Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Guli ASLAN

TRT İngilizce ne zaman?


Mehmet Guli ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

                                                 

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) bir devlet kurumudur. Türkiye'de kurulan ilk televizyon kanalıdır.31 Ocak 1968 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT ilk Türk televizyonu olma özelliğini taşıyor.

TRT devletten aldığı destek ve Türkiye'de ilk kurulan kanal olması nedeni ile birçok yeniliğe imza attı.

Özellikle bazı ideolojik saplantıları olan kesimin TRT'nin üzerinden etkisi azalınca “uyuyan dev uyandı” başarı ve yeniliklerin ardı arkası gelmeye devam etti...

Kısa bir süre içerisinde birçok yeniliğe imza atan TRT, en önemli adımını atmakta gecikti. TRT 6 “Kürtçe” kanalı ile Kürtçe yayıncılığına öncülük eden TRT, ayrıca TRT Türk ile 22 ülkede Türkçe yayın ve TRT avaz orta Asya'ya yayın yapıyor.

Kasım 2009'da Şanlıurfa'da düzenlenen ''Siyaset Akademisi''  ''Demokrasi Kültürü'' konulu konferansta konuşan Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç; şu an 11 kanalda yayın yapan TRT 2010 yılının ilk altı ayı içerisinde bünyesine Farsça yayın yapacak olan bir kanal daha katacağını belirtti.

Sayın Arınç, aynı konferansta TRT İNGİLİZCE'nin de açılacağını belirtti, lakin bir tarih belirtmedi.

Biz ilkokul 4. sınıftan başlayarak üniversiteye kadar, hatta doktorasına 13-15 yıl ve bu yılların hemen hemen hepsinde zorunlu ders olarak okuduğumuz İngilizceyi öğrenmeden mezun oluruz. İlkokuldan başlarız “what is your name?” “My name is …” diye. Üniversitede  “what is your name?” “My name is …” diye mezun oluruz. Bütün öğrendiğimiz 300- 500 kelime onu da kullanamayız.

Oysa dünyanın her tarafında kullanılan bir dil olma özelliği göz önüne alınarak (tarih boyunca boş kalan bir boşluğu doldurduğu için es geçeceğimiz TRT 6'yı saymasak) ilk açılması gereken kanal TRT İNGİLİZCE olmalı değimliydi?

Buradan belirteyim ki, hiç kimse İngilizcenin bize ait olmadığını iddia etmesin. Bütün diller Allah'ındır. Bütün dilleri O Âdem (A.S) öğretti. Dillerin dini, ırkı yoktur.

En azında TRT İngilizcenin ilklerin içerisinde olması lazımken; hala bir açılış tarihi dahi belli değil. Sadece bir niyet ve temenniden ibaret verilmiş bir söz var.

Ben diyorum ki; TRT bir an önce bu İngilizce yayın işine başlasın. Fakat sadece klasik yayın yapmakla kalmasın! Hem Ülkemizi dünyaya tanıtma konusunda özellikle haber, kültür&sanat ve turizm konusunda yayın yapsın. Hem de günün belirli saatlerinde, öğrencilerin izleyebileceği saatlerde insanların dillerini pratikte kullanabilmelerini sağlayacak öğretici programlarla tüm öğrenci ve İngilizce merakı olan vatandaşlarını bilgilendirsin.

Bu güzel sosyal aktivite görevini görecek olan İngilizce yayın işine bir an önce el atılsın. Türkiye'de İngilizce merakı olan kişileri İngilizce yayın yapan bir başka ülkenin kanalını seyretmek zorunda kalmasın. Bir de Türkiye ile ilgili görsel manada bilgilenmek isteyen yapancılara rehberlik etsin…

Yetkililerin bu işi daha çok geciktirmemelerini ve bir an önce bu boşluğu dolmak için adım atmalarını bekliyoruz…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com