Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Toplumsal Değer Yargıları


Emin YAPRAK
11 Mayıs 2016 Çarşamba 14:50

 

İnsanı değerli ve onurlu kılan kendisine güzel ve anlamlı olarak ortaya koyduğu değer yargılarını hayatına uygulaması ve yaşamında bunların üstünlüğünü ortaya koymasıdır. Bunun sağlayan bir yaşama biçimi elde eden insan ve kendisine tabulardan çok üstün, onurlu ve sağlıklı yaşam için yine mutlu ve huzurlu birey olarak toplumdaki yerini sağlamlaştıran, hem mutlu hem de mutluluğu başkalarına bir birey olma mücadelesi sağladığında elde ettiği değer yargılarını onurlandırmış ve kutsamış olur.
Kendini ve yaşadığı toplumu anlamlandıran bir özellik olarak ortaya konan değer yargıları, toplumdan topluma ve bireyden bireye değişiklikler gösteren ve toplum tarafından kabul gören bütün ortak özelliklerdir. Toplumun uzun süreli bir yaşam biçimi göstermesini sağlayan kurallardır.
Toplumu değersizleştiren ve insanlar arası ilkesizlikleri oluşturan ve yapının anlamsızlaştırılmasına yol açan, ortak yanın sağlamlaşmasına engel olmasını ortaya koyan ilkelerin olmaması, toplumun erken çözülmesine yol açan değerler bütünüdür.
Her devletin ve toplumun değer yargıları, manevi unsurları farklıdır ve anlamlı olabilmesi için kendine ait olan güzelliklerle kendisini göstermesi gerekmektedir. Din, dil, töreler, güzellikler, doğrular, ahlaki ilkeler hep toplumsal mutabakat ile oluştuğunda veya oluşmuş olan değerler hepsi tarafından kabul gördüğünde bir anlam ifade eder.
Değer yargıları olmayan toplumlarda çözülmeler, nefretler ve kinler çabucak çoğalır ve herkes kendi yoluna rahatlıkla gider ve bozulmalar oluşabilir. Kendilerini sınırlayan yapılar ve unsurlar olmadığında boşlukta bocalama ile yollarına devam etmeye girişirler. Kendilerine ait olan uzantılar ile köklerini kavramaya çalışırlar. Sınırlar ile başkalarının varlığını kabul etmiş olurlar. Dünyayı sadece kendilerinden oluşmuş olarak kabul etmez ve kendilerinin dışındaki güçlerin varlığını anlamış, insanlık için iyi olanı oluşturmaya çalışmışlardır.
Ahlaki ilkeler olarak ortaya konan bu önemli değer yargıları ahlaktan biraz öte unsurlardır. Çünkü değer yargıları ahlakı da içine alan ve hatta toplumlararası unsurları da içine katarak herkesin ortak malı olduğunu kabul etmeye çalışırlar.
Gençliğin yozlaştığı ve sınır tanımaz bir yapıya dönüştüğü ve sadece güçlünün kabul gördüğü yapının tek engeli ve tek yol keseni değer yargılarıdır. İnsanı insan yapan erdemler olarak karşımıza çıkmaktadır değer yargıları. Çünkü bunlar kabul edilmediğinde insanlar kendilerini üstün varlıklar olarak görür ve kendilerinden geçerler. Toplumu güzelleştiren ve değerli kılan ve anlamlı bir yapıya ulaştıran unsurlar değer yargılarıdır.
Yönetimi anlamlı kılan, aileyi değerli bir yapıya dönüştüren, devleti insanlar tarafından anlamlandırılan ve kabul görmesini sağlayan hep değer yargılarıdır. Kardeşin kardeşlik olgusu, anne baba arasındaki sevgi sınırı, vatandaşın devlete olan bağlılığı, insanın savaşta ölüme iten unsur, bez parçasını bayraklaştıran, toplumda insanlararası bağı güçlendiren hep değer yargılarıdır.
Devleti zayıflatan, insanları birbirinden uzaklaştıran, her türlü kötülüğün yaygınlaşmasını sağlayan bu değer yargılarına insanların yeterince değer vermeyişleri, gerekli önemi vermeyişleri ve daha doğrusu kendilerinden insanlıklarından uzaklaşmaları olarak anlaşılabilir. Toplumun ilerlemesini sağlayan, vatandaşın refah ve mutluluğunu sağlayan, sevgi ve saygı oluşumu ile kenetlenen bir yapının oluşmasını sağlayan hep değer yargılarıdır. Bu değer yargıları bulundukları atmosferde farklılıklar göstermesi, değerlerin oluşumuna ve önemine bağlı olarak farklılık göstermektedir.
Yapısal oluşumlar, manevi değerlerden yoksunluk onları her şeyden uzaklaşmasına ve kendilerine ait olan yapıdan değil de kendi sınırları dışındaki ahlaki olumsuzlukların oluşmasını sağlamaktadır. İnsanı hayvandan uzaklaştırıp, üstün değerlere ulaştıran hep değerler olgusunun varlığından kaynaklanmaktadır. En güzel üstünlük ve güzel ahlaki ilkeler oluşumu ile kamil insan olma özelliğini sağlayan yapısal güzellikler ile kendilerine sahip olmaktadırlar.
Toplumlar her bireyin kabul etmesi ve kendi aralarında bağlılık unsuru olarak kabul görmesi için oluşması gereken değer yargıları ile ortaya konulması gereken yapıların oluşmasını sağlamak gerekmektedir. Bunun için her vatandaşın müşterek birliktelikleri ve ahlaki değerlerinin hukuki düzenlemelerine ve anayasa metinlerinin içerisinde yer alması ve temel olarak ele alınması gerekmektedir.
Toplumu birbirinden soyutlamayan ve vatandaşları müşterek birliktelikler ile bir araya getirme yapının güzelliklerini korumak ve aralarında uygulamaya koymak gerekmektedir. İnsanı, kamil insan yapısına ulaştıran ve her şeyi anlamlandırmaya zemin hazırlayan, güzelliklerle dolu hayatı ilkelerle ortaya konulmasını sağlayan yapısal güzelliklerle anlamlı bir yapıya dönüşür.
Toplumsal ilkeleri bir araya getiren ve insanların güzelliklerle, yapısal ilkeleri oluşturan farklı dil ve renkteki insanları ortak karar vermeye iten ilkeler bütünlüğüne değer yargıları denir. Demokratik mücadele olarak ileri sürülen ve sadece insanların kanları üzerinde kurulu olan yapısal mücadelelere özlem duyan farklılıklar eylemsel bütünlük oluşturamaz ve kimseye fayda sağlayamaz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com