yalan beyanlar ve vasıf olmayan hizmet ve özelliklerle tüketiciyi tüketmeye çalışıyorlar. Tüketiciyi korumak ve bu tür hileleri engellemek için kamu ve sivil toplum kuruluşları yetkilendirilerek her türlü ürün ve hizmetin reklam şartlarını bu kuruluşlar belirleyerek tüketiciye güvenle sunulabilir. Eğer tüketici aldığı hizmeti ve ya tanıtımı yapılan ürünün kalitesinde olmadığına inandığında yetkili kurum ve sivil toplum kuruluşları yüksek yaptırımlara maruz bırakılmalıdır.

 Aslında şu gerçeği unutmamak lazım sağlıklı tüketici- üretici ve hizmet sunucuları isteniliyorsa ilk önce devlet kurumları tüketiciyi aldatmaktan, kandırmaktan ve tüketiciye hileli mal ve hizmet sunmaktan vazgeçmelidir.

 Asıl muzdarip olduğumuz konu elektrik hizmetleri ve faturalardaki ismi ve cismi belli olmayan tüketim bedeline ek % 45 oranında faturalarda fazla yansıtılmasıdır. Elektrik dağıtım hizmetleri özelleştirilirken acaba bunun kontrolü ve denetimi kimin yetkisinde bırakılmış ve de yetkili kuruluşun hizmetin sağlıklı ve adil sunulup sunulmadığı nasıl denetleniyor.

  Denetleyici kurum EDAŞ( elektrik dağıtım şirketleri) faturalarını inceleyip faturalarını düzenli ödeyen dürüst tüketiciye zülüm edilip edilmediğini denetliyor mu?

Faturalandırmalar kandırılmaya dayalı ise ne gibi cezai işlemler uygulanıyor bilmek istiyoruz. Tüketici olarak şirketler kayıp-kaçakla mücadele yerine işin kolayına kaçıp elektrikteki kayıp kaçak bedelini elindeki dürüst, namuslu ve faturalarını düzenli ödeyen tüketiciye farklı kalemler altında tahsil ederek hali hazırdaki dürüst tekleticiyi hem mağdur edip hem de onları da kaçağa yönlendiriyor.

 Artık birileri çıkıp bu soyguna, hırsızlığa dur demesini bekliyoruz. Dürüst tüketicinin tek sucu dürüst olması mıdır? Bir işletme kar amaçlı kurulur. Kar etmek içinse kendini sürekli yenilemek zorundadır. Hizmeti tüketiciye en ucuz ve hızlı bir şekilde ulaştırmak zorundadır. Ama elektrik dağıtım şirketleri hizmet yerine tüketiciyi yanlış anlayıp onları tüketmeye çalışıyorlar.

 Sürekli ve mevcut imkânlarla sadece tüketiciyi sömürmekle meşgul olmuşlar. Yatırım hizmetlerini ve kayıp kaçakla mücadeleyi sıfır düzeyine çekmişler. Sürekli elektrik kesintileri yaşatılmakta ve bunun sebebini ise

trafoların aşırı yükü kaldırmadığı bahaneleridir. Şayet mevcut trafolar zayıf ve yetersiz ise kar cironuzun bir kısmını daha güçlü trafolar kurmaya ayırarak daha sağlıklı ve ucuz elektrik sunup daha sonra kayıp kaçağın önü kesilmeli. Bir ülkenin ekonomik ve geçim standardı dikkate alınmayıp fiyat belirlemesi yapılırsa elbette sıkıntılar yaşanacaktır. Kısacası bir an evvel elektrik şirketlerinin şimdiye kadar tüketiciden çaldığı fazla ve haksız paralarını iadesi için devlet yetkilileri el koymalıdır. Bu sömürüye daha fazla seyirci kalınmamalıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com