Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Toplumsal Ahlak


Hüseyin KAYA
1 Mayıs 2014 Perşembe 15:26

Toplum nedir? toplumsal ahlakı nasıl oluşur?toplum nasıl deforme olur? Ve türk toplumunun ahlak yapısı hakkında düşünmek istiyorum. şimdi  toplumsal olarak yaşadıklarımızın kaynagını anlatmaya çalışalım.

Toplum nedir sorusuna  basitçe insanların yerleşik hayata geçmesi ve bir arada yaşamasıyla ortaya çıkmıştır diyebiliriz.

İnsanlar  bir arada yaşarken bazı davranış kuralları zamanla ortaya çıkmaya başlar bu davranışlar toplumsal yapının korunması ve çatışmaların  yaşanmasıyla şekil alır.  

Toplumun ahenk taşı ve  en küçük  üyesi ailedir. Toplumun çekirdek yapısını oluşturan aileler kendi içinde üyesi olan anne, baba ve çocuklardan meydana gelir. Anne ve baba toplum ahlak yapısının temel taşlarını oluşturan en etkin elemanlarıdır. Anne ve baba ailenin yeni üyeleri olan çocuklarını nasıl bir düşünce ve davranış kalıplarıyla yetiştirmek isteseler  toplum da o yapı ve davranış kalıpları çerçevesinde şekil alır. Bu toplum yapısının ve ahlakının olumlu veya olumsuz yol almasının en kin yolu anne ve babanın kendini aile kurumu hakkında yetiştirmiş, geliştirmiş olması lazım gelir. 

Bu tecrubeyi annne ve baba kendi özgeçmişlerini sorgulayarak acı ve tatlı birikimlerini sentezleyerek çocuklarının; toplumun en yararlı üyesi olması için bir aktarıcı görevi görerek çocuklarına yansıtmalı ve toplumsal ahlak yayısına ve davranışına şekil vermelidir.

Bunu nasıl yapmak gerekir derseniz şunu söyelemek isterim. Aile çok kutsal bir kurum ve oluşumdur. Aile kurumunu oluşturmak isteyen eşler öncelikle kendilerini yeterli görüp görmediklerini iyi ölçmelidir. 

Evlilik sadece bir kadın ve erkegin bir arada yaşaması ve çocuk sahibi olması demek degildir. Bu aile kurumunun  maddi ve manevi değerleri ve de birlikte yaşamanın bir yükümlülüğünün , bu birliktelikte bazı zorlukların var olduğunu bu zorlukları aşmanın da en çok sevdigimiz alışkanlıklarımızdan ve zevklerimizden fedakarlık sergilememiz gerektiğini bilerek, kabullenerek kendimizi hazırlamamız gerektiğini bilmesi lazımdır.

Aile kurunun yaşatılması ve korunması için eğitim ve aile danışmanlık hizmetlerin alınması toplumun yapı taşlarının daha güven verici bir görüntü sergileyecegini düşünüyorum . çünkü bu kutsal saydıgımız aile kurumu toplumun ahlak yapısının nasıl şekil alacagı ve toplumu gelecege taşıyacagı bir oluşum olacaktır.

Öyleyse anne ve baba olarak çocuklarımıza egitimi temelde yani ailede vermekle başlamalıyız. Onları hayata en etkin şekilde tutunmayı ögretmeli  toplumda onay gören, ahlaklı olan davranışlarla, insanlar arası ikili ilişkileri dogru algılayarak ve kültür yapımızın vazgeçilmez deerlerini de unutmayarak çocularımıza aktarmalıyız. En önemlisi biz anne ve babaların aile içerisindeki  hal ve hareketlerimize dikkat ederek, çocuklarımıza birer model olduğumuzu unutmayarak aile yaşantımızı sürdürmeliyiz. 

Çocuklarımıza dogru ve ahlaklı davranışların yanında yanlış ve toplumun onaylamadığı şeyleri de ögreterek onları yanlış davranışlardan uzak durmalarını sağlamalıyız.

Bu aile egitimi çocuklarımızın doğumundan yaşamının sonuna dek sürmelidir. Aile bağları saglıklı ve bir bütün olarak ömür boyu sürdürülmelidir. 

Ailenin çözülmesine, ailede ayrışılmalarının önüne muhhakkak doğru davranışlarla aşmalıyız.

Sağlıklı ve medeni toplumlarda oto kontrol çok önem arz etmektedir. Bu oto kontrol sağlandığı sürece toplumun ahlak yapısının bozulaması ve toplumun ayrışması mümkün görelemez.

Şayet  aile kurumunu etkin bir şekilde işletemezsek toplumda deformeler meydana gelir. Her türlü ahlaksızlık ve huzur bozuculuk meydana gelir. Ondan sonra da ne oluyor bize diye kendi kendimize dertleniriz, dövünürüz. 

Ancak ve ancak tek çözüm yine toplumun ahenk taşı olan aile egitimi  ve o toplumun kültür ve milli eğitim müfretatı olan sağlıklı yapıdadır. 

Huzurlu ve geleceğe güven verecek bir toplumsal yapı için herkese büyük görevler düşmektedir. En önemlisi aile dedikten sonra toplum ahlak yapısının şekillenmesinde görsel ve yazınsal medyanın da büyük rolünün olduğnu da hatırlatarak yazımıza son verelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com